Vlada FBiH o Aluminiju: Obaranje plaća i “topli režim” neke od opcija za spašavanje

Predstavnici Vlade FBiH održali su u Sarajevu sjednicu na kojoj je bilo riječi o mogućim koracima u rješavanju problema dugova tvrtke Aluminij d.d. Mostar.

Konferenciju za medije vodili su premijer FBiH Fadil Novalić, ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić i Jelka Miličević, federalna ministrica financija.

U suštini, pred tvrtkom Aluminij postoji nekoliko mogućnosti, a dvije su najvjerojatnije i dijametralno suprotne – “topli režim” koji podrazumijeva održavanje rada strojeva i sustava kako se ne bi ugasili i, s druge strane, pokretanje proizvodnje u punom kapacitetu.

Kako je obećano, Vlada će zasad osigurati najmanje milijun KM za održavanje rada Aluminija.

Taj iznos je nedovoljan, ali kako kažu – pokazuje dobru volju Vlade.

Financijska konsolidacija podrazumijeva i korekciju plaća, sustav “bruto jednako neto” te mogućnost spuštanja na minimalac. Na osnovu revizijskog izvještaja otvara se i mogućnost sankcioniranja odgovornih za ovakvo stanje, piše Klix.ba.

Sudbina Aluminija ovisit će, dobrim dijelom, od revizorskog izvještaja koji slijedi.

Cijena aluminija na svjetskoj burzi pada, a cijena električne energije raste i to je dovelo firmu u ovako tešku situaciju koja je neočekivana. Angažirali bismo renomiranu svjetsku revizorsku kuću, ali i druge organe kako bismo s tim završili i učinili sljedeći korak. Mi nismo većinski vlasnik i mi ne možemo donositi autonomne odluke nego ih smijemo samo predložiti. Nadam se da će se u sve uključiti i Vlada Republike Hrvatske kao suvlasnik, rekao je Novalić.

Kako je rekao, postoji i pitanje električne energije koja se proizvodi iz Buškog blata, što bi moglo biti rješenje za Aluminij.

Vlada FBiH neće dozvoliti zatvaranje tvrtke i osigurat ćemo rad tzv. toplog režima, tj. da ne dođe do naglog pada i zaustavljanja rada, zaključio je Novalić.

Džindić je kazao da je Aluminij kompleksno pitanje, ali da se danas krenulo u pravcu donošenja zaključaka koji bi doveli do rješenja.

Razmatrali smo financijsku konsolidaciju i nadamo se da će Nadzorni odbor usvojiti jedan takav akt i odobriti takav proces kako bi Aluminij bio oslobođen nekih tereta. Nadzorni odbor i uprava bi u roku od 30 dana angažirali revizorsku kuću. Akcent revizije trebao bi biti kontinuirano opskrbljivanje električnom energijom, revizija svih ugovora kupac-dobavljač, dizanje proizvodnje na pune kapacitete i interne uštede poslovanja i povećanje efikasnosti. Potrebno je napraviti reprogram na dodatnih 23 milijuna KM i pored duga Elektroprivredi HZHB kako ne bi došlo do blokade računa dok se rješava problem električne energije, rekao je Džindić.

Resorno će ministarstvo analizirati i pojedine zakone koji terete privredne subjekte kako bi razmotrili mogućnost diferenciranja uvjeta za tvrtke kao Aluminij.

Podsjećamo, Aluminij duguje 344 milijuna KM, od toga 23 milijuna KM komercijalnim bankama, pravnim osobama 187 milijuna KM, a 134 milijuna KM u tekućim dugovima.

(www.jabuka.tv)

17 komentara

  • Poštovani uhljebi, Vi koji ste visoko pozicionirani bivši pioniri, uvjek na pozicijama a sada ministri u ovoj nakaradnoj državi.. Revizija se radi mjesec dana, pa treba im za taj mjesec 13.5 miliona maraka glinice, 18,5 miliona maraka struje. Hrvatska je TLM prodala, to je privatno vlasništvo IMPOLA iz Slovenije. Hrvatska ne može pomagati gospodarske subjekte u svojoj državi (Uljanik), a pomagati će gospodarski subjekt u drugoj državi od kojega više nema ama baš nikakve koristi. I sve to Vi vrlo dobro znate. Upravo ste ugasili Aluminij..

  • A da gospoda koja je upravljala ,ti nagrađivani vrate ukradeno.To bi jedino bilo ispravno i da odgovataju pred zakonom .Izišla je sposobnost i nemjerljiv doprinos na vidjelo ali badava “vrana vrani očiju ne kopa”

    • Što se kačite na stare vijesti, to je izašlo 2014 godine, već je to svatko prožvakao. Aluminij trenutno može zaraditi 31 milion a troši 36 na mjesec dana. Ljudi treba kupiti glinicu za pare, pod hitno.

    • Šta kuće Bog te pomogao .Šta kuće, rerci istinu, ono je zdanje od nekoliko miliona KM.Može li dotičnog netko malčice protresti i vidjeti otkud mu pare za ono.Ne treba se čudit ako narod uzme pravdu u svoje ruke i onakve namlati..Ono je zaista preseravanje na treću.

