Slovenija u derbiju pobijedila Litvu, Turska u završnici slomila Crnu Goru

Derbi cijelog prvog kola Eurobasketa odigrale su aktualni prvak Europe Slovenija i uvijek moćna Litva.

Slovenija je u fantastičnom susretu slavila 92:85.

Slovenci su cijelu utakmicu vodili, imali su prednost od pet-šest poena razlike, no uporni Litvanci su se stalno vraćali. Košem sjajnog Kuzminskasa su u posljednjoj minuti treće četvrtine stigli na 67:67, a Kuzminskas je promašio i dva bacanja za prednost Litve.

U posljednju četvrtinu se ušlo s rezultatom 69:67 za Sloveniju. Nakon niza pogrešaka na obje strane na početku četvrte četvrtine, Litva je i povela 71:69, ali se neizvjesnost nastavila. U četvrtoj minuti posljednje četvrtine Litva je koševima Kuzminskasa, Grigonisa i Sabonisa otišla na 78:73, što je bilo dovoljno za ozbiljan alarm u redovima Slovenije. Luka Dončić se mučio, Litvanci su odigrali fantastičnu obranu na najboljem igraču Slovenije i to je bilo ključno u tim trenucima.

No Slovenci se nisu predavali. Dončić je shvatio da ima problema sa šutom i odlučio je razigravati ostatak ekipe, najviše Tobeyja u reketu, pa se otišlo u dramatičnu završnicu. Kako su Litvanci došli do prednosti tako su je i ispustili. Počeli su griješiti, Dončić je dijelio nevjerojatne asistencije, a Goran Dragić je dvije i pol minute do kraja zabio tricu za 85:81.

Mike Tobey je u posljednjoj četvrtini odigrao fantastično, stalno je bio gdje je trebao biti, a u jednom trenutku je uhvatio loptu u borbi s četiri igrača Litve i s linije slobodnih bacanja pogodio važna bacanja. Odlučujući trenutak se dogodilo na 1:50 do kraja kad je Sabonis u napadu laktom u glavu udario Dončića, a suci su nakon pregleda snimke centru Litve dosudili nesportski prekršaj. Dončić je pogodio oba bacanja za seriju 10:0 i za najvećih +7 na utakmici (88:81). Tu je bio kraj za Litvu.

Luka Dončić je ubacio 14 poena, ali je imao 10 asistencija, od kojih su neke bile ključne, te šest skokova. Mike Tobey je ubacio 24 poena za Sloveniju, a Goran Dragić 17. Kod Litve je Kuzminskas ubacio 19, a Grigonis 18 poena.

Turska – Crna Gora

U prvom kolu skupine A na ovogodišnjem Eurobasketu Turska je slavila protiv Crne Gore 72:68. Utakmica je bila vrlo neizvjesna, iako su Turci na poluvremenu imali čak deset razlike, ali njihova prednost se nastavkom utakmice ubrzo istopila.

Crna Gora je 24 sekunde prije kraja imala vodstvo, ali potom je Turskoj pobjedu svojim polaganjem donio Furkan Korkmaz, igrač Philadelphia 76ersa, prenosi Index.

Turke su predvodili Shane Larkin s 18 i Cedi Osman s 15 poena. Kod Crnogoraca najučinkovitiji su bili Bojan Dubljević s 18 i Marko Simonović s 13.