Težak poraz u Litvi: Hrvatska košarka sve dalje od Svjetskog prvenstva

Hrvatska je u kvalifkacijskoj utakmici u Vilniusu uvjerljivo izgubila od Litve 79:62 i tako dodatno otežala plasman na SP u Kinu sljedeće godine.

Bilo je teško za očekivati da Hrvatska može doći do pobjede na gostovanju kod Litve u ovakvom sastavu. Iznenađenje se nije dogodilo, Hrvatska nije odigrala dobru utakmicu te je u konačnici uvjerljvo poražena.

U slučaju pobjede Poljske protiv Italije, Hrvatska se i definitivno oprašta od nastupa na Svjetskom prvenstvu, zapravo ostaje samo puka teorija.

Tek sama završnica druge četvrtine i početak drugog poluvremena donijeli su solidnu igru Hrvatske koja je stigla do egala, ali u vrlo kratkom razdoblju zaredale bi se greške što je Litva itekako znala kazniti. Domaćin je u trećoj četvrtini ponovno otišao do dvoznamenkaste razlike te ju sačuvao do kraja, piše Sportnet.rtl.hr.

Prva je četvrtina odmah pokazala razliku u kvaliteti. Nakon početnih 6:0 i 13:9 Litva je ubacila u brzinu više, a u tom je vremenu zaredala s nekoliko izgubljenih lopti. Iskoristila je to domaća momčad kako bi serijom 10:0 došla do 14 koševa prednosti (23:9) u osmoj minuti.

Imali su Litavci i 16 koševa viška na početku druge četvrtine (29:13), a prednost, koja se polako počela topiti, održavali su sve do kraja poluvremena. Još tri minute prije kraja druge dionice imao je domaćin 11 poena prednosti (40:29), a uslijedila je dobra napadačka rola Jakova Mustapića koji je donio Hrvatskoj samo četiri koša minusa na isteku prvog poluvremena (43:39).

Dobro je krenulo na start nastavka, Hrvatska je došla do poravnanja, ali vrlo brzo vratila se na igru iz prve četvrtine, a Litva ponovno polako stvarala razliku. Tako je minutu prije isteka treće četvrtine domaćin zaključio seriju od 11:0 za 16 koševa viška (65:49). Do kraja susreta Hrvatska se više nije uspjela približiti.

Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Renaldas Seibutis s 15 koševa i pet skokova, Martynas Echodas dodao je 12 poena i deset skokova. Miro Bilan bio je najbolji kod Hrvatske s 12 koševa, Tomislav Zubčić dodao je 11 poena i pet skokova

Hrvatskoj je ostalo malo nade da će vidjeti Kinu, no nada ipak postoji, a epilog ćemo saznati u veljači kad nas čekaju posljednje dvije utakmice. Hrvatska će tada igrati protiv Poljske doma i kod Mađarske.