Negdje u lipnju 1972. u splitskom brodospasu Sveti Kajo, radnici su rezačima počeli rastavljati stari britanski parobrod. Brod je nosio ime Kosmaj. 42 godine plovidbe, tri zastave, tri imena — i tihi kraj na rezalištu.
U svojoj dugoj karijeri upisao je i jedan povijesni rekord: bio je prvi britanski brod koji je ikad prošao Panamskim kanalom.
U Hercegovini postoji selo istog imena, udaljeno svega dvadesetak kilometara od Širokog Brijega. I njemu, čini se, prijeti slična sudbina.
Selo Kosmaj pripada župi Rasno u Gradu Širokom Brijegu. Danas ga naseljava svega sedam stanovnika u tri kuće. Prema podacima župnika, nekada se u Kosmaju živjelo u 83 kuće — danas su aktivne samo tri, a u njima mahom stariji ljudi.

Kosmaj kao dio sela Rasno na popisu stanovništva u BiH 1895. godine
Unatoč tome, selo nije potpuno zamrlo. Zabilježen je velik broj ljudi koji dolaze obrađivati bašte, pilati drva i obnavljati stare kuće. Poseban porast posjetitelja bilježi se u vrijeme skupljanja kuka, kada Kosmaj postaje mala turistička destinacija i vidno oživi.
Na Kosmaju se nalazi i lovačka kuća lovne sekcije Rasno–Dužice, glavno mjesto okupljanja lovaca, prijatelja i ljubitelja prirode iz ovog kraja.
Kako danas izgleda Kosmaj možete pogledati u galeriji fotografija na početku članka kao i u videozapisu YouTube kanala “Glas Hercegovine” urednika Marija Brkića:
(www.jabuka.tv | Foto: Snimke zaslona / YouTube)



































Dopisnik se pita”sto se dogodilo”?
Prosto
Daleko od očiju daleko od srca
Kosmaj
G.Britvica
C.Lokve
Gostusa
A velika steta. Lijepa nasa sela,nadam se da ce ponovno ozivjeti a ne se svi zbijemo u zgrade.
Takozvani lovci i lovačka kuća,nikako se ne uklapaju u ovu priču…
Sela bi živjela ali nemaju vode nema kvalitetnog društvenog korisnog ulaganja. Zato imamo kako onaj reče pune škole (koja obmana)….
Inače Kosmaj je i velika planina u Srbiji i vjerovatno je po njoj nosio ime
Kulturni dom, vodovod i ljudi će se sigurno vratiti. Široki Brijeg je grad Obitelji.
Ako se obrađuje zemlja u raseljenu selu, onda ono nije zapušteno, kako stojinu naslovu, nego napušteno. Iako nije ni sasvim napušteno…
Kada zavladaju evropski stresovi, a vec je pocelo i kod nas, vratit ce se mnogi da nadju dusevni i tjelesni mir i opustanje. Oni znaju da su to imali dok su tamo zivjeli i trazit ce to ponovo!
Ima u Hrvatskoj brod nazvan Ivan i vjerojatno je dobio ime po meni
Idemo u Kosmaj u lov na zmije
Zašto loviti,zašto ikoga progoniti i ubijati..?
Da li poštuješ Božju zapovjed …”Ne ubij… – koja se odnosi na sva Božja stvorenja na Zemlji.. I ti si mogao biti nešto drugo,možda vjeverica,puž,riba,deva,leptir,slonić,lisica i da li bi bilo drago da te neki tamo zaostali ljudi stalno progone …?
Život je najveći dar od Boga i niko nema pravo oduzeti bilo čiji drugi život..
Ovo što neki ljudi rade potpuno je grešno i pogrešno…što iz neznaja,što iz krvavih običaja i navika. Međutim pozvani smo u vjeri da poštujemo svoj pa i svaki drugi život.
Jer navika ubijanja životinja,prenosi se lako i na ubijanje drugih ljudi,što znači da su takvi naraštaji razvili imunitet na tuđu patnju i tako postajemo primitivna civilizacija u kojoj prevladava kultura smrti i razaranja,što je u suprotnosti sa Božjim planom spasenja. Zato treba uništiti i odbaciti svako oružje i živjeti u miru sa svima oko sebe.
Sve drugo samo je iluzija i prevara koja te u konačnici po tom grijehu vodi u propast…
Što siješ to ćeš i žeti – Amen
11.40 – koji si ti pacijent…
Ne love radi zabave već radi potrebe,
za10:11
vraticese pred smrt