Tko ima najveće plaće u ŽZH i HNŽ-u?

Najniža prosječna neto plaća u Federaciji BiH prošle godine zabilježena je u Tuzlanskoj, dok je najveća ostvarena u Sarajevskoj županiji.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u Federaciji BiH tijekom prošle godine iznosila je 928 KM i nominalno je viša za 4,4 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Tako je u općini Sarajevo centar s 1.365 KM prosječna neto plaća viša za 437 KM u odnosu na prosjek Federacije BiH, dok je u općini Doboj Istok niža za 357 KM. U ovoj općini prosječna neto plaća prošle godine iznosila je svega 571 KM, piše Večernji list.

Prema podacima iz dokumenta Socioekonomski pokazatelji po općinama FBiH u 2019. godini, koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja, prosječna neto plaća u Unsko-sanskoj županiji prošle godine iznosila je 872 KM.

U Posavskoj županiji prosječna neto plaća tijekom prošle godine bila je 808 KM. Najveća primanja ostvarili su zaposleni s prebivalištem na području općine Orašje, i to 924 KM. Slijedi Odžak s prosječnom neto plaćom u visini od 678 KM te Domaljevac-Šamac 616.

Kada je riječ o Županiji Zapadnohercegovačkoj, prosječna neto plaća isplaćena u prošloj godini iznosila je 861 KM.

Najveću prosječnu neto plaću u ovoj županiji bilježi općina Grude. Podaci Federalnog zavoda za programiranje razvoja govore kako je prosječna neto plaća u ovoj općini 1.022 KM, slijede Ljubuški s 925 KM, Široki Brijeg sa 799 KM te Posušje sa 759 KM.

Prosječna isplaćena neto plaća u Hercegovačko-neretvanskoj županiji iznosila je 1.011 KM. Zanimljivo je spomenuti kako se u ovoj županiji najvećom prosječnom plaćom može pohvaliti općina Ravno. Podaci navedenog dokumenta govore kako je u općini Ravno prošle godine prosječna neto plaća iznosila 1.158 KM.

Slijede Mostar s 1.112 KM, Jablanica s 970 KM, Prozor-Rama s 947 KM, Konjic s 887 KM, Neum s 885 KM, Čapljina s 838 KM, Stolac s 823 KM te Čitluk sa 675 KM.

Ukupna prosječna neto plaća u Hercegbosanskoj županiji iznosila je 890 KM. Zanimljivo je kako su, barem prema pokazateljima iz ovog dokumenta, najbolja primanja ostvarili stanovnici Bosanskog Grahova, gdje je prosječna neto plaća iznosila 1.163 KM. Slijedi Kupres s 1.019 KM, Livno s 953 KM te Tomislavgrad s 806 KM.

U Drvaru prosječna neto plaća iznosila je 677 KM, a u Glamoču 671 KM. Prosječna neto plaća u

Srednjobosanskoj županiji iznosila je 759 KM. Prema podacima dokumenta Socioekonomski pokazatelji po općinama FBiH u 2019. godini, u Bugojnu je prosječna neto plaća iznosila 640 KM, Busovači 772 KM, Dobretićima 1.045 KM, Donjem Vakufu 804 KM, Fojnici 790 KM, Gornjem Vakufu-Uskoplju 673 KM, Jajcu 928 KM, Kiseljaku 710 KM, Kreševu 877 KM, Novom Travniku 786 KM, Travniku 770 KM te Vitezu 717 KM, piše Večernji list.

Isti dokument govori kako je prosječna neto plaća u Sarajevskoj županiji iznosila 1.153 KM, Bosansko-podrinjskoj 810 KM, Zeničko-dobojskoj 793 KM te Tuzlanskoj 824 KM.

U 2019. godini prosječna mjesečna isplaćena bruto plaća po zaposlenom u Federaciji BiH iznosila je 1.427 KM i nominalno je viša za 4,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.

(www.jabuka.tv)

19 komentara

    • Hahahhaha to je taj veliki i mocni siroki brijeg. Selendra nad selendrama samo su se ljudi brutalno uzivili da je to neko mjesto posebno i izmad ostalih, sramota hahahahaa

  • Ne potpaljuju novinari nista ovo su sluzbeni statisticki podatci..koji kazu da siroki ima 799 km prosjecnu neto placu koja je cak niza od pripizdine zvane dobretici…cime pada u vodu teorija hdz o bogatom sirokom…bogato je samo nekoliko pojedinaca a prosjecna placa sve govori…

  • Kako nije Siroki “najbolji” uu prosjeku placa
    Pa u svemu je prvi, i najnapredniji je grad, a vidi vraga, sisaju ga i Grude i Posusje po placama
    Mozda to gradonacelnik racuna po sebi i svojoj placi da smo najjaci i prica bajke …

    • Još su neki dobili novac iz takozvanog “korona-zakona” za očuvanje radnih mjesta i za radnike, ali radnici te novce nisu vidjele. Gazde uzele sebi. Jebem ti pravdu, moral, vlast, gramzive gazde i buba-švabe

  • Problem je što se u našoj županiji daje puno više u kešu nego u drugim županijama. Naravno radnici će imati manje mirovine, fondovi dobivaju manje a vlasnici se bogate

  • Sram neka bude ove gazde i ove guzonje po zupanijama, opcinama… sto sebi stave placu koliku hoce, a radnicima daju mrvice.
    Vise vridi jedno njihovo odijelo, nego sto radnik zaradi za cijeli mjesec..
    Auti, garderoba, kuce, nakit, …
    Ponasaju se kao da su naslijednici petog kolina u bogatstvu, a svi su vozili ficu ili stojadina prije 30 god. hodali zakrpani gaca.
    Ali treba prid Boga doci ..
    To me tjesi..

  • Čuj u Širokom da je 800KM,na kasi radnice imaju toliko kamo li ove neke firme… Problem je sto dobar dio radnikandobiva jos u kuvertama koje nisu prijaljene naravno… Ali ajde barem i to

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.