Remi u Napulju, Porto šokirao Arsenal

U prvom susretu osmine finala nogometne Lige prvaka, u sudaru dva posrnula velikana, Napoli i Barcelona su odigrali 1-1, dok je u drugom susretu večeri Porto pobijedio Arsenal sa 1-0.

Dva bivša kluba Diega Maradone susrela su se na stadionu koji sada nosi njegovo ime, pred 49.529 gledatelja.

Barca je veći dio susreta bila bolja, imala je nekoliko odličnih prilika, no ipak je završio 1-1. Robert Lewandowski je doveo Katalonce u vodstvo u 60. minuti, a izjednačio je Victor Osimhen u 75. minuti. Uzvrat je 12. ožujka u Barceloni.

Napoli i Barca su do sada dva puta igrali u nokaut fazi europskih kupova – u osmini finala Lige prvaka 2019/20. i play-offu nokaut runde Europske lige 2021/22., a Barcelona je u oba navrata prošla dalje.

Napoli je predvodio novi trener Francesco Calzone, koji je preuzeo momčad samo dva dana prije gostovanja bivšeg peterostrukog europskog prvaka. Calzona je tako postao treći Napolijev trener ove sezone nakon Rudija Garcije i Waltera Mazzarija. S druge strane Xavi Hernandez napušta klupu Barce na kraju sezone.

Barca je odlično otvorila utakmicu i prvu veliku priliku imala je već u devetoj minuti kada je s ruba kaznenog prostora pucao Lamine Yamal, ali je Alex Meret odlično obranio. Yamal je postao najmlađi igrač koji je nastupio u utakmici nokaut faze UEFA Lige prvaka, sa svega 16 godina i 223 dana.

U 14. minuti zaprijetio je i Lewandowski, ali nije pogodio u okvir domaćeg gola. Osam minuta kasnije poljski napadač je još bolje pucao, ali je Meret bio spreman. Talijanski vratar je sjajno reagirao i minutu kasnije kada je pucao Ilkay Gundogan.

Napoli je tek u posljednjih 10 minuta prvog dijela došao do “daha”, ali nije uspio ozbiljnije ugroziti suparnička vrata. I početkom nastavka prvi su zaprijetili gosti, no Gundogan nije uspio svladati odličnog Mereta.

Barca je sasvim zasluženo povela u 60. minuti. Pedri je lijepo uposlio Lewandowskog, a poljski napadač je sjajno pogodio u donji desni kut Meretovog gola. Barcelonino vodstvo je trajalo 15. minuta, Napoli je uspio izjednačiti u 75. minuti iz prvog udarca u okvir gola, a strijelac je bio Victor Osimhen.

Andre Zambio Anguissa je odlično uposlio nigerijskog napadača, koji se riješio čuvara i pogodio pored Marca Andrea ter Stegena. Katalonci su tražili prekršaj u napadu, no njemački sudac Felix Zwayer je samo odmahnuo rukom.

Pobjeda Porta na stadionu Dragao

U drugom susretu večeri Porto je pred 49.529 gledatelja na stadionu Dragao golom u četvrtoj minuti nadoknade pobijedio Arsenal sa 1-0. Junak susreta bio je brazilski napadač Dragao koji je fantastično pogodio sa 20-tak metara za pobjedu i prednost uoči uzvrata 12. ožujka u Londonu.

Gosti su imali više 65 posto posjeda lopte, no nisu uspjeli uputiti niti jedan udarac u okvir domaćeg gola, dok je Porto u svakom poluvremenu imao po jednu veliku priliku, a obje je imao Galeno.

Arsenal je od samog početka zagospodario terenom i u prvih 15 minuta imao je čak 75 posto posjeda lopte. No, prvu veliku priliku imao je Porto u 21. minuti kada je Galeno zapucao zicer.

Chico Conceicao je ubacio s desne strane, lopta se od jednog Arsenalovog igrača odbila do Galena koji je sa sedam, osam metara u trku snažno opalio, ali je lopta pogodila stativu. Međutim, ponovo se odbila do njega, ali je brazilski napadač iz drugog pokušaja promašio vrata.

U nastavku poluvremena “Topnici” su i dalje daleko više držali loptu, ali nisu uspjeli uputiti niti jedan udarac u okvir Portova gola. Najbliže golu Arsenal je bio u 56. minuti kada je Trossard ostao sam na drugoj vratnici nakon ubačaja iz kornera., pucao je, ali ne i precizno.

Kada se već činilo kako će susret završiti bez pobjednika, Galeno je krasnim udarcem, sa 20-tak metara pogodio u dalji kut za pobjedu portugalskog sastava.

(Hina | Foto: FC Barcelona)