Zrinjski nadigrao Sarajevo i nanio mu prvi poraz u sezoni

Nogometaši Zrinjskog prekinuli su veliku seriju nepovjedivosti Sarajeva. Mostarci su na Koševu odnijeli veliku pobjedu s rezultatom 0:1 i tako se uključili u sam vrh ljestvice.

Trener Mostaraca Sergej Jakirović na ovoj utakmici nije mogao računati na Miloša Filipovića, Dinka Trebotića i Luisa Ibaneza, a trener Sarajeva Vinko Marinović bio je lišen usluga Fanima, Hrvoja Miličevića, a od ranije na Anela Hebibovića i Mersudina Ahmetovića.

Već u ranoj fazi utakmice Mostarci su došli u vodstvo, točnije u trećoj minuti. Jedan ubačaj Todorovića s desne strane prošao je pored peterca Sarajeva kraj čitave obrane domaćih, a na drugoj vratnici natrčao je Dragan Juranović koji je tu loptu lagano pospremio u mrežu za 0:1.

Nakon sjajnog otvaranja, Zrinjski je nastavio s odličnom igrom, a domaći su mogli biti sretni što gube samo s 1:0 nakon poluvremena, jer Zrinjski je osim gola stvorio još nekoliko prigoda i kad je imao loptu bio je konkretniji, a Sarajevo uz blagu prednost u posjedu gotovo ništa konkretno nije napravilo u prvih 45 minuta, a Plemići su im stvorili velike probleme organizaranom igrom i jakim presingom.

U 20. minuti Bilbija je imao zicer, ali njegov udarac glavom brani Kovačević. Prethodno je u šesnaesterac ubacio Bekić, a povratnu loptu Bilbiji je vratio Govedarica. Bilbija se u prilici našao i 13 minuta kasnije, ali nakon ubačaja Juranovića šutirao je pored gola.

U nastavku Zrinjski se malo povukao i prepustio je terensku incijativu Sarajevu, ali domaći nikako nisu ozbiljnije uspijevali ugroziti gol gostiju sve do 62. minute. Nakon ubačaja Salčina, Oremuš je iz teške pozicije šutirao pored gola.

I onda pet minuta kasnije jedna situacija koja je mogla potpuno okrenuti utakmicu. Nakon dvoboja Mešanovića i Magdića, prvo Mešanović prima loptu rukom, pa Magdić pada i ruši napadača Sarajeva. Sudac Bilbija je nakon konzultacija s pomoćnim sucem odlučio pokazati crveni karton Magdiću jer je ocijenjen kao zadnji igrač, a Sarajevu je pripao slobodni udarac.

Zrinjski je tako posljednjih 25-6 minuta morao igrati s igračem manje. Ipak oba trenera izvršili su dosta promjena do kraja, a Zrinjski je još više zbio svoje redove i izdržao do kraja pritisak Sarajeva i odnio veliku pobjedu.

Vrijedi spomenuti da je u sudačkoj nadoknadi drugi žuti, odnosno crveni karton dobio igrač Sarajeva Dušan Hodžić.

Ovo je ujedno i prvi poraz aktualnog prvaka Sarajeva u ovoj sezoni u službenim utakmicama u BiH (prvenstvo i Kup)

FK SARAJEVO: Kovačević, Pidro (od 46. Salčin), Dupovac, Adukor, Oremuš (od 78. Handžić), Pejović (od 85. Milanović, Đokanović, Sušić, Jukić (od 56. Hodžić), Velkoski, Mešanović

HŠK ZRINJSKI: Varvodić, Ćorluka, Jakovljević, Magdić, Bekić, Zlomislić (od 77. Ljubić), Enin, Juranović (od 77. Ivančić), Todorović (od 59. Todorović), Bilbija (od 92. Marušić), Govedarica (od 78. Vukoja)