Vatreni još nisu osigurali Euro: Osvojeni bod u Walesu obilježila sudačka pogreška i ozljeda Modrića

Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela na gostovanju kod Walesa osigurati plasman na Europsko prvenstvo 2020. Završilo je na kraju bez pobjednika uz rezultat 1:1.

Vatreni su poveli preko Vlašića u 9. minuti, a Velšani izjednačili preko Balea u sudačkoj nadoknadi prvog dijela.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić napravio je što zbog suspenzije Brozoovića, što zbog taktičkih razloga tri promjene u sastavu u odnosu na utakmicu s Mađarskom na Poljudu. U prvih 11 ušli su Mateo Kovačić i Nikola Vlašić u veznom redu te Josip Brekalo na lijevom krilu. Na klupi su ostali Ivan Rakitić i Ante Rebić.

Otvaranje utakmice nije moglo biti bolje za Vatrene koji su od samog početka uspostavili kontrolu događaja na terenu.

I odmah u 9. minuti dolaze do vodstva. Nikola Vlašić, je oduzeo jednu loptu na sredini terena, potom je dodao Brekalu na lijevoj strani koji se sjurio u šesnaesterac Velšana. Odmah je potom proslijedio do Petkovića koji vraća natrag do Vlašića, a mladi hrvatski veznjak fantastično pogađa u donji desni kut vratara Hennesseyja. A lopta se odbija od vratnice u mrežu. Uistinu sjajan gol Vlašića.

Četiri minute kasnije nova sjajna prigoda za hrvatsku reprezentaciju. Petković je odličnom dugačkom loptom pronašao samog Perišića, ali njegov udarac glavom još bolje brani Hennessey.

Velšani nisu uspijevali ozbiljnije kroz igru ugroziti Livakovića, jedine moguće prijetnje bile su preko prekida, jer im je Hrvatska zatvorila sve opcije za izgradnju brzih protunapada.

Nije to bila neka lijepa utakmica za gledati u prvom poluvremenu, ali Hrvatska je igrala točno onako kako joj i trebalo. Ipak u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Velšani koji nisu ništa konkretno napravili u prvom dijelu, dolaze do izjednečanja.

Sudac Kuipers nije svirao očigledan prekrašaj Daviesa nad Kovačićem na 20ak metara ispred Livakovića. Lopta potom dolazi do Garetha Balea koji ulazi u šesnaesterac i rutinski pogađa za veliko slavlje domaćih navijača u Cardiffu. Zbog svega Kovačić je morao izaći iz igre jer se radilo o težoj ozljedi, a zamijenio ga je Ivan Rakitić.

Drugo poluvrijeme počelo je također vrlo burno. U žestokom sudaru Ampadua i Petkovića, lošije je prošao reprezentativac Walesa pa je i on morao napustiti igru.

Igra je u drugom dijelu postala puno žustrija i agresivinija na obje strane, a Velšani su znatno bolje izgledali nego u prvom dijelu. Umalo su stigli do vodstva u 55. minuti kada je James slomio Lovrena na lijevoj strani, potom je snažno šutirao, a Livaković je uz malo poteškoća spasio Hrvatsku.

Solidnu prigodu Hrvatska je imala u 70. minuti. Lijepo je Brekalo ubacio, Perišić je potom spustio za Vlašića, ovaj dodao za Jedvaja, a hrvatski branič je probao efektno vanjskim dijelom kopačke u suprotni kut, ali lopta je prošla nedaleko od gola.

U drugom dijelu drugog poluvremena utakmica se ponovno pretvorila u uspavanku. Hrvatska će u posljednjem kolu protiv Slovačke imati velikih problema u kadru. Žute kartone dobio je udarni stoperski par Vida i Lovren pa će oni morati propustiti ovu utakmicu.

No ozbiljan udarac bi tek mogao uslijediti jer je zbog ozljede s bolnom grimasom nakon sudara s Wilsonom izašao kapetan Luka Modrić. S velikom strepnjom pratit će Modrićevo zdravstveno stanje  i navijači Hrvatske i Real Madrida. Za nadati je se da neće morati duže pauzirati.

Na kraju je završilo bez pobjednika, a Hrvatska će plasman na Euro morati tražiti preko reprezentacije Slovačke na Rujevici, gdje će joj biti dovoljan bod.

WALES: Hennessey, Davies, Rodon, Lockyer, Roberts, Ampadu (od 50. Morrell), Allen, James, Williams (od 68. Wilson), Bale, Moore (od 86. Roberts)

HRVATSKA: Livaković, Barišić, Vida, Lovren, Jedvaj, Modrić (od 89. Badalj), Kovačić (od 46. Rakitić), Perišić, Vlašić, Brekalo, Petković (od 63. Rebić)