Španjolci preokrenuli Fince, Njemačka priredila veliko iznenađenje

Španjolska muška košarkaška reprezentacija plasirala se u polufinale ovogodišnjeg EuroBasketa.

Španjolci su u četvrtfinalu u Berlinu svladali Fince sa 100-90 (19-30, 24-22, 30-15, 27-23).

Finska je odlično odigrala prvo poluvrijeme, u nekoliko navrata u drugoj četvrtini je vodila i s 15 poena prednosti, a u 18. minuti je još bilo 52-38 za Finsku. No, Španjolska je prvo poluvrijeme zatvorila serijom 5-0, da bi u nastavku odigrala daleko agresivnije u obrani, “probudio” se i Lorenzo Brown te je već sredinom treće četvrtine Španjolska bila u prednosti 60-57.

Predvođena sjajnim Markkanenom, Finska je bila u igri sve do tri i pol minute prije kraja kada je bilo samo 84-82 za Španjolsku uz napad Finske. No, tada se ukazao 37-godišnji veteran Rudy Fernandez koji je prvo osvojio loptu nakon koje je Brizuela pogodio tricu, a onda je i sam Fernandez vezao dvije trice kojima je Španjolska otišla na nedostižnih 95-84 1:49 minuta prije kraja.

Willy Hernangomez je ubacio 27 poen za Španjolsku, njegov brat Juancho je dodao 15, Brown je imao 10 poena i 11 asistencija kod pobjednika, dok je Markkanen postigao 28 poena uz 11 skokova za Finsku, a Mikael Jantunen je dodao 18.

Njemačka – Grčka

Njemačka je u drugom četvrtfinalu nadigrala Grčku sa 107-96 (31-27, 26-34, 26-10, 24-25).

Domaćin je do pobjede protiv Grčke stigao prvenstveno zahvaljujući fantastičnom šutu za tricu, na kraju treće četvrtine već su ih imali pogođenih 15 i to uz postotak uspješnosti od 65.

Grčka je u prvom poluvremenu i uspijevala držati korak s Njemačkom uz također odličan vanjski šut i raspoloženog Giannisa Antetokounmpa, ali u trećoj četvrtini je napadački potpuno stala. U prvih sedam minuta tog dijela igre Grčka nije uspjela pogoditi niti jedan šut iz igre, ubacila je tek jedno slobodno bacanje, dok je Njemačka pogodila četiri trice i serijom 20-1 ostvarila ključnu prednost.

Pet minuta prije kraja Njemačka je još uvijek držala sigurnih 14 poena prednosti (96-82), a tada je zbog udaranja suparnika u glavu iz igre isključen Antetokounmpo te je bilo jasno kako za Grčku nema povratka. U sljedećoj minuti Njemačka je serijom 7-0 pobjegla na 103-82 i osigurala mirnu završnicu, prenosi Hina.

Dennis Schroeder je s 26 poena i osam asistencija predvodio Njemačku, iznenađenje je bio Andreas Obst s 19 poena i šutom za tricu 5-7, 19 je dodao i Franz Wagner, dok je Daniel Theis uz 13 poena imao i 16 skokova. Kod Grčke je Giannis Antetokounmpo postigao 31 poen uz osam asistencija i sedam skokova, a Giannoulis Larentzakis je dodao 18.

Španjolska i Njemačka će igrati u petak.

U srijedu su na rasporedu preostala dva četvrtfinala u kojima se sastaju Francuska – Italija i Slovenija – Poljska.