Vrkuta: Mala ženska ljekarna

Vrkuta (Alchemilla vulgaris) je lijepa poljska biljčica, odavno pripitomljena, pa se uzgaja u vrtovima širom svijeta, ali ne samo zbog izuzetne dekorativnosti, već i zato što ima brojna ljekovita svojstva, posebice kada je riječ o bolestima ženskih reproduktivnih organa.

Tragajući za eliksirom života, stari alkemičari su, obilazeći šume i livade, otkrili biljku u čijim su se ljevkastim, sivozelenim listovima, poput dragulja, presijavale kapi rose.

Opčinjeni nesvakidašnjim izgledom divljeg grma, prvobitno su mu pripisivali čarobna svojstva da bi se vremenom otkrila izuzetna ljekovitost vrkute, a o tome koliko je bila cijenjena, dovoljno govori njen latinski naziv Alchemilla, izveden iz riječi alkemija, piše Agroklub.com

Vrkuta je korisna i u kuhinji – mladi listovi se koriste kao dodatak salatama kojima daju osvježavajući, gorkast ukus.

U vrtu, tegli, čak i u kući

Poznata i kao gospin plašt, virak, biserak i plašt djevice Marije, ova višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ruža potječe iz brdovitih predjela Europe i zapadne Azije, gdje raste po obodima šuma i na vlažnim, sjenovitim livadama. No, vrkuta se odavno udomaćila u vrtovima širom svijeta, jer izgleda vrlo dekorativno u bordurama, ali i kao pokrivač tla u hladovitim dijelovima vrta, gdje ostalo rastinje slabije uspijeva. Njega ove biljke vrlo je jednostavna, a dobra vijest je to da se može uzgajati u teglici, na terasi, čak i u zatvorenom, te da i u tom slučaju zadržava ljekovita svojstva, pod uvjetom da joj se osigura organska prihrana.

Pripremite sjeme na pravilan način

Sjeme vrkute, koje se može nabaviti u bolje opskrbljenim vrtnim centrima ili preko interneta, trebalo bi nekoliko tjedana prije sijanja držati u hladnjaku u poklopljenoj, izbušenoj posudi, dopola ispunjenoj pijeskom, koji se mora redovno vlažiti. Stratifikacija, kako se naziva taj postupak, potiče klijanje, razlažući tvari iz sjemena, koje, radi zaštite od nepovoljnih uvjeta, sprječavaju razvoj zametka. Potom ga posijte u posudu s rastresitom, plodnom zemljom i redovno orošavajte: izdanci će se pojaviti za otprilike tri tjedna, a kada dostignu visinu od desetak centimetara, možete ih presaditi u vrt (na razmaku od 30 cm) ili teglicu. Inače, osim sjemenom, biljka se može razmnožiti i dijeljenjem busena, u proljeće ili u jesen.

Skromni zahtjevi vrkute

Ovaj ljupki zeleni grm, koji ne prelazi visinu od 40 cm, može uspijevati na suncu, ali više mu odgovara sjenovita pozicija. Nije mu neophodna posebna njega, osim povremenog zalijevanja u najtoplijim razdobljima godine ili u slučaju dugotrajnijeg izostanka padalina, međutim, voda se mora dodavati vrlo umjereno, jer ne podnosi previše vlage. Od svibnja do lipnja izbijaju cvjetne drške na kojima se formiraju cvasti sa sitnim žutim cvjetićima i to je vrijeme kada se biljka sakuplja u ljekovite svrhe.

ijekom zime, vrkuti nije potrebna nikakva zaštita, jer odlično podnosi niske temperature, štoviše, listovi su mu poluzimzeleni i većina ostaje na stabljikama, a one koji požute trebalo bi redovno odstranjivati.

Vodite računa o tome da je vrkuta sklona nekontroliranom širenju, pa ako ne želite da vam preplavi dvorište, redovno odstranjujte nove izboje i iskopavajte “odlutale” dijelove rizoma.

Riznica ljekovitih tvari

U fitoterapiji se koristi cijeli nadzemni dio biljke, stabljike listovi i cvjetovi, koji su prepuni ljekovitih tvari. Zahvaljujući visokom postotku tanina, vrkuta ima adstrigentno djelovanje (skuplja tkivo), zbog čega je posebno korisna za saniranje rana, ali i krvarenja koja su posljedica poremećaja u menstrualnom ciklusu. Obilje fitosterola preporučuje ga u terapiji hormonalnih problema kod žena – za ublažavanje tegoba menopauze, u slučaju neredovitog ciklusa, čak i neplodnosti, pritom je to jedno od rijetkih fitoterapijskih sredstava, čija se primjena savjetuje u trudnoći i nakon porođaja, jer jača zidove maternice Ovo važi za sve periode, osim za posljednja četiri tjedna trudnoće, jer može izazvati prijevremene kontrakcije!

Vrkuta sadrži dosta salicilne kiseline i odlično je sredstvo protiv upala, visoke temperature i groznice, poznata je i kao odličan lijek protiv dijareje, ali i izvanredan diuretik, pa se preporučuje u dijetama za mršavljenje. Bogata je vitaminom C iflavonoidima, moćnim antioksidansima, koji jačaju imunitet i preveniraju veliki broj bolesti, a stari travari propisivali su je i u slučaju nesanice.

Čaj od vrkute

Žlicu osušene ili žlice svježe, usitnjene biljke preliti šalicom vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji pet minuta. Procijediti i popiti u malim gutljajima. Konzumirati napitak tri puta dnevno.

Oblog za bolne grudi

Šalicom vrele vode preliti 4 žlice svježeg ili 2 žlice osušene vrkute, pa ostavite da odstoji oko 15 minuta. U još toploj tekućini namočite dvije čiste pamučne tkanine, pa ih privijte na bolne dojke. Držite ih 10 minuta, a proceduru možete ponoviti tri puta dnevno.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.