Za jačanje granične sigurnosti obučena 73 granična službenika

Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova (AEPTM) i Granična policija Bosne i Hercegovine (GP BiH) su zajedno sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), obilježile uspješan završetak programa obuke na temu “Nadzor nad kriminalističko-obavještajnim radom i analiza rizika” tijekom službene ceremonije dodjele certifikata za 73 službenika agencija koje sudjeluju u radu Centra za analizu rizika.

Program se odvijao u tri faze prema nastavnom planu i programu koji je izradio AEPTM u skladu s Frontex metodologijom za zajedničku integriranu analizu rizika (CIRAM 2.0), priopćeno je iz IOM-a.

Svečanost je bila prilika da se uruče certifikati za 57 od 73 predstavnika Granične policije BiH, Službe za poslove sa strancima BiH, Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine, Ureda za veterinarstvo Bosne i Hercegovine i Uprave za zaštitu zdravlja bilja Bosne i Hercegovine koji su završili program obuke, navode.

Ravnatelj Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević je zahvalio predstavnicima Granične policije BiH, Ministarstvu vanjskih poslova Danske i Međunarodnoj organizaciji za migracije IOM na suradnji koja je rezultirala organiziranjem i provedbom kvalitetne petomjesečne obuke.

Cilj je bio uvezati predstavnike Granične policije BiH, Službe za poslove sa strancima, Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine, Ureda za veterinarstvo Bosne i Hercegovine i Uprave za zaštitu zdravlja bilja Bosne i Hercegovine da mogu, kroz protok bitnih informacija, imati nadzor i obavještajne podatke na vrijeme, te ih dostaviti kolegama koji će djelovati i praktično i preventivno, kazao je Vujević.

Cilj obuke je bio da se omogući dalja operacionalizacija Zajedničkog centra za analizu rizika državne granice (JCRA) jačanjem sustava pravovremene razmjene informacija i institucionalizacije analize rizika. Kroz obuku, polaznici su stekli poboljšana znanja, vještine i kompetencije u vezi s nadzorom kriminalističko-obavještajnog rada i analizom rizika prema Zajedničkom modelu integrirane analize rizika 2.0 (CIRAM 2.0).

Načelnik Središnjeg istražnog ureda Granične policije BiH Adnan Kosovac kazao je kako su za razvoj GP iznimno značajne oblasti kriminalističko-obavještajnog modela rada (ILP) i analize rizika. Podsjetio je kako je GP BiH u zadnjih desetak godina uložila značajne napore s ciljem osposobljavanja službenika.

Jedna je stvar kad imate ljude koji rade svoje poslove, a druga je stvar kad imate trenere koji mogu dalje obučavati kadrove u našoj instituciji. Granična policija je pokazala da je otvorena za sve vidove suradnje, za unapređenje svog rada, a pogotovo nas raduje činjenica što smo se kroz ovaj model približili radu policija Europske unije, pogotovo FRONTEX-ovom modelu rada u oblasti analize rizika, naglasio je Kosovac.

Ova obuka ima značajnu stratešku važnost jer će dovesti do usvajanja jedinstvene metodologije na svim razinama institucija koje su uključene u Integrirano upravljanje granicama i dodatno poboljšati sigurnost granica pružanjem informacija u realnom vremenu o prekograničnim kretanjima i aktivnostima.

Koordinator za migracije IOM-a Dražan Rozić kazao je kako je IOM implementirao ovaj projekt uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Danske, te da će nastaviti tu suradnju kroz obuku graničnih policajaca, odnosno kadeta, policijskih inspektora uz pomoć sredstava Europske unije.

IOM je posvećen migracijama, pravima migranata, ljudskim pravima, zaštiti ranjivih kategorija migranata i samim ovim projektom nadam se da ćemo poboljšati pristup upravljanju migracijskim tokovima kroz BiH, kroz podršku i suradnju sa Službom za poslove sa strancima i Graničnom policijom BiH, izjavio je Rozić.

(www.jabuka.tv | Foto: IOM)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.