U staračkim domovima u BiH rastu cijene usluga

Umirovljenici mirovine
Svakodnevnim povećanjem cijena hrane, rastu i sve druge usluge, pa tako i cijene usluga u pojedinim staračkim domovima.

Osobama treće životne dobi, uz male mirovine, ionako je ugrožena egzistencija, a malo njih sebi može priuštiti boravak u staračkim domovima bez financijske pomoći obitelji ili socijalne pomoći.

Ruža Ćuk (82) iz Širokog Brijega, više od sedam godina je korisnica mostarskog Doma za stare i nemoćne osobe. Kaže kako je zadovoljna smještajem i uslugama Doma, javlja BHRT.

Fino je, ima sve, ima za pojesti, izađemo malo i vani, ja pletem… Volim plesti, tako mi je ostalo. Od malih nogu sam plela, priča Ruža.

Međutim, kao i većina korisnika Doma, ni Ruža sa svojom mirovinom ne može plaćati boravak u Domu. Dio troškova snosi joj širokobriješki centar za socijalni rad.

Inače, mostarski Dom za stare i nemoćne jedan je od najjeftinijh u Bosni i Hercegovini, ali s obzirom na to da su troškovi života enormno povećani, iz uprave Doma kažu kako su zatražili od resornih institucija povećanje cijena usluga.

Cijene koje su stajale 630 KM za pokretnu osobu očuvanog fizičkog i mentalnog zdravlja su zbilja niske, a 780 je za nepokretnu osobu i osobu kojoj je potreban nadzor 24 sata. Niske su cijene na sve ostale troškove života kao što vidite, jer to su veliki izdaci, od grijanja, hrane i higijene, navodi Anka Mikulić, suradnica Doma za stare i nemoćne osobe Mostar.

Grad Mostar za Dom izdvaja pola milijuna maraka godišnje, što nije dovoljno ni za plaće djelatnika, kažu u Domu. Iz Saveza samostalnih sindikata BiH kažu kako su razlozi za povećanja cijena dijelom opravdani zbog visoke inflacije, ali upozoravaju na problem naglog i enormnog povećanja cijena.

Znam da je došlo do povećanja cijena u nekim staračkim domovima čak i do 200 KM, što je stvarno veliki udar na novčanike tih ljudi, ako uzmete u obzir da su njihove mirovine do 500 KM, a cijene tih smještaja od 700, 800 pa na više KM. Onda se zaista postavlja pitanje kako ti ljudi sebi uopće mogu priuštiti taj smještaj, mišljenja je Lejla Čaušević iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

A realnost je da malo tko sebi može priuštiti boravak u Staračkom domu bez pomoći obitelji i socijalnih ustanova. Realnost je nažalost, kažu u Sindikatu, i to da državne vlasti do danas nisu adekvatno odgovorile kako bi pomogle bh. građanima da lakše prebrode financijsku krizu zbog inflacije.

(www.jabuka.tv)

7 komentara

  • Svugdi isto, trci, radi muci se, a onda od penzije ne mozes ni platit staracki dom.
    Najnovije iz Njemacke; posto penzioneri, koji su veci dio zivota otplacivali imovinu, ako su si to ikada mogli priustiti, ne mogu vise placati rezije od penzije, sve vise ih uzme opet hipoteku na kucu,banka im isplati novac, ili prodaju dio kuce i od tog si mogu priustiti da ostanu zivit u svojoj kuci.

  • Ipo ljudskim i Božijim zakonima djeca su dužna da se staraju o roditeljima a ako neće država nek im uzme kuću i nekretnine i izdržava ih.A ne da ih odvedu u dom a koriste njihovu imovinu a ne staraju se o njima.Pa izvolu biti bahat.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.