Problemi u realizaciji dječjeg doplatka u FBiH

U Federaciji BiH stupio je novi Zakon o materijalnoj potpori obiteljima s djecom, kao i novi pravilnik za ostvarivanje dječjeg doplatka u iznosu od 103 KM.

Pravilnik propisuje otvaranje bankovnog računa za svako dijete, što je donijelo mnogo poteškoća za roditelje. Novim pravilnikom problem imaju i roditelji djece s teškoćama u razvoju.

Sedmeročlana obitelj Osmanović iz sarajevskog naselja Stup preživljava prodavajući sekundarne sirovine. Žive u dvadesetak kvadrata, u jako teškim uvjetima. Aplicirali su da ostvare pravo na dječiji doplatak od Županije Sarajevo, uskoro se planiraju i prijaviti i za doplatak koji se izdvaja iz federalnog proračuna.

Tražila sam, čekam dva mjeseca. Bila sam u općini i rekli su mi da još moram čekati. Nisam nikada imala dječji doplatak. Nisu mi dali jer nisam imala prebivalište, sada sam se prijavila i predala sam, izjavila je za BHRT Ilona Osmanović.

Tražili smo, ali ne daju ništa. Radim sa željezom i tako prehranjujem djecu, priča Rambo Osmanović.

Brojna istraživanja ukazuju na težak položaj romske populacije. Prema istraživanja OSCE-a više od 70 posto Roma u tri godine traže minimalno pet zhtjeva za neku vrstu socijalne pomoći, među kojima su i prava iz oblasti dječije zaštite.

Prema novom zakonu o materijalnoj podršci obiteljima s djecom, Vlada Federacije BiH na godišnjoj razini u za dječji doplatak planira izdvojiti 100 milijuna KM. Pravo na dječiji doplatak imaju obitelji s tri člana u ovisnosti od primanja. U Udruzi ”Tri plus” upozoravaju kako novi pravilnik nadležnog federalnog ministarstva propisuje obveznost otvaranja bankovnog računa za svako dijete, rekao je za državnu televiziju Mustafa Vlahovnjak iz Udruge ”Tri plus”.

Kada uzmemo u obzir da obuhvat 85.000 djece, dolazimo do milijunskih iznosa koji je financijsko opterećenje i to je udar na kućni proračuna obitelji koje uživaju ovaj dodatak.

Pravo na dječji doplatak je pravo koje pripada djetetu s imenom i prezimenom. To je osobno pravo koje se ne može prenositi, ne može se naslijeđivati. Praktične implikacije prava koje u ugrađeno u pravo znače da je rješenje koje se donosi na ime djeteta treba glasiti na njega, kazao je Miroslav Jurešić iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku FBiH.

Poznato kad kreće isplata novca za obitelji s troje i više djece u ŽZH

Ovaj zakon je donio cenzus. Ovaj zakon je donio i to da županije mogu donijeti dopune ili izmjene, u prijevodu mogu ukinuti cenzus. Županija Sarajevo je to odmah uradila, ali je problem s drugim županijama, izjavila je za BHRT Ines Kavalec iz Udruge ”Dajte nam šansu”

U BiH visina dječjeg doplatka varira između entiteta, a u Federaciji među županijama i općinama. Diskriminacija u socijalnim davanjima prije dvije godine navedena je i u Nacionalnom izvještaju o humanom razvoju, koji je uradio Razvojni program Ujedinjenih naroda.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

21 komentar

  • Dječiji doplatak treba dobiti svako djete s imenom i prezimenom!
    Inače jako loš zakon.
    Ja i muž primamo minimalac, koji kad se zbroji prelazi ovih 217km po članu za četveročlanu obitelj. Dakle nemamo pravo na dvoje djece primati dječiji. Drugih prihoda nemamo.
    Poznajem ljude koji imaju velike firme, troje i više djece i nemaju nikakvu prijavu u bih i oni primaju na svu djecu i još i onaj na treće i više djece.. da ne govorim da možda primaju i hrv doplatak.. dakle primaju sveukupno još jednu (ili dvije) dobru plaću. A iskreno, nije im potreba. Mislim da se ovdje čini više štete nego koristi..

  • Evo ja sam cuo za naknadu i ovu isplatu pa cemo sad za Bozic ja i citava obitelj da se vratimo iz svabije, izracunao sam da nam je tako bolje odnosno da nam na kraju mjeseca vise ostane.

  • Bome ovo je prava stvar, zamisli na svako dijete po 100 KM, to je na petero 500KM u Bosni negdje je to plata nekomu, hvala HDZu i svima sto su ovo omogucili!

  • Raseliše nas nase vode i domoljubi. U svojoj pohlepnost, bahatosti raseliše narod. Za 5 god mozete davati 1000 eura ali djece nece biti. Mladi ljudi odlaze sa obiteljima. Tko god ode tesko da se vrati vise.

  • Sva djeca trebaju primati dječiji nadoplatak.
    Novca ima, razbacuje se ukinite sebi reprezentaciju , auta ne koristite u privatne svrhe, telefone, janjetinu itd. Itd.
    A roditelji su uvijek dječiji primali sa svojom plaćom.
    I čemu ovolika kompliciranja s papirima kad je dječiji nadoplatak u pitanju.
    Rodni list i zahtjev predati i nek svako djete dobije dječiji.
    To je minimum što djeci dugujete a sebi povećavate plaće za 500 KM pa sad imate plaće i do 10 000 KM?
    Sebi smanjite a svakom djetetu dajte dječiji ali i kiflu bar za marendu. Nikakvi su ti novci.

    • Svaka čast na ovom mišljenju. Ne znam ko donosi ove propise. Isto tako ko ima pravo na dječiji dodatak mora da otvori račun u banci i to ako neko ima više djece za svako dijete račun. Ovim se još više Banke bogate na račun sirotinje. .

  • Ja nemogu vjerovati sto pise u komentarima kao I u članku.
    Čuj uzivate blagodati djecijeg doplatka,doplatka o 103KM.
    Zakon katastrofa!
    Kako je moguce da naknada od 500KM za svako trece I sljedece djete nema nikakvih posebnih uvjeta za ostvarivanje.
    Nema veze žiro racun moze od roditelja,roditelji mogu imati primanja 5000 do 6000KM,a za 103KM oooo papira I papira.

  • Opet banke profitiraju jer uzