Zmajevi razbili Island i furiozno krenuli po plasman na Euro

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine otvorila je kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2024. godine pobjedom protiv reprezentacije Islanda na stadionu Bilino Polje u Zenici s rezultatom 3:0.

U svom drugom debiju na klupi Zmajeva, izbornik Faruk Hadžibegić upisao je pobjedu, a bh. reprezentativci pokazali perspektivnu budućnost jer su i bez ponajboljih igrača kao što su Edin Džeko, Miralem Pjanić i Sead Kolašinac nadigrali Islanđane i poprilično lako došli do pobjede.

Prva velika šansa za bh. tim već u petoj minuti. Demirović je izašao sam ispred golmana Islanda, koji mu je obranio udarac, a već u 10. minuti golman gostiju na novim mukama, no Demirović je opet bio neuspješan, piše Sportsport.ba.

U 14. minuti slomljen je otpor Islanda. Dedić je prošao desnom stranom, ubacio za Prevljaka, čiji je udarac blokiran, ali se sretno lopta odbija do Krunića, koji postiže gol za 1:0.

U 19. minuti novi, treći pokušaj Demirovića, ali je pucao preko gola, a zatim i Ahmedhodžić u 24. minuti prebacuje gol nakon ubačaja Hadžiahmetovića. Neprecizan je nedugo nakon toga bio i Saničanin.

Imao je Island potom opasne situacije, ali nedovoljno da se ugrozi gol Ibrahima Šehića, da bi pet minuta prije odlaska na odmor Krunić zapečatio sudbinu rivala.

Ponovno je sve krenulo od Dedića koji je prošao po strani, ubacio je u sredinu, lopta dolazi do Krunića, koji se maestralno snašao i matirao islandskog golmana za rezultat prvog dijela 2:0.

Zmajevi nastavljaju s napadima i u drugih 45 minuta, a u 64. minuti su ovjerili trijumf. Dedić je pokazao da je igrač svjetske klase. Pronašao je prostor u sredini, snažno pucao i pogodio.

U 82. minuti Hadžibegić je u igru ubacio i Nemanju Bilbiju, kojem je to bio prvi nastup u natjecateljskim utakmicama u dresu reprezentacije BiH.

Već u nedjelju slijedi gostovanje u Slovačkoj, ali s puno optimizma nakon fantastične večeri. Tek je početak kvalifikacija, to je jasno, ali s ovakvom igrom Zmajevi su poslali jasnu poruku.

• Bosna i Hercegovina: Šehić, Ahmedhodžić, Miličević, Saničanin, Dedić, Hadžiahmetović, Tahirović, Krunić, Gazibegović, Prevljak, Demirović
  • Island: Runarsson, Olafsson, Gretarsson, Magnusson, Palsson, Sigurdsson, Traustason, Haraldsson, Thorsteinsson, Gudmundsson, Finnbogason