Tržište nekretnina u BiH: Što danas možete kupiti za 100.000 KM?

Za 100.000 KM mogućnosti su ograničene, ali se mogu pronaći manji jednosobni i dvosobni stanovi u starijim zgradama, često u manje atraktivnim dijelovima grada.

Do prije nekoliko godina, 100.000 KM predstavljalo je iznos dovoljan za solidnu investiciju na tržištu nekretnina.

U Sarajevu se za ovu sumu mogao kupiti dvosoban stan, a u manjim sredinama u Bosni i Hercegovini i mnogo komfornija stambena jedinica.

Danas je ovaj iznos skroman, te teško da može osigurati izbor kakav je bio moguć ranije.

Cijene nekretnina naglo su skočile i dostižu vrijednost koju je sve teže financijski pratiti za mnoge građane koji žive na bh. plaći.

Kako bi istražili što na tržištu nekretnina danas uopće znači 100.000 KM, novinarka portala Forbes BiH razgovarala je s agentima za nekretnine i dobrim poznavateljima ove oblasti u tri bh. grada.

Mladima u BiH nikad teže do prve nekretnine

Zenica, Mostar i Trebinje

U Mostaru je situacija s nekretninama znatno promijenjena posljednjih godina. Za 100.000 KM mogućnosti su ograničene, ali se mogu pronaći manji jednosobni i dvosobni stanovi u starijim zgradama, često u manje atraktivnim dijelovima grada. Cijene variraju ovisno o lokaciji i stanju nekretnine, kaže za Forbes BiH Dino Grizović iz Agencije za nekretnine Gama iz Mostara.

Slična situacija je i u Zenici, gdje uz dosta sreće, budući na njihov nedostatak na tržištu i veliku potražnju za manjim stanovima, kupci mogu pronaći jednosoban ili jednoiposoban stan srednje kvalitete u starogradnji ili garsonjeru, a moguće čak i manji jednosoban stan u novogradnji.

U Zenici, za 100.000 KM danas je realno moguće kupiti jednosoban ili jednoiposoban stan površine od 30-35 kvadratnih metara u gradskim naseljima poput Nove Zenice, Blatuše, Brista, Crkvica ili Radakova, koji se čak cjenovno i nedovoljno razlikuju od stanova u užem centru grada. Isto tako, moguće je kupiti neku stariju kuću za rušenje ili rekonstrukciju na nešto poželjnijoj lokaciji, odnosno nešto bolju kuću na lokaciji koja je znatno udaljenija od grada, kaže Haris Stupar iz agencije Nekretnine Flash.

Otkriveno u kojim zemljama Europe je najbolje ulagati u nekretnine

Iz Nekretnina Trebinje odgovaraju kako više nema nekretnina za 100.000 KM.

Možda se za taj novac može kupiti garsonjera manje kvadrature, kažu i dodaju:

Cijene kvadrata nekretnina su u posljednje tri do četiri godine porasle za čak 50 posto. Na primjer, krajem 2020. godine, stanovi su se mogli kupiti za oko 2.150 KM po kvadratu, dok danas cijene ne padaju ispod 3.200 KM, a u nekim dijelovima Trebinja dosežu i 5.200 KM po kvadratu. Zanimljivo je da se čak i starije zgrade prodaju po visokim cijenama, dok investitori unutarnje garaže prodaju i po cijeni od 20.000 KM.

Što je rješenje?

Sve navedeno, govore, dovelo je do toga da danas mlad čovjek, ne samo u Trebinju nego i u drugim dijelovima BiH, ne može sebi priuštiti kupovinu stana. Investitori, koristeći slobodno tržište, često opravdavaju visoke cijene rastom troškova materijala, poput čelika i bakra, iako podaci pokazuju da cijene materijala više nisu tako visoke, ali jest profit građevinskih kompanija.

