Što povezuje Panamski kanal i zapušteno selo kod Širokog Brijega?

Negdje u lipnju 1972. u splitskom brodospasu Sveti Kajo, radnici su rezačima počeli rastavljati stari britanski parobrod. Brod je nosio ime Kosmaj. 42 godine plovidbe, tri zastave, tri imena — i tihi kraj na rezalištu.

U svojoj dugoj karijeri upisao je i jedan povijesni rekord: bio je prvi britanski brod koji je ikad prošao Panamskim kanalom.

U Hercegovini postoji selo istog imena, udaljeno svega dvadesetak kilometara od Širokog Brijega. I njemu, čini se, prijeti slična sudbina.

Selo Kosmaj pripada župi Rasno u Gradu Širokom Brijegu. Danas ga naseljava svega sedam stanovnika u tri kuće. Prema podacima župnika, nekada se u Kosmaju živjelo u 83 kuće — danas su aktivne samo tri, a u njima mahom stariji ljudi.

Kosmaj kao dio sela Rasno na popisu stanovništva u BiH 1895. godine

Unatoč tome, selo nije potpuno zamrlo. Zabilježen je velik broj ljudi koji dolaze obrađivati bašte, pilati drva i obnavljati stare kuće. Poseban porast posjetitelja bilježi se u vrijeme skupljanja kuka, kada Kosmaj postaje mala turistička destinacija i vidno oživi.

Na Kosmaju se nalazi i lovačka kuća lovne sekcije RasnoDužice, glavno mjesto okupljanja lovaca, prijatelja i ljubitelja prirode iz ovog kraja.

Kako danas izgleda Kosmaj možete pogledati u galeriji fotografija na početku članka kao i u videozapisu YouTube kanala “Glas Hercegovine” urednika Marija Brkića:

(www.jabuka.tv | Foto: Snimke zaslona / YouTube)





14 komentara

  • Dopisnik se pita”sto se dogodilo”?
    Prosto
    Daleko od očiju daleko od srca
    Kosmaj
    G.Britvica
    C.Lokve
    Gostusa

  • Sela bi živjela ali nemaju vode nema kvalitetnog društvenog korisnog ulaganja. Zato imamo kako onaj reče pune škole (koja obmana)….

  • Ako se obrađuje zemlja u raseljenu selu, onda ono nije zapušteno, kako stojinu naslovu, nego napušteno. Iako nije ni sasvim napušteno…

  • Kada zavladaju evropski stresovi, a vec je pocelo i kod nas, vratit ce se mnogi da nadju dusevni i tjelesni mir i opustanje. Oni znaju da su to imali dok su tamo zivjeli i trazit ce to ponovo!

    • Zašto loviti,zašto ikoga progoniti i ubijati..?
      Da li poštuješ Božju zapovjed …”Ne ubij… – koja se odnosi na sva Božja stvorenja na Zemlji.. I ti si mogao biti nešto drugo,možda vjeverica,puž,riba,deva,leptir,slonić,lisica i da li bi bilo drago da te neki tamo zaostali ljudi stalno progone …?
      Život je najveći dar od Boga i niko nema pravo oduzeti bilo čiji drugi život..
      Ovo što neki ljudi rade potpuno je grešno i pogrešno…što iz neznaja,što iz krvavih običaja i navika. Međutim pozvani smo u vjeri da poštujemo svoj pa i svaki drugi život.
      Jer navika ubijanja životinja,prenosi se lako i na ubijanje drugih ljudi,što znači da su takvi naraštaji razvili imunitet na tuđu patnju i tako postajemo primitivna civilizacija u kojoj prevladava kultura smrti i razaranja,što je u suprotnosti sa Božjim planom spasenja. Zato treba uništiti i odbaciti svako oružje i živjeti u miru sa svima oko sebe.
      Sve drugo samo je iluzija i prevara koja te u konačnici po tom grijehu vodi u propast…
      Što siješ to ćeš i žeti – Amen

Komentiraj: