Senzacionalna Hrvatska srušila svjetske prvakinje

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija napravila je novu senzaciju u drugom kolu Europskog prvenstva u Danskoj. S 27:25 pao je svjetski prvak Nizozemska.

Nakon što je u petak u prvom kolu Hrvatska pobijedila favoriziranu Mađarsku s 24:22, u nedjelju je napravila još veće čudo. Pravu senzaciju.

Ekipa u koju nitko nije vjerovao uoči turnira u dva dana je pokazala nevjerojatnu perspektivu i talent i dokazala je da može igrati protiv bilo koje reprezentacije na svijetu.

Hrvatska je s ovom pobjedom osigurala drugi krug u koji će ići tri najbolje ekipe iz svake grupe, a u ponedjeljak će od 18:15 u Koldingu protiv Srbije igrati za prvo mjesto u skupini.

Nizozemska, aktualni prvak svijeta, sastav koji je u posljednjih šest velikih svjetskih natjecanja (Olimpijske igre, svjetska i europska prvenstva) osvojio pet medalja i jedno četvrto mjesto, bio je apsolutni favorit uoči ovog susreta.

Sinoćnji neočekivani poraz od Srbije bilo je veliko iznenađenje, posebice ako znamo da su Srpkinje u nastavku nadoknadile 9:15 nakon prvih 30 minuta, prenosi Index.

Cijeli rukometni svijet očekivao je da će Nizozemska pokazati moć protiv mlade i nove reprezentacije Hrvatske. Ipak, to se nije dogodilo. Hrvatska je od prve do posljednje minute igrala sjajno i zasluženo je napravila senzaciju o kojoj će se još dugo pričati u svijetu rukometa.

Od samog početka Hrvatska se nije prepala favoriziranog rivala i njena je igra imala glavu i rep. Izbornik Nenad Šoštarić odlično je postavio igru. Obrana je bila čvrsta i pokretljiva, a ono što bi prošlo, to bi uglavnom skidala fenomenalna Tea Pijević.

Hrvatska je povela 4:1, na samom početku u napadu je nizozemski gol torpedirala Ćamila Mičijević, a kad je ona stala, odnosno kad su je Nizozemke zaustavile, otvorio se prostor nevjerojatnoj Larissi Kalaus koja je večeras odigrala utakmicu karijere.

Ova sjajna desna vanjska Lokomotive zabila je devet golova iz deset pokušaja. Jednostavno, Nizozemska za nju nije imala nikakvo rješenje.

Nakon što je Nizozemska izjednačila na 4:4, do kraja prvog poluvremena gledali smo izjednačenu igru. Nizozemke su povele s dva razlike, ali Hrvatska se nije prepala i nije se raspala. Prvo poluvrijeme završilo je s prednošću Nizozemske 14:13.

U nastavku smo gledali pravu dramu. Nizozemke su većim dijelom drugog poluvremena bile u prednosti, ali Hrvatska je sve to stizala i u samoj završnici prestigla velikog rivala.

Nizozemska je kod rezultata 26:25 imala priliku izboriti barem remi, ali fantastična obrana Hrvatske to joj nije dopustila. Za kraj nevjerojatne večeri i za završetak prekrasne rukometne bajke zabila je najbolja igračica susreta Larissa Kalaus.

Kod Hrvatske najefikasnija je bila Larissa Kalaus s devet golova, a Ćamila Mičijević postigla je šest pogodaka. U redovima Nizozemske najbolje su bile Lois Abbingh i Kelly Dulfer sa po pet golova.

Po tri reprezentacije iz svake od četiri skupine idu u drugi krug natjecanja, gdje će se formirati dvije skupine sa po šest ekipa. Hrvatska se križa sa skupinom D u kojoj je Norveška već izborila prolazak u drugi krug, a za preostala dva mjesta bore se Rumunjska, Njemačka i Poljska.

Nakon dva kola Hrvatska ima četiri boda, Mađarska i Srbija po dva, a Nizozemska je bez bodova. U posljednjem kolu skupine C u utorak 8. prosinca sastaju se Hrvatska i Srbija (18:15 sati) i Nizozemska i Mađarska (20:30 sati).