Za nekretninu koja se smatra komfornijim dvosobnim stanom – 50 kvadratnih metara, kojih je najviše na tržištu, u Zenici je potrebno izdvojiti najmanje 120.000 KM, dok cijena najskupljeg dvosobnog stana u strogom centru grada dostiže i do 210.000 KM.

Cijene novogradnje u Hercegovini i do 3.800 KM po kvadratu

Unazad nekoliko godina, prilično je bio izražen trend rapidnog rasta cijena nekretnina, prvenstveno stanova za kojima je potražnja bila najveća, te su u ovom trenutku dosegli svoju maksimalnu vrijednost. Kvadrat stana u starogradnji kreće se od 2.500-3.500 KM, dok se kvadrat u novogradnji kreće od 3.000 – 4.000 KM, sve u ovisnosti o lokaciji.

Tako dolazimo do zaključka da prosječna cijena stana u Zenici po metru kvadratnom iznosi nešto manje od 35 posto u odnosu na cijene stanova na tržištu u Sarajevu, kako u novogradnji tako i u starogradnji, pojašnjava Stupar.

Mostar, kao jedno od turističkih središta u BiH, također je cjenovno pristupačniji od Sarajeva. Najskuplji kvadrat u gradu na Neretvi kreće se između 3.700 i 4.300 KM, a to su obično novi stanovi u centralnim ili atraktivnim dijelovima.

Tri plaće za kvadrat stana: Vrtoglave cijene novogradnje u BiH

Za kupovinu stana od 50 kvadrata u Mostaru, minimalna cijena trenutno može biti između 120.000 i 150.000 KM, ovisno o lokaciji. U centralnijim i popularnijim dijelovima, cijene mogu biti znatno više, pojašnjavaju u Agenciji Gama dodajući da se, kada je riječ o tržišnim predviđanjima, očekuje daljnji rast cijena nekretnina, s obzirom na povećanu potražnju i inflaciju, naglašavajući kako investicije u infrastrukturu i razvoj urbanih zona mogu dodatno utjecati na cijene.

U Flashu, vodeći se 20-godišnjim iskustvom, ističu kako je teško praviti dugoročne projekcije kretanja cijena nekretnina.

Na osnovi poznatih parametara, u narednom razdoblju možemo očekivati stagnaciju cijena u starogradnji koje su dosegnule svoj maksimum – imajući na umu kupovnu moć sugrađana te blagi porast cijena u novogradnji uslijed nedostatka radne snage u građevinskom sektoru, dodatno pojačan povećanom cijenom građevinskog materijala.

Evo koliko prosječni stanovnik BiH treba raditi da bi kupio stan

U Nekretninama Trebinje rješenje vide u uvođenju Zakona o oslobađanju PDV-a na kupovinu prve nekretnine, koji u teoriji nudi značajne uštede za građane, posebno mlade ljude i obitelji.

Na primjeru stana od 68 kvadrata, jedna prosječna obitelj mogla bi uštedjeti čak 25.000 maraka, što je značajna pomoć prilikom kupovine nekretnine, pod uvjetom da država aktivno nadzire tržište kako bi spriječila zloupotrebe u smislu neutraliziranja koristi od oslobađanja PDV-a, zaključuje Forbes.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)



35 komentara

  • Ne postavlja se to pitanje, odkud 100.000 KM.ova? to je masa para, mozda bi rjesenje bilo da u tvornici zaposlis svu obitelj sve clanove od 7-100 godina? pa mogu orat i po danu i po noci dok ne crknu da bi obitelj kupila sebi “kokosinjac” zvani stan.

        • Oholost i pismenost nemaju ama baš nikakvu vezu.
          Gospodine zar se današnjim ljudima ne smije reći da su užasno nepismeni ili im skrenuti pozornost na to a da odmah ne skoče na zadnje noge.
          Očigledno si uvrijeđen ali nitko ti nije kriv osim tebe samog.

      • Bože moj di ti živiš, možda ko kneginjica osjećaš grašak ispod mnogo dušeka i učiš , čitaš- znadni da je najgori onaj koji je obrazovan, a neodgojen=bahat!?

