U BiH bez impresuma 44% online medija

Pojam dezinformacija i lažnih vijesti mnogo je širi od onoga što potpada pod regulatorni okvir Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), ali ta institucija podržava stanovište da uređivačka neovisnost predstavlja srž regulacije bez cenzuriranja te koristi svaku priliku da pozove na očuvanje standarda slobode izražavanja i informiranja.

Rečeno je to Feni u odgovoru na upit o potrebi za većom borbom protiv dezinformacija i lažnih vijesti.

Imajući u vidu da je edukacija o medijskoj i informacijskoj pismenosti ključna za prepoznavanje dezinformacija i drugih oblika medijskih manipulacija, kao i sprječavanje njihova širenja, prepoznajući svoj dio odgovornosti u toj oblasti, RAK je intenzivirao aktivnosti posvećene unapređenju medijske i informacijske pismenosti u BiH, dodali su.

Također, smatraju da nepostojanje zakonskog okvira za medijsko vlasništvo i koncentraciju medija i oglašivačke industrije predstavlja ozbiljnu prijetnju slobodi izražavanja.

Ovaj problem osobito je evidentan u sferi online medija, gdje čak 44 posto njih ne sadrži impresum i ne zna se u čijem su vlasništvu, tko ih uređuje te ih se ne može ni pozvati na odgovornost.

U BiH ne postoji zakonodavni okvir kojim je uređena transparentnost vlasništva nad medijima, a Zakon o transparentnosti vlasništva nad medijima je javni interes BiH i u kontekstu približavanja EU.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.