Zoran Galić: Situacija s migrantima će se usložiti dolaskom toplijih dana

U odnosu na rujan i listopad 2018., kada je na granici BiH zabilježen najveći pritisak migranata, u studenom i prosincu je, prije svega zbog hladnoće i loših vremenskih uvjeta, situacija na istoku i sjeveroistoku zemlje bila manje složena, rekao je Zoran Galić, direktor Granične policije (GP) BiH.

Tako su policijski službenici u rujnu spriječili ilegalan prelazak 2.699, u listopadu 1.919, studenom 971, te u prvih 25 dana prosinca 323 migranta. Složeniju situaciju na granici očekujemo dolaskom toplijih dana, naveo je Galić u razgovoru za Anadoliju, prenosi Dnevni list.

Direktor GP-a BiH dodao je da je činjenica da je bio evidentiran porast državljana Irana koji su koristili bezvizni režim te zemlje sa Srbijom i pokušavali ilegalno prijeći bh. granicu kako bi se domogli zemalja EU-a. No, pojasnio je kako je ukidanjem tog režima smanjen broj Iranaca među migrantima.

Migranti uglavnom ekonomski

Prema podacima GP BiH, od 1. siječnja do 25. prosinca 2018. u BiH je evidentiran ulazak 23.750 migranata. U istom razdoblju, navodi Galić, pripadnici GP-a BiH su, u suradnji s policijskim službenicima Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) i MUP-a RS-a spriječili 15.031 ilegalnih prelazaka državljana zemalja visokog migracijskog rizika.

Najveći pritisak migranata je na istočnom i sjeveroistočnom dijelu granice, na područja općina Zvornik, Višegrad, Čajniče i Bijeljina, te u 2018. godini manjeg intenziteta i na područje istočne Hercegovine. Na istok i sjeveroistok BiH je preraspoređen određen broj službenika i specijalistička oprema drugih organizacijskih postrojbi koji rade poslove nadzora granice. Uz mjeru odvraćanja ilegalnih migranata, pripadnici GP-a BiH kontinuirano realiziraju ophodnje, nadzor i promatranje, prikupljaju obavještajno-sigurnosne podatke, postavljaju zasjede i kontrolne punktove i realiziraju mješovite ophodnje uz zajedničku državnu granicu BiH sa susjednim zemljama, pojašnjava Galić.

Govoreći o strukturi migranata, ističe da se može reći da je najveći postotak ekonomskih migranata, punoljetnih, radno sposobnih muškaraca, dok su to u manjem postotku ranjive kategorije, tj. žene i djeca.

Kriminalne skupine krijumčarile migrante

Direktor GP BiH, nadalje, ističe da pripadnici te policijske agencije prikupljaju podatke o organiziranim kriminalnim skupinama koje koriste nesreću migranata i stječu protupravnu imovinsku korist za njihov prijevoz i krijumčarenje.

Kao rezultat te aktivnosti, Granična policija je u travnju 2018. uspješno realizirala akcije “Taurus” i “OX”. Identificirano je više od trideset osoba u dvije organizirane kriminalne skupine koje su sudjelovale u nezakonitim aktivnostima s ciljem krijumčarenja migranata iz BiH u Hrvatsku.

Polovinom listopada 2018. realizirane su završne aktivnosti OA “Centar”. Specifičnost jedne u nizu akcija GP BiH je u činjenici da su kao krijumčari ljudi prvi put identificirani, a potom i lišeni slobode ilegalni migranti. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili kazeno djelo “organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kaznenog djela krijumčarenje migranata” u svezi s kaznenim djelom “krijumčarenje osoba” lišena su slobode dvojica državljana Pakistana, državljanin Irana i državljanin BiH, navodi Galić koji je napomenuo i da je granica BiH najvećim dijelom kopnena i da su na njoj identificirana mjesta pogodna za nezakonite prelaske državne granice.

Makadamski putevi i staze zapriječeni

Stoga je GP BiH sudjelovala u aktivnostima identificiranja i zaprečavanja mjesta pogodnih za ilegalne prelaske državne granice, što je jedna u nizu metoda koje doprinose efikasnijem nadzoru državne granice. Projekt zaprečavanja lokacija pogodnih za ilegalni prelazak kopnene granice motornim vozilima između BiH i Hrvatske, koji je financirala EU, realiziran je 2008. godine kada su zapriječene sve identificirane lokacije.

Nadalje su kroz projekt “Zaprečavanje sporednih puteva pogodnih za ilegalni prelazak državne granice između BiH i Crne Gore” zapriječene sve identificirane lokacije na granici s tom zemljom. Makadamski putevi i staze koje su bile pogodne za ilegalne prelaske državne granice zapriječeni su.

Nadležna tijela BiH i Srbije 2015. godine parafirali su “Elaborat zaprečavanja putnih pravaca pogodnih za ilegalni prelazak državne granice između BiH i Srbije prijevoznim sredstvima”. Temeljem toga su nadležna tijela Srbije u 2017. zapriječila četiri, dok je GP BiH zapriječila sedam lokacija predviđenih Elaboratom. Osim toga, sukladno zaključku Vijeća ministara BiH, formirana je radna grupa čija je zadaća sačinjavanje detaljne analize i prikupljanje podataka u cilju procjene potreba i mogućnosti za eventualno dodatno zaprečavanje mjesta pogodnih za ilegalan prelazak državne granice na granici BiH, Srbije i Crne Gore, zaključio je Galić.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.