Velež siguran protiv Borca za nastavak borbe za Europu

Nogometaši Veleža  pobijedili su banjalučki Borac rezultatom 2:0 u derbiju 29. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine i vratili se u potpunosti u borbu za Europu.

Velež je odlično ušao u derbi protiv Borca. Zaprijetili već u trećoj minuti, a samo tri minute kasnije poveli su sa 1:0 golom Haskića.

U 11. minuti vidjeli smo zaista nevjerojatnu situaciju. Gosti su imali napad nakon kojeg je Mrkaić šutirao, a njegov udarac uspio je zaustaviti Hadžikadić. No, nakon toga Ćuković uzima loptu u ruke.

Pomoćni sudac u prvi mah nije digao zastavicu, činilo se da će Bandić pokazati na bijelu točku, ali par trenutaka kasnije pomoćnik je ipak signalizirao ofsajd. Na usporenom snimku utisak je da nedozvoljene pozicije nije bilo i da su gosti oštećeni za penal, piše Sportsportba.

Velež je i nakon toga preuzeo incijativu na sredini terena. Domaći su do drugog gola mogli u 38. minuti kada je u velikoj prilici bio Šikalo kojeg je uposlio Vehabović, no iz dobre pozicije na kraju šutira visoko preko gola.

Već u narednom napadu ponovno velika šana za Velež. Lazić je poklonio loptu Anđušiću koji je s nekih 12 metara također poslao loptu iznad prečke Borca.

Borac je zaprijetio u 42. minuti kada je Jurilj centrirao, a glavom je pokušao Mrkaić koji nije bio precizan.

Početkom drugog poluvremena Velež je imao nekoliko sjajnih prilika. U 51. minuti Šikalo je odlično šutirao, ali je Ćetković uz pomoć stative uspio spasiti gol Borca i na semaforu je ostalo 1:0.

Borac prijeti u 66. minuti preko Kulašina, ali Ćuković dobro reagira. Četiri minute kasnije gužva ispred gola gostiju. Nakon centaršuta Vehabovića loptu Lazić vraća svom golmanu koji je uz dosta napora uspio obraniti i uz pomoć stative izbaciti loptu iz gola.

Već u idućem napadu penal za Velež nakon što je Haskić srušen u kaznenom prostoru. Siguran izvođač bio je Anđušić koji je pogodio za 2:0 i slavlje navijača Veleža.

Borac se mogao vratiti u igru u 79. minuti kada je veliku priliku imao Piščević. Ofanzivac Borca je nakon dodavanja Blagaića sa svega nekoliko metara loše šutirao i propala je velika šansa za goste da smanje na 2:1. Pred sam kraj Ćuković je pogodio prečku gola Borca, a Vehabović je sjajno šutirao sa 15 metara, no lopta je otišla malo pored stative.

Do kraja utakmice Velež je uspio da sačuva svoju prednost i zasluženo dođe do tri boda.

Velež je s ova tri boda sada četvrti na tabeli sa 44 boda, dok je Borac ostao drugi sa 52 osvojena boda.

Borac u idućem kolu dočekuje Sarajevo, dok Velež ide u goste Željezničaru.