Vrhunska oftalmologija u Poliklinici Futura

Poliklinika FUTURA u Širokom Brijegu jedina je privatna poliklinika u Hercegovini koja svojim pacijentima nudi kompletan oftalmološki pregled.

Odjel oftalmologije Poliklinike Futura, vodi vrhunski oftalmolog, dr. sc. Renato Pejić, dr. med., na jednom mjestu pruža brz, detaljan i kvalitetan pregled vida na najsuvremenijim uređajima.

Oftalmologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem građe i funkcije oka u zdravom i bolesnom stanju. Obrađuje patologiju, kliniku i terapiju očnih bolesti i anomalije refrakcije oka.

Oko je organ kojim percipiramo svijet oko sebe. Oštećenje vida je javnozdravstveni problem od kojeg pati više od pola milijuna ljudi diljem svijeta.

 

Kako bismo spriječili trajno oštećenje ili gubitak vida, najvažnije je redovno obavljati oftalmološke preglede s ciljem pravovremenog otkrivanja određenih bolesti oka.

Oči mogu biti prozor našeg cjelokupnog zdravlja pa su često oftalmolozi prvi doktori koji mogu vidjeti znakove određenih sistemskih bolesti (šećerne bolesti, povišenog krvnog tlaka i kolesterola, …).

Uz pomoć današnje suvremene tehnologije i medicine, kvaliteta života može se dugo održati na zadovoljavajućoj razini.

Usluge odjela oftalmologije Poliklinike FUTURA:

  • opći oftamološki pregled,
  • oftalmološki pregled djece,
  • oftalmološki kontrolni pregled,
  • specijalističko mišljenje i konzultacije,
  • screening vida djece i odraslih,
  • pregled stražnjeg segmenta (fundusa) oka,
  • korekcija vida naočalama i kontaktnim lećama,
  • kontrola očnog tlaka i postoperativne kontrole,
  • testiranje raspoznavanja boja,
  • Schirmer test i ostali kvantitativni i kvalitativni testovi suznog filma,
  • OCT dijagnostika,
  • Pregled vidnog polja

OCT Dijagnostika

OCT (optička koherentna tomografija) je neinvazivni dijagnostički postupak laserskog slojevitog snimanja mrežnice, vidnog živca i rožnice.

Visoka rezolucija te iznimna brzina infracrvenih laserskih zraka omogućuju detaljan uvid u morfologiju stražnjeg segmenta oka, omogućujući lokalizaciju i mjerenje pojedinih struktura oka i eventualnih patoloških promjena u njima. OCT je postao standard za procjenu i liječenje većine mrežničnih bolesti. Ima sposobnost otkrivanja problema u oku prije bilo kakvih simptoma prisutnih kod pacijenta.

Pri pregledu stražnjeg segmenta oka OCT se koristi najčešće za analizu morfologije makule i papile očnog živce, a posebno glaukomske bolesti te otkrivanje ranog pojavljivanja različitih stanja i bolesti poput makularne degeneracije, glaukoma i dijabetičke retinopatije (tri najčešće bolesti oka koje uzrokuju sljepoću). Metoda je brza, neškodljiva, bezbolna i precizna.

Indikacije za pretragu su pacijenti koji boluju od glaukoma, dijabetičari, pacijenti s naglo nastalim gubitkom vida na jedno oko, pojavom bljeskova ili mrljica ispred očiju, senilna makularna degeneracija te pacijenti s različitim traumama oka.

Korištenje OCT-a omogućuje rano liječenje kod bolesnika, posebno kod bolesti kao što vlažna makularna degeneracija koja napreduje jako brzo i vodi do gubitka vida.

Pregled vidnog polja (Perimetrija)

Određivanje vidnog polja (perimetrija) je test kojim dobivamo mapu kompletnog vida. Vidno polje je kompletno područje koje vidimo dok su nam oči fokusirane u centar.

Perimetrija je pregled vidnog polja i bitna je za rano otkrivanje abnormalnosti, diferencijalnu dijagnozu, praćenje progresije i remisije bolesti te otkrivanje nezapaženih oštećenja vida. Treba imati na umu da je perimetrija jedna od pretraga kojom se ispituje vidna funkcija, koju je potrebno analizirati i uklopiti u sliku oftalmološkog nalaza svake osobe.

Kod vidnog polja se testira koliko daleko gledate u stranu gledajući ispred, koliko je vaš vid osjetljiv u različitim dijelovima vidnog polja. Najasnije vidimo u centru vidnog polja. Što se predmet pomiče više u stranu, slabije ga vidimo dok posve ne nestane. Određivanje vidnog polja pokazuje postoji li oštećenje vida u bilo kojem dijelu vidnog polja (npr. glaukom).

Vidno polje može biti oštećeno iz mnogih razloga, ne samo zbog bolesti koje imaju ishodište u oku već i u dijelu mozga u kome se nalazi centar za vid.

Informacije koje dobijemo testiranjem vidnog polja mogu se koristiti u dijagnostici:

  • glaukoma,
  • bolesti žute pjege (makule),
  • moždanih tumora,
  • multiple skleroze,
  • bolesti CNS-a, moždanog udara,
  • bolesti hipofize
  • arterijske hipertenzije i mnogih drugih.

U Poliklinici FUTURA pregled vidnog polja se provodi vrhunskim uređajem koji predstavlja najkompletniji perimetar dostupan danas na tržištu.

Omogućava testiranje u svim fazama bolesti – od rane detekcije bolesti, praćenja progresije propadanja vidnog polja pa sve do kasnog stadija bolesti s ostatnim vidnim poljem.

Visoko je senzitivan, izbjegava pogreške koje nastaju zbog umora pacijenta ili gubitkom fokusa te pomicanjem glave.

Posjetite web stranicu Poliklinike FUTURA i zapratite na Instagramu. 

*Sponzorirani članak