Proljetno cvijeće: Otkrijte što posaditi ovih dana

Ukoliko želite da vam vrt, balkon ili terasa što prije “procvjetaju” u različitim bojama, onda je sezonsko cvijeće pravo rješenje za vas. Ovih dana vrtni centri nude veliki izbor sezonskog cvijeća primjerice, maćuhice, begonije, belise, pelargonije, surfinije i dr.

Nema određenog datuma za sadnju cvijeća jer sadnja ovisi o vrsti biljke i vremenskim uvjetima. Pojedini ljubitelji cvijeća već s prvim zrakama sunca započinju sadnju cvijeća, što je pogrešno jer neke vrste neće preživjeti povremene mrazeve koji se javljaju u rano proljeće.

Sjemenarnina ponuda Uskrsnih dekoracija

 

Sadnja proljetnog cvijeća isključivo ovisi o klimatskim uvjetima i cvjetnoj vrsti.

Međutim, već u drugoj dekadi travnja, na području Hercegovine, manja je mogućnost pojave mraza i to je vrijeme za sadnju proljetnog cvijeća. Prilikom odabira cvjetnih vrsta za vrt obratite pažnju na vrijeme cvatnje kako biste izbjegli “prazan period” ili period kada u vrtu nemate ništa u cvijetu i boji.

Proljetne vrste cvijeća pokušajte ukomponirati s trajnicama i cvjetajućim grmljem kako biste postigli neprekidan slijed boja i oblika iz mjeseca u mjesec.

 

Za rano proljeće birajte maćuhice, ljubičice ili jaglace, a kasnije kadifice, begonije, cinije, turski karanfil i dr.

Kadifica se najčešće sreće na uređenim zelenim površinama u vidu cvjetnih gredica ili velikih cvjetnih površina. Odlikuje je pun cvijet, različitih bolja i oblika. Otporna je na vremenske uvjete i dugo zadržava cvijet. Osim kadifice, većini ljubitelja cvijeća omiljena proljetna vrsta je i begonija.

Begonije krase šareni cvjetovi i lijepo raspoređeni listovi. Saditi ih treba u blago kiselu podlogu koja je puna hranjivih sastojaka. Ovo cvijeće ne voli vlagu, pa će mu najbolja podloga biti ona koja je pripremljena od mješavine treseta sa kompostom.

Sjemenarnina ponuda sezonskih presadnica cvijeća

U Hercegovini se dosta sadi i šeboj koji je poznat po ugodnom mirisu cvjetova koji je najjači rano ujutro ili kasno navečer. Cvate od travnja do lipnja u crvenoj, žutoj, narančastoj, bijeloj, ružičastoj boji ili u kombinaciji po dvije boje. Od davnina se na ovim prostorima uzgaja i turski karanfil biljka poznata po bogatoj i dugoj cvatnji. Stabljike su čvrste s cvjetovima raznih boja, od bijele do tamnocrvene, jednobojne ili u kombinaciji dviju boja. Cvate potkraj svibnja do početka srpnja.

Proljetno cvijeće sadi se u dobro pripremljeno i pognojeno tlo, ujutro ili predvečer. Nakon sadnje provode se uobičajene mjere kao što su zalijevanje, rahljenje, okopavanje, plijevljenje, prihranjivanje. Sve ove mjere treba pravovremeno provesti kako bi cvijeće što duže cvjetalo i zadržavalo lijep izgled.

Balkoni i terase

Za balkone i terase posebno za manje osunčane i polusjenovite položaje odaberite pelargonije ili surfinije koje podnose polusjenu, a koje su posebno pogodne za uzgoj u visećim posudama. Prije nego što se krene sa sadnjom, u slučaju da niste kupili nove posude, napominjemo da je stare potrebno dobro oprati i dezinficirati kako ne bi prenijeli neke infektivni materijal na nove biljke.

Osim toga vrlo je bitan supstrat kojim se pune posude i u koji se sade presadnice cvijeća. Preporuka je koristiti namjenske supstrate, primjerice Hawita.

Puno više informacija o sadnji proljetnog cvijeća, vrstama i specifičnim zahtjevima pojedinih vrsta doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Poljoprivredna TV