Zrinjski iščupao bod protiv Mladosti u Mostaru, Željezničar bolji od Sarajeva u velikom derbiju

Nogometaši Zrinjskog remizirali su u sklopu 18. kola Premijer lige BiH s Mladosti iz Doboj Kaknja s rezultatom 1:1. S druge strane u velikom gradskom derbiju Željezničar je bio bolji od Sarajeva i tako ponovno preuzeo vodeće mjesto na ljestvici.

Bila je to prva domaća utakmica Mostaraca pod vodstvom novog trenera Mladena Žižovića kojeg su malobrojni navijači domaćih uoči početka utakmice pozdravili s ovacijama.

Veći dio utakmice protekao je u dosta tvrdom tonu bez nekih izrazitih prigoda. Zrinjski je imao nešto veći posjed lopte, ali napadi Mostaraca bili su dosta jalovi pa nisu ozbiljnije uspijevali ugroziti gostujućeg vratara Velića.

U drugom poluvremenu, Mladost koja se mudro orijentirala na kontranapade u 66. minuti dolazi u vodstvo.

Fanimo je ubacio iz udarca iz kuta, lopta je stigla do Anesa Vazde koji je pogodio za veliko slavlje gostiju. Mostarska publika je velikim pljeskom nagradila gostujuću momčad koja je potpuno zasluženo povela.

Pokušavali su Plemići do kraja izjednačiti, ali danas to nije bio njihov dan. U 80. minuti bila je jedna sumnjiva situacija nad Petrom Kunićem u šesnaestercu gostiju, ali sudac tada nije pokazao na bijelu točku. Ipak, kad je sve izgledalo kako će ih Mladost poraziti, u 90. minuti dosuđen je jedanesterac za domaće.

Petar Kunić je pao u šesnaestercu gostiju, nakon blagog kontakta s gostujućim braničem, a sudac Bojo je ovaj put pokazao na bijelu točku. Edin Rustemović je pogodio i donio Zrinjskom barem jedan bod iz današnjeg dvoboja.

Danšnja igra i rezultat će zadati dosta glavobolja treneru Mostaraca Mladenu Žižoviću koji ćeće morati u nastavku poraditi kako bi razdrmao uljujkanu momčad Zrinjskog.

ZRINJSKI: Soldo, Gojković, Čurjurić, Kunić, Šovšić, Rugašević, Ibanez, Rustemović, Mandić, Kadušić, Govedarica

MLADOST DK: Velić, Hadžić, Hreljić, Fanimo, Vazda, Hiroš, Hasić, Delić, Begić, Bajić, Isaković

Sarajevo – Željezničar 1:3

S druge strane u velikom gradskom sarajevskom derbiju na Koševu snage su odmjerili domaće Sarajevo i Željezničar. Bio je to izravan dvoboj za vodeće mjesto na ljestivici.

Sarajevo je puno bolje otvorilo utakmicu i povelo već 12. minuti.

Strijelac je bio Mersudin Ahmetović koji je odlično primirio loptu u kaznenom prostoru gostiju, okrenuo se i odlično zabio za veliko slavlje domaćina.

Ipak Željezničar u nastavku poptuno preokreće situaciju na terenu, a ključan čovjek bio je Semir Štilić s dva pogotka i jednom asistencijom.

Prvo je fantastično pogodio iz slobodnog udarca u 29. minuti za izjednačenje.

Potom, odmah na početku drugog dijela u 46. minuti, sjajno se oslobađa svog čuvara ubacuje povratnu loptu na peterac gdje je pristigao Sulejman Krpić i zakucao loptu pored nemoćnog Džafića.

Sarajevo nakon toga radi veliki pritisak, ali Željezničar stiže i do trećeg pogotka. U šesnaestercu domaćih Veselinović je srušen u 70. minuti, sudac Kaljanac je pokazao na bijelu točku, a siguran realizator bio je Semir Štilić za velikih 1:3 za Željezničar.

Sarajevo je do kraja radilo veliki pritisak, ali rezultat se nije mijenjao i Željezničar je tako ponovno prezeuo prvo mjesto na ljestvici.

SARAJEVO: Džafić, Hodžić, Hebibović, Lazić, Šerbečić, Gavrić, Oremuš, Rahmanović, Tatar, Velkoski, Ahmetović

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Pavić, Krpić, Ramović, Štilić, Alispahić, Sadiković, Veselinović, Osmanković, Sipović