U ŽZH se zbog Schmidta ne može kupiti državna zemlja

Kada se detaljnije analizira spor oko državne imovine, nije teško zaključiti kako je to pitanje previše ispolitizirano.

Sve je dodatno zakomplicirala i odluka Visokog predstavnika o izmjenama i dopunama Zakona privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH iz travnja 2022. Ta odluka je možda donesena zbog rješevanja spora na državnoj razini, ali je zato stvorila velike probleme na lokalnoj razini.

Pitanje državne imovine često izgleda kao igra ping-pong lopticom između Sarajeva i Banja Luke. Jedni se boje da će biti proglašeni za izdaju države, a drugi za izdaju Republike Srpske. A u svemu tome reagirao je i Christian Schmidt 2022. godine, zbog čega su kolateralna žrtva ispali gradovi i općine.

Odvjetnik Miro Martinović u izjavi za RTV Herceg-Bosne podsjeća kako je kroz povijest bilo više zakona o stjecanju prava vlasništva dosjelošću nad parcelom koja je u državnom vlasništvu i to sudskim putem. Međutim, zbog Schmidtove odluke to više nije moguće.

Imali smo zakon iz 1980. godine, koji je izričito zabranio mogućnost stjecanja prava vlasništva dosjelošću na državnoj zemlji. 1995. godine donosi se novi zakon koji je tu izričitu zabranu ukinuo, pa je Vrhovni sud Federacije 2009. godine donio presudu prema kojoj je bilo moguće stjecanje prava vlasništva dosjelošću i na državnoj zemlji, istaknuo je Martinović.

Schmidtove izmjene i dopune Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH utvrdile su kako je svakom neodređenom šumskom i poljoprivrednom zemljištu vlasnik država i isključivo ona može s njime raspolagati, a samim time gradovi i općine ga ne mogu prenamijeniti u građevinsko. Ipak, primjena zakona nije svugdje ista, što posebno naglašavaju vlasti u Županiji Zapadnohercegovačkoj.

Mi imamo veliki pritisak od našeg stanovništva. Neki kamenjar koji se vodi kao šumsko zemljište, jednostavno ga ne možemo dodijeliti ljudima, prodati ili pretvoriti ga u građevinsko zemljište, jer Sud u Širokom Brijegu i Ljubuškom neće dopustiti prenamjenu zemljišta jer smatra kako je titular zemljišta država. S druge strane, takve stvari se rješavaju u drugim županijama. Apeliram na VSTV, OHR i sve one koji su nadležni da to jednostavno ujednače, poručio je predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović u izjavi za RTV HB.

OHR radi na problemu državne imovine BiH

Odvjetnik Martinović je pojasnio kako trenutno u praksi kada neka obitelj iskaže namjeru za kupovinu državne zemlje to isto ne može učiniti ako je riječ o poljoprivrednom ili šumskom zemljištu.

Jedini izuzetak je taj ako je nositelj zemljišta grad ili općina, a ne država, ako govorimo o građevinskom zemljištu. Ni tada ne možete izravno pokucati na vrata i reći “evo ja želim kupiti parcelu koja je u državnom/gradskom vlasništvu”. Tu je onda na potezu grad koji, ako ima interes, proširuje se gradsko područje, vrši se parcelizacija određene veće parcele koja je građevinsko zemljište i u vlasništvu je grada, imaju interesa prodati ljudima, oni raspišu natječaj na koji se svatko može prijaviti i naravno tko ponudi veću cijenu, može postati vlasnik, objasnio je Martinović.

Sve ovo uvelike održava se i na gospodarske aktivnosti, a to je posebno bitno za Županiju Zapadnohercegovačku, čije je gospodarstvo u velikom zaletu.