      • Savjet mnogima cija sela stoje u blizoj okolini gradova neka se tamo vrate i grade.Za puno manje novca imat ce mnogo bolje stambeno pitanje a bit ce izmaknuti iz guzvi i imat ce mirniji zivot

    • 11.34,
      Bravo.Sela napuštene i nitko ništa ne radi samo u kuglice od stanova bi dame da mogu hodati i hranu naručivati,pa zaraditi i kupite a nemoj kuhati.
      U Širokom najudaljenije sela su petnaestak kilometara i što čovik reče upalio auto i dođem kad mi treba.I uživa u širini a ne kao u stanu i ulicama ŠIROKOG nit možeš naprijed ni nazad.

  • Mogu samo sanjati te novce! Tako da ne mogu ni raumisljati.Ta pitanja postavite nasim politi arima kojitoza jedan dan ukradu od nas siroti je i nisu mista krivi nikakve krivice,a meni opomena cim ne platim struju 70 km.od bjedne mirovine.

    • Za 17:10, ali trebas i na selu kupit gradjevinsko zemljiste i imati u blizini prikljucke za vodu, struju i put i za to sve skupa opet platiti. A onda je i pitanje di su na selima konkretno gradjevinske zone, tj.drzavno vlasnistvo. Privatna zemljista cesto ili nemaju rjesene imovinske odnose, ili su poljoprivredna zemljista i/ili su daleko od infrastrukture.

      • 18.19,
        Svi smo mi to radili i plaćali i kopali i za put,vodu,struju,telefon i ogromne novce i takse plaćali a platili i ponovo komunalnu naknadu,veliku, Općini .
        I nije svijet od tebe pošao,sad je i lakše pogotovo na selu koje očito nije za instagramuše jer treba doći na gotovo i opet nezgodno,jel tako.

    • 18.19,
      Svi smo mi to radili i plaćali i kopali i za put,vodu,struju,telefon i ogromne novce i takse plaćali a platili i ponovo komunalnu naknadu,veliku, Općini .
      I nije svijet od tebe pošao,sad je i lakše pogotovo na selu koje očito nije za instagramuše jer treba doći na gotovo i opet nezgodno,jel tako.

    • MLADJI,
      A zašto ići iz svog sela i doći u drugo selo,među Lišane.
      A usput rečeno najdalje selo od Širokog je petnaestak kilometara,i sve lakše i osigurati dozvole,parking,struju,vodu ,dvorište i imati širinu i mir.Tko zna zna tko ne zna nek seli iz svog sela u tuđe selo,ali danas se žene pitaju pa jadan onaj tko joj ne može osigurati ono što nije ni u čaće imala.

  • Uđeš u stranku i samo ti kapa lova. Kupiš stan a stranka vraća kredit. Da bi to upalio stranka digne cijenu vode i struje, uvede parking do pred kuću. Tako svi budu namireni bez velikog truda.

  • Oholost i pismenost nemaju ama baš nikakvu vezu.
    Gospodine zar se današnjim ljudima ne smije reći da su užasno nepismeni ili im skrenuti pozornost na to a da odmah ne skoče na zadnje noge.
    Očigledno si uvrijeđen ali nitko ti nije kriv osim tebe samog.

    • 19.44,
      Oholost je kad se rugaš osobi koja je to tako napisala iz tko zna kakvih razloga i uvjeta života.Jako oholo i bezobrazno.Kako bi nekom pomogla(čini mi se da si žensko, oholo).

  • Meni je u selu dobro. A ko je na gradu može i unajmit stan, nemora kupovati. Npr, i ja imam stan na gradu koji sam iznajmio

  • Danas ljudi bježe iz grada na selo i sve sa sela lakše obavi a na svom i uživa.
    A ovo je golemo napustiti svoje selo i ići u tuđe pa se tamo gonjaj za parking I tko zna šta sve ili u stan pa šapći u kutijama kojima se ne možeš okrenuti, ni di auto parkirati,bar jedno.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.