Sjajnom igrom u drugom poluvremenu Hrvatska “sredila” i Island

Hrvatska je uspješno odradila i drugu zadaću u Spaladium areni. Nakon Srbije i Island je položio svoja koplja u grotlu splitske dvorane. Mučila se Hrvatska u prvih 30 minuta, no u nastavku su jednostavno “pomeli” domaćini Islanđane i stigli do zasluženog slavlja 29:22.

Prvi napad je imala Hrvatska i odmah ga je za početno vodstvo realizirao Luka Stepančić karakterističnim dizanjem s pozicije desnog vanjskog. Pored njega na vanjskim pozicijama krenuli su još Luka Cindrić (srednji vanjski) i Igor Karačić (lijevi vanjski).

Islanđani su odmah na drugoj strani uzvratili na sličan način dizanjem svoga najboljega igrača, zvijezde Barcelone, Arona Palmarssona. Zatim je Karačić zabio za 2:1 nakon izvrsnog Cindrićevog dodavanja, međutim slijedila su dva vezana gola Islanda za njihovo prvo vodstvo od 3:2.

Hrvatska je nakon deset minuta igre ponovno povela pošto je semafor pokazivao 5:4, no uzvraćaju i Islanđani, pa nakon što se razbranio Gustavsson, a Palmarsson zabio svoj treći zgoditak bilo je 8:7 za Island.

Nakon toga slijedi najbolje razdoblje u igri Hrvatske tijekom prvog poluvremena, pa serijom 3:0 Červarovi izabranici po prvi put stižu do dva gola prednosti – 10:8. Redom su u toj seriji pogađali Cindrić, Štrlek, te jako dobri Karačić nakon kontre.

Nešto kasnije dolazi Hrvatska i do tri gola razlike pošto Čupić u polukontri zabija kroz sredinu sa 12:9. Tom pogotku prethodio je ulazak Denisa Buntića u igru koji je odlično reagirao i u obrani se izborio za jednu loptu koju će u nastavku akcije “Čupko” pospremiti na pravo mjesto. Imat će potom Hrvatska i napad za +4, ali neće ga “Kauboji” realizirati. Štoviše, Čupić će zaraditi isključenje, a Island to iskoristiti i sa svoja dva zgoditka smanjiti na 12:11.

Hrvatska je zadržala gol prednosti do odlaska na poluvrijeme (14:13), a Islanđane je u igri držao odlični vratar Gustavsson koji je bio znatno raspoloženiji nego Mirko Alilović, koji je u prvih 30 minuta imao svega jednu uspješnu intervenciju, pa je prava sreća da je Hrvatska uopće bila u vodstvu.

Island je realizirao prvi napad u nastavku preko Smarassona koji je uputio neugodan šut sa zemlje za Stevanovića, koji je stao na gol umjesto Alilovića, no Hrvati uzvraćaju serijom 4:0 i stižu do najveće prednosti od 18:14, pa je islandski izbornik bio primoran vrlo brzo zvati minutu odmora. Cindrić i Karačić su nastavili odlično igrati u napadu, a jedan gol sa crte je zabio i kapetan Igor Vori.

Nije minuta odmora nečeg posebnog donijela u igri Islanda pošto Cindrić odmah zabija i za 19:14 nakon čega ipak i “Vikinzi” postižu svoj drugi gol u drugom poluvremenu i smanjuju na 19:15, ali uzvraća Buntić, najprije pogotkom, a potom i fenomenalnom asistencijom za Štrleka koji diže na najviših 21:15, pa islandski izbornik vrlo brzo zove i drugu minutu odmora u nastavku dvoboja.

Zabit će Buntić kasnije i za 22:15, a pri rezultatu 22:16 s dvije sjajne intervencije, dva obranjena zicera, istakao se i Stevanović, pa Islanđanima jednostavno nije bilo spasa – osjetilo se već 15 minuta prije završetka ove rukometne poslastice u ponovno krcatoj Spaladium areni.

Nakon toga na scenu stupa i Marko Mamić koji izvrsno koristi svoju minutažu, te dalekometnim projektilima u tri navrata ne dopušta suparniku da spusti zaostatak. Čupić je zabio potom gol za 26:18 nakon čega je publika samo čekala koji će biti konačni rezultat, a semafor je na kraju pokazivao 29:22.

Luka Cindrić je sa 7 zgoditaka bio najučinkovitiji igrač, a na kraju je posve zasluženo ponio i epitet igrača utakmice. Po 4 gola su postigli Igor Karačić, Manuel Štrlek, Luka Stepančić i Marko Mamić što govori da je ovo bila jedna uistinu momčadska pobjeda. Na drugoj strani Palmarsson je bio precizan u 5 navrata, dok je gol manje postigao Arnor Thor Gunnarsson.

Prethodno su u splitskoj skupini danas igrali Švedska i Srbija, a Šveđani su opravdali ulogu favorita trijumfiravši s 30:25.