Bosna i Hercegovina je država koja investitorima nudi pogodnosti liberalnog trgovinskog režima i najniže stope PDV-a među zemljama regije, no stalni politički problemi rizik su za potencijalna ulaganja, ocjena je američkog State Departmenta sadržana u novom izvještaju o investicijskoj klimi u BiH.
U analizi, objavljenoj na mrežnim stranicama američkog ministarstva, stoji kako investitori, ako žele uspjeti u BiH, moraju prevladati značajne izazove uključujući endemsku korupciju, složene zakonske i regulatorne okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava kao i slab pravosudni sustav koji je pod utjecajem “etnonacionalističkih političkih stranaka i njihovih pokroviteljskih mreža”.
Kao prednost BiH navedeno je samo to što nudi pojednostavljenu poreznu strukturu, uključujući 17 posto PDV-a, odnosno 10 posto paušalnog poreza na dohodak, no zato poslodavci snose veliki teret za socijalne doprinose.
SAD na crnu listu stavile sedam bh. tvrtki povezanih s Dodikom
State Department ističe i kako su velika migracija i odljev radne snage stvorili izazove u zapošljavanju, dok više od 550 tvrtki u državnom vlasništvu i “napuhani” javni sektor ugrožavaju privatno poduzetništvo.
Komplicirani ustroj BiH također odvraća inozemne investitore, posebice stoga što se međunacionalne napetosti održavaju dok se političari-etnonacionalisti bore za kontrolu nad tijelima vlasti, stoji također u analizi.
Navedena je i ocjena kako postupci vlasti Republike Srpske i nastojanja da taj entitet protuustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom, kao i opetovane prijetnje Milorada Dodika secesijom, povećavaju napetosti u zemlji.
State Department: Razorna i zapaljiva retorika Dodika doprinijela etničkim napetostima u BiH
Svi ti postupci, upozorava State Department, prijete stvaranjem zakonskih nejasnoća koje dodatno kompliciraju poslovno okruženje, ugrožavaju gospodarstvo i ometaju ulaganja.
Investitorima je stoga preporučeno da provedu dubinsku analizu (due diligence) prije svake odluke o ulaganju u BiH te da posebice izbjegavaju poslovanje s osobama ili tvrtkama koje su pod američkim sankcijama, a takvih je na desetke u BiH, i to uglavnom iz RS-a.
State Department konstatira kako su institucije na državnoj razini napravile mali napredak u provedbi reformi koje su nužne za poboljšanje poslovnog okruženja.
Podsjećaju kako je BiH postala zemlja kandidat za članstvo u EU i da je u ožujku Europsko vijeće uvjetno odobrilo otvaranje pristupnih pregovora, no u Sate Departmentu ističu kako su sve to bile političke odluke, a ne rezultat značajnijeg napretka u provedbi reformi.
SAD i EU pokreću projekt protiv ruske i kineske propagande na Zapadnom Balkanu
(Hina)
Sta ta tuda globalisticka fasisticka bagra ima ucijenivati bilo koga, koji zeli ulagati u BiH?. Jeli BiH vasa privatna kolonija?, prcija?. Dabogda BiH dopustila Rusiji i Kini ulaganja. Bio bi nam standard zivota bolji, i mogli bi se jos u jesen i zimi jeftino grijati. A ne izadaljine skupi manje vrijedni američki plin trosili. Koliko ste politickoga zla nanjeli Hrvatima u BiH, treba li bi stati pred svaki Hrvatski dom i prositi za oprost.
O. jebite vise.
Marcipan sto prije treba da ode. Svaki dan jedno priopćenje uz kahfu iz Sarajeva. Jedan dan sve ok, pa par dana o Dodiku sad plasi strane investitore. Naj bolja investicija je sto on odlazi a daj Boze da svi ovi strani mešetari odu. Bez njih dogovor je moguć nekakav a sa njima bas nikakav. Jer upravo oni zele da budemo poligon za sve sto ne vslja. Prvo rat, šverc, droga, kocka, korupcija, pljacka državnog itd. Sve moralne vrijednosti su uništene. I upravo ovakvo stanje odgovara ovim strancima, nasim politicarima i kriminalcima. Te tri skupine zive tko lordovi a narod se pati. I nama prosipaju neku demagogiju…
Našim ko fol dobročiniteljima nije u cilju da se razvijamo, jasno ko slika.
Pa oni su stvorili takvu BiH, Daytonskim sporazumom, vjerojatno bas zbog toga upozoravaju😁
Naši političari puni ko brodovi,ne daju jer neće moć hapat ko do sada,zato se bore,a misle da će uspjeti.Sumnjam..