Uz ove sorte maslina uvijek možete računati na ulje

Jedna od čestih tema među hercegovačkim maslinarima je odabir sorte oprašivača za Oblicu. Iako svi znaju da je sorta Oblica sklona neredovitoj rodnosti, većina maslinara ne odustaju od njene sadnje. Uz sortu Oblicu, koja je najkvalitetnija sorta, u svojim maslinicima trebate imati i sortu Levantinku i Drobnicu kao odlične uljne sorte, ali i najbolje oprašivače za sortu Oblicu.

Na području Hercegovine maslina se ozbiljnije počela uzgajati prije dvadesetak godina. U početku su to bila pojedinačna stabla uz okućnice, a danas na ovom području ima nekoliko velikih plantaža i veliki broj manjih obiteljskih nasada maslina. Među sortama su najviše zastupljene sorte Dalmacije (Oblica, Drobnica), istarske sorte (Istarska bjelica i Buža) te talijanske sorte (Pendolino i Lećino).

 

Obratite pažnju na izbor sorti za sadnju

 

U nasadima maslina na području Hercegovine prednjači sorta Oblica.

Oblica je najrasprostranjenija i najvažnija sorta u Hrvatskoj. Uzgaja se za proizvodnju ulja i kao stolna sorta. Ime je dobila po okruglastom, oblom obliku ploda. Oblica dobro uspijeva i na lošijim, skeletnim i plitkim tlima, dobro je otporna na jake udare vjetra.
Pored ostalog, Oblica ima i dobru otpornost na hladnoću radi čega se preporučuje za uzgoj u unutrašnjosti Dalmacije i Hercegovini. Mana joj je što ima visok postotak muških cvjetova i to je jedan od razloga loše rodnosti jer je plodnih samo oko 40%.

Ova sorta je djelomično samooplodna i sklona alternativnoj rodnosti. Dobri oprašivači za ovu sortu su Drobnica, Lastovka i Levantinka. Vrlo je važno istaknuti činjenicu da Oblica dobro rađa u nasadima maslina u kojima su zastupljene sorte Levantinka i Drobnica. Zbog te činjenice maslinarima na području Hercegovine, koji planiraju saditi sortu Oblicu, savjetujemo da obavezno posade i ove dvije sorte kao najbolje oprašivače sorte Oblica.

Levantinka razvija cvat od ožujka do svibnja, a cvatnja se odvija od sredine do kraja svibnja. Cvatnja je obilna, a udio hermafroditnih cvjetova je dosta velik. Cvat je dugačak u prosjeku 25 mm s prosječno 20 cvjetova u cvatu. Plod je srednje krupan, eliptično izdužen i blago uvijen prema vrhu.

Ova sorta rađa u grozdovima, a u jednom grozu ima između tri i pet plodova. Prosječna masa ploda je oko 4.5 grama. Pred početak zriobe plod je zelene boje koja postupno prelazi u crveno-ljubičasti i na kraju je crne boje. Sadržaj ulja u plodu kreće se oko 20 %, a ulje je dobre kvalitete.

Drobnica (bilica, žutica) s cvatnjom počinje krajem svibnja i početkom lipnja mjeseca. Ova sorta ima veliku produkciju polena koji je dobre vijabilnosti radi čega se može koristiti kao dobar oprašivač za neke druge sorte, primjerice Oblicu.

Plod je sitan, prosječne mase oko 2.5 g. Pred zriobu je zelene boje koja postupno prelazi u ljubičastu i na kraju u crnu boju. Plod ima tanku kožicu koja se teško odvaja od mesa ploda. Sadržaj ulja u plodu kreće se oko 23% u zavisnosti od uzgojnog područja i niza drugih čimbenika. Ulje je izuzetno dobre kvalitete, s dobro izraženim pikantnim okusom i finom gorčinom.

Puno više informacija o ovim, ali i drugim sortama masline doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Potražite u Sjemenarninim agrocentrima, ovlaštenom STIHL trgovcu