U Neumu počela konferencija o europskom ustavu za BiH

U četvrtak je u Neumu počela znanstveno – stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem “Europski ustav za Bosnu i Hercegovinu”. Riječ je o skupu koji se održava u organizaciji Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, Rektorskog zbora Republike Hrvatske i Sveučilišta u Mostaru, a pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora.

Rektor Sveučilišta u Mostaru, Zoran Tomić, u svom se obraćanju osvrnuo na dolazak predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića što će, po riječima rektora Tomića, neki političari u Sarajevu vjerojatno protumačiti kao napad na unutarnju politiku BiH i miješanje Hrvatske.

Da su Hrvati nositelji i predvoditelji europskih vrijednosti u BiH pokazuje i veliki napor i napredak koji je ova zemlja ostvarila u procesu EU integracija u vrijeme predsjedavanje Dragana Čovića tijekom njegovog predsjedavanja Predsjedništvom BiH, naglasio je rektor Tomić dodajući kako je posebno značajna činjenica da je ova konferencija već treća.

Ovo je konferencija o europskoj budućnosti BiH, o perspektivi ove lijepe, ali izmorene zemlje koja bi trebala biti mjesto susreta dijaloga i slobode, istaknuo je Tomić obraćajući se nazočnima na početku konferencije.

Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu naglasio je kako ova konferencija pokazuje način na koji treba uspostaviti strukture i to na načelima ravnopravnosti.

Sveučilište u Zagrebu ima svoji 5 misija, a jedna od njih je i opstanak Hrvata u ovim krajevima, dodaje Boras naglašavajući činjenicu da Sveučilište u Mostaru Mora biti, ako ne lider, onda jedan od lidera izvrsnosti promicanja razumjevanja na svima razinama.

Monsinjor Luigi Pezzuto, doajen diplomatskog zbora u Bosni i Hercegovini, zahvalio se rektoru Tomiću na pozivu na ovu konferenciju dodajući kako je nazočnost svih uzvanika okupljenih na ovoj konferenciji izraz “sociopolitičko-kulturne volje za služenjem zajedničkom dobru”.

Došli ste na ovu konferenciju kako biste se suočili s ključnim pitanjima, koja su takva već po sebi, ali su i u vezi sa složenošću poznatih političkih izazova koji već dugo karakteriziraju Bosnu i Hercegovinu, ne zaboravljajući one najaktualnije, koji pozivaju na savjest i djelovanje odgovornih za javne poslove, počevši od rezultata općih izbora održanih u listopadu prošle godine, kazao je Pezzuto posebno naglašavajući potrebu vođenja brige o ljudima i narodima koji trpe najbolnije nejednakosti.

Konačno, u multietničkoj regiji kao što je Balkan od temeljne je važnosti uzeti u obzir i primijeniti, na primjer u zakonodavnim aktivnostima, načelo integracije osobne i etničko-socijalne dimenzije. U ovoj regiji, zapravo, nije moguće promatrati samo “građanina” u njegovoj osobnoj individualnosti, bez povezivanja i uvrštavanja u vlastitu etničku skupinu. Drugim riječima, ovdje “građanin” treba uvijek biti vezan za etničku skupinu kojoj pripada, istaknuo je monsinjor Pezzuto dodajući kako se Crkva ne umara od toga da svijetu nudi mudrost i predlaže djela nadahnuta njome, kao što je dijalog kao put ka dobru kojim je ljudska obitelj pozvana putovati i ovdje, u Bosni i Hercegovini.

Dragan Čović, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora i predsjednik organizacijskog odbora konferencije kazao je da prethodne dvije konferencije i ova današnja u punini mogu zaokružiti jednu misao koja je zamišljena.

Osnovni cilj naše konferencije je vrlo precizno naglašen. BiH danas ima svoj put, vrlo jasno definiran, zamagljen našim nesporazumima, međusobnim uvjeravanjima i uvjerenjima da se još dugo možemo baviti sami sobom dok EU integracije i svi drugi integracijski procesi prolaze pored nas, kategoričan je Čović.

Po završetku uvodnih obraćanja, konferenciju je predavanjem otvorio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

Ova konferencija u fokus stavlja pitanja koja su važna za budućnost BiH i ono što je posebno važno – rješavanje zamršenih, kompleksnih, mnogima u međunarodnoj zajednici teško razumljivih pitanja ustavnoga ustrojstva zemlje, kazao je Plenković.

Program konferencije nastavlja se tijekom četvrtka i petka panelima:

  • Temeljne vrijednosti, načela i koncepti iz područja ustavopravne teorije, s naglaskom na pravno-političko naslijeđe i konstitucionalizam EU-a i Bih
  • Raspoložive i učinkovite metode harmonizacije individualnih i grupnih prava: na koji se način štite i harmoniziraju prava pojedinaca i naroda u EU-u?
  • Kako preći iz dejtonske u briselsku fazu, tj. od postkonfliktne stabilizacije do punopravnog članstvo EU-a: na koji način istodobrno unaprijediti demokratski okvir i ojačati stabilnost BiH?

(www.jabuka.tv)

4 komentara

  • ALI KAKO SE TO NARIKTA:: PAMETNI LJUDI DISKUTIRAJU, RAZMINJUJU MISLJENJA KAKO I STA, OVI U DANU SVE DOGOVORILI I ZAKLJUCILI!! A SUTRA ODMA DONATORSKA VECE , FRA LOVRIC GLAVNI, NARCIS,MOS‘ MISLIT!! PO BESTEKZ SE VIDI DA TU NEMA DONACIJA, VEC ZDERANJE I LOKANJE!

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.