Svi pričaju o bitcoinu: Ovo je pet stvari koje morate znati

Vrijednost prve digitalne valute nezaustavljivo raste, a vi se pitate jeste li propustili priliku za ulaganjem?

Što je uopće bitcoin, kako je nastao i hoće li nastaviti uspon ili je riječ o balonu koji će uskoro puknuti, pitanja su na koja dajemo odgovor.

Možda ste ga pratili još od 2009. kada je nastao, a možda ste od onih koji su za bitcoin čuli tek nedavno, kada se njegova vrijednost počela strelovito penjati. Trenutno se ona na različitim burzama kreće između 17.000 i 18.000 dolara, a u SAD-u je ovoga tjedna krenulo i trgovanje futuresima bitcoina. Što to sve znači, pročitajte u našem vodiču.

Što je uopće bitcoin?

Ova digitalna valuta, nastala prije osam godina, najviše se razlikuje od valuta na koje smo navikli po tome što ne postoji u papirnatom obliku i što je ne kontrolira niti jedna institucija. Banke ne sudjeluju u transakcijama bitcoinom, koje potvrđuju korisnici sami.

Tko stoji iza njega?

Iza bitcoina navodno stoji Satoshi Nakamoto koji nikada nije izašao u javnost, a tijekom prve godine postojanja vrijednost bitcoina nije uspjela doseći jedan dolar. Osim ove, pojavile su se i druge digitalne valute od kojih su najpoznatije Ethereum i Litecoin.

Kako se postaje vlasnikom bitcoina?

Bitcoinima se najviše trguje preko burzi, odnosno ‘digitalnih mjenjačnica’ – najpoznatije svjetske su Coinbase, Coinmama i Kraken, dok su u Hrvatskoj aktivne BitKonan i Electrocoin, a pohranjuje ih se u digitalne novčanike.

Najveća platforma za pohranu bitcoina Blockchain.info trenutno ima 19 milijuna korisnika, što je skoro dvostruko povećanje od početka godine.

Do bitcoina se može doći i rudarenjem, uz pomoć algoritama koji ‘kopaju’ ovu digitalnu valutu, no to je sporiji proces koji zahtjeva i ulaganje u računalnu opremu. U određenom periodu se naime, sve transakcije bitcoinom skupljaju u takozvani lanac blokova (blockchain), a zadaća rudara je zapisati ih u glavnu knjigu kako bi se pratilo trgovanje. Za nagradu, rudar i sam dobiva bitcoine. Osim ovoga, moguće ih je unovčiti izravno na bankomatu, i to i u Zagrebu, Rijeci i Splitu.

Koje su opasnosti od ulaganja u bitcoin?

Sam šef Coinbasea ovoga je tjedna upozorio na opasnosti ulaganja u digitalne valute.

‘Digitalne valute volatilne su i njihova vrijednost mijenja se vrlo brzo’, napisao je u blogu Brian Armstrong, upozorivši na još jedan vid opasnosti – cyber sigurnost. Armstrong tako ponovno podsjeća na nužnost zaštite računa dvostupanjskom verifikacijom, kao i na nedostupnost platformi kada se volumen trgovanja izrazito poveća, piše Tportal.hr.

“Ovo može dovesti do toga da bitcoine ne možete prodati kada to poželite”, upozorio je Armstrong.

Tu je i rizik od krađe, crni scenarij kakvom smo prilike imali posvjedočiti u susjedstvu kada je slovenskom NicheHashu ukradeno 65 milijuna dolara vrijednih bitcoina, a važno je i napomenuti da bitcoin nije reguliran poput burzi na kojima se trguje dionicama, čime su i posljedice za špekulante svedene na minimum.

Kakve veze Wall Street ima s bitcoinom?

U nedjelju je u SAD-u počelo trgovanje futuresima bitcoina, što znači da se ulagači mogu kladiti na njegovu vrijednost u budućnosti. Optimistima je ovo bila još jedna potvrda za kupnju digitalne valute, dok skeptici upozoravaju na stvaranje balona koji će kad-tad puknuti. Hoće li to biti za mjesec dana, ili dvije godine, nitko ne zna.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.