  • Nadzorni odbor i Upravu Aluminija Vlada je zadužila da Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije dostave podatke o potrebnoj količini električne energije za rad Aluminija u takozvanom ‘toplom režimu’, kao i sveukupnu proceduru eventualnog gašenja svih ćelija. Potrebna je procjena vremena i način na koji to može biti urađeno, potrebna količina električne energije i procjena prihoda i rashoda za to razdoblje”, navela je Vlada Federacije BiH. –

  • Neka oni sto su pokrali sada vrate pa ce se vidit rezultati a govorite radniku obicnom smanjit placu sramota.Neka ovi veliki odustanu od place skroz imaju oni zaliha nahapali su se a pustite radnike u proizvodnji na miru.Triba im i povecat sta rade i u kakvim otrovim.Eto tako.

    • Dakle ovako je išlo generiranje duga, sve je krenulo sa Brajkovićem kada je za svjetske krize 2008 godine cijena aluminija potonula, nakon toga su sve godine osim 2011. generirale dug (u milionima KM): 2009= -41; 2010= -13; 2011= +1; 2012= -65; 2013= -85; 2014= -49; 2015= -44; 2016= -42; 2017= -21; i kad se sve to zbroji dođemo do frapantnih 359 miliona KM dubioze. 2018 godina još nije gotova pa se gubitak još zbraja, a navodno je već oko -40 miliona KM. Da Aluminij nije sa Hrvatskom potpisao ugovor 2007 do 2010, kada im je Hrvatska isporučivala 100MWh (sto megavata na sat, potrebe Aluminija su oko 145 megavata na sat, dakle Hr im je u tom razdoblju isporučivala 70% struje po smiješnim cijenama, te je pretrpjela ogromnu štetu), za nekih 34 € po MW, onda bi dug od 2008-2009 bio za 100 miliona KM veći. Hrvatska je tu izgubila preko milijardu kuna na razliku u cijenama što su kupovali a što isporučivali (protiv Sanadera se vodi sudski spor zbog toga).
      Ovi u vladi su potpuno neuki, nemaju pojma u što ulaze, Aluminij je nemoguće spasiti, njemu i da otpišu sav dug, i dadnu mu 20 miliona friških para, on bi se za 12 mjeseci opet zadužio. Da bi opstali morali bi raditi barem 5-6 miliona KM mjesečno plusa. Aluminij Mostar proizvodi oko 2 promila ili 0.2% svjetske proizvodnje Aluminija te je na tržištu potpuno beznačajan. Firma koja već 10 godina radi u minusu, koja je oštetila gotovo sve svoje kooperante, kojima je dužna, ne zaslužuje opstanak. Oni gotovo svu svoju sirovu proizvodnju izvoze. Da recimo 90 % proizvodnje ostaje u BiH, pa se prerađuje, aluminij bi bio strateški proizvođač i vrijedilo bi ga subvencionirati, ovako kad u zemlji ostaje 20-25% a ostalo ide vani, za BiH takav proizvođač koji samo pravi gubitak nije strateški važan. Kad bi se napravila presaonica i valjaonica kakva je bila TLM zadnjih godina dok nije bankrotirala i prodana u bescjenje, situacija bi bila još gora. Aluminij Mostar vuče oko 18% BiH struje ili preko 50% struje EP HZHB, takva valjaonica vukla bi još 12-15% BiH struje, te to naš energetski sustav uopće ne bi mogao preživjeti. Bila bi potrebna ulaganja od oko milijardu KM da se naprave novi energetski kapaciteti da to podnese sustav, dakle priča je smiješna do bola.

  • uvijek je najbolje radniku skinuti s plaće. k tome mu još produljite radno vrijeme. uvedite rad nedjeljom. ukinite im godišnji. ukinite im vjerske i državne praznike. što vam znače radnici? ta ima radnika. primjer: feal

  • Da, da srezati plaće, nego šta. Osobito tzv. menadžerima što su imali primanja od 15.000-20.000 KM. Običnom radniku treba dati, ali ovi su svojim upravljanjem doveli u propast Aluminij i to masno naplatili. Sram ih bilo!

  • Topli režim rada, kako se to nije sjetio nitko od onih zatvorenih elektroliza u Europi. Dakle ćelija će trošiti 2.300 KM dnevno struje da se ne ugasi, a neće proizvoditi aluminij iz struje. 😀 Dakle oko 220 aktivnih ćelija x 2300 KM je 506 tisuća KM dnevno za održavanje ćelija ili 15.1 milion mjesečno. Onda plaće sada oko 3 miliona smanjene na 2 miliona, bruto =neto 😀, dakle sve skupa oko 17 miliona maraka troška =gubitka mjesečno =rekord u poslovanju Mostarskom aluminija, naravno struju će davati đaba EP BiH, pa je to samo 2 miliona gubitka Aluminija, ostalo će namiriti EP BiH 😂.
    Klap klap

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.