Helez o pitanjima državne imovine i granica pristupa BiH otvorenom moru u Hrvatskoj

Ja nemam obrazloženje za naše gospodarstvenike da im se ne može prodati npr. 50 kvadrata zemljišta koje se nalazi uz njegovu parcelu i koje se vodi kao državno, kamenjar je, znači ne služi ničemu. Siguran sam da nitko iz Sarajeva, iz “države” neće imati interesa to riješiti. Netko mora definirati koje su to nadležne razine. Mogu reći da nas to značajno usporava. Koliko bi to utjecalo na povećanje gospodarske aktivnosti, ne mogu u ovom trenutku reći. Imamo konkretne zahtjeve za proširenjem poslovnih zona i jednostavno ih u ovom trenutku ne možemo riješiti, zaključio je Predrag Čović u izjavi za RTV HB.

Činjenica je da je pitanje državne imovine previše ispolitizirano od visoke politike od čega nitko nema koristi. Hoće li se postići dogovor oko novog zakona unutar državne koalicije ili će Schmidt analizirati i izmjeniti svoju raniju odluku ostaje za vidjeti. Ali da su potrebne promjene, to je itekako sigurno.

Državna imovina – (ne)rješiv problem u BiH

(www.jabuka.tv)



18 komentara

  • Zanimljivo je kako sve tri vodeće nacionalne stranke hrvata, srba i muslimana napadaju Schmidta kada su u pitanju stvari materijalno-finacijske domene

  • Poserimo se na ovakvu državu, centraliziranu i islamiziranu. Nije Schmidt kriv, nego SDA – ovska politika Prvog lopova u BiH Bakira Izmetbegovića.

  • Grad Siroki je u Knespolju prodo mojoj rodbini put do nase obiteljske kuce a koristio se skoro 100 godina tako da trenutno na papiru nemamo prilaz do parcele gdje je kuca a ucrto novi koji vodi u vrt i koji vodi preko kamenjara i maslina a u knjigama pise da to nije put nego se vodi kao pasnjak 4 klase i mnoge stare prilazni puteve koji su stari 150 godina grad vodi kao pasnjake i meni se cini da je u Hercegovini ponestalo janjetine i da grad mozda na tim putevima planira uzgajati ovce vise o svemu ima na mom instagramu michael_barbaric

  • prica se da po Dajtonskom sporazumu to jest zakonu Smith moze smjeniti vodstvo zupanije ili grada i po zakonu privremeno postaviti novu vlast

  • Dobro dosli u globalnoj diktaturi. Ne mozes kupiti, prodavati i imati. “Nece te imati nista, bit ce te sretni” rekal ciko iz Davosa. E moji Hrvati, Bosnjaci i Srbi, gonjaj te se dalje izmedu sebe, dok lutke iz BiH-politike urade svoju domacu zadacu. Schmidt djeluje u toj proceduri samo kao smokvin list za frustraciju puka/naroda.

  • Ne znam što će nam ti parlamenti, domovi ako Schmidt može bezz donijeti i reći neku odluku. Svi ti iz skupština idite kući i nađite nešto posla ili ovaj Schmidt neka ide kući. Ovo je ludnica u kojoj taj Schmidt dobije 50 000 mjesečno i leži,a umirovljenici niti 5 stotki

  • Dosadio ili ne dosadio jer ce mozda uskoro biti puno zanimljivije kad moj prijatelj haker pocme necije sms poruke zadnjih 20 godina objavljivati

  • Zašto neko osuđuje gospodina Barbariću ,dali neko ima pravo na njegovu zemlju.
    Kako uopće neko može uzet sebi za pravo tuđe nešto otimat.
    Ima toga i previše da pravi nasljednici i ne znaju ,na kome glasi njihova djedovina i očevima .
    Sve se nekad sazna ko je i kako došao u posjed otuđenog

  • Možda vi i vas prijatelj haker imate neku korist da prijetite .
    21,9 nije nikad bilo posteno biti lopov ili pomoćnik u otimanju.
    Možda ćete se imat za posramit hakeru ,ima i poštenih i pametnih pa se otkrije sve .

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.