Utakmica između Belgije i Švedske prekinuta nakon krvavog napada

Pred utakmicu 8. kola kvalifikacija za Euro 2024. između Belgije i Švedske dogodio se, po svemu sudeći, teroristički napad u kojem je još uvijek nepoznata osoba ubila dva navijača u švedskim dresovima.

Napad se dogodio samo pet kilometara od stadiona na kojem se igra ogled kvalifikacija. Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:1, a na odmoru je odlučeno da se utakmica neće nastaviti.

Neće se igrati drugo poluvrijeme, švedski nogometaši ne žele nastaviti utakmicu, objavio je belgijski Nieuwsblad.

Ne možemo igrati nogomet u ovakvoj situaciji. Mi i Belgija smo se potpuno složili da nećemo igrati, kazao je švedski izbornik Janne Andersson pa nastavio:

Za napad sam saznao na poluvremenu, na putu do svlačionice i odluka svih igrača i trenera je da ne možemo igrati utakmicu. Taj napad je potpuno odvratan.

Predsjednik švedskog nogometnog Saveza je kazao da imaju potvrdu policije da su na stadionu najsigurniji:

Čuli smo da su Šveđani ubijeni, zapravo ne znamo što se dogodilo. Ne znamo jesu li počinitelji uhvaćeni. Igrači su odlučili da se više neće igrati, ovdje je 700 Šveđana, tu su sigurni.

Policija je rekla da je ovaj stadion najsigurniji. Nitko ne zna koliko će ovo trajati, to je posve razumljivo. Igrači su bili obaviješteni tek na poluvremenu. Zaustavljanje utakmice je najbolje rješenje, rekao je predsjednik Saveza.

Iako se napad dogodio sat i pol prije početka kvalifikacijskog ogleda, vlasti su odlučile da se utakmica započne jer vjeruju da su švedski navijači puno sigurniji na stadionu, nego na ulicama Bruxellesa:

Jednostavno ne želite da Šveđani sad izađu u grad, kazao je Martin Fredman, šef osiguranja švedske nogometne reprezentacije.

Dodajmo kako je spiker pozvao navijače da ostanu na stadionu zbog vlastite sigurnosti jer je napadač još uvijek u bijegu.

Kako prenose mediji, počinitelj je navodno sišao s motora i otvorio vatru iz automatskog oružja usmrtivši dvije osobe za koje se navodi kako su bile u dresovima švedske reprezentacije.

Prema Het Laatste Nieuws, počinitelj je prvo pucao na više ljudi na ulici, koji su pokušali potražiti sklonište u zatvorenom prostoru. Počinitelj je tada navodno pucao u dvoje ljudi u taksiju, a zatim pobjegao. Navodno ima još ozlijeđenih.

Društvenim mrežama kruži video na kojem muškarac, vjerojatno počinitelj pucnjave, na arapskom govori da se osvećuje za smrt muslimana te da je upucao trojicu Šveđana. U njemu, kako prenosi ‘Sudinfo’, tvrdi kako je pripadnik Islamske države. Živimo za svoju vjeru, umiremo za svoju vjeru, rekao je u jednom od videa.

Razina prijetnje za regiju glavnog grada Bruxellesa povećana je na razinu četiri koja se smatra “vrlo ozbiljnom”, točnije “kada je prijetnja ozbiljna i vrlo neposredna”, prenosi Gol.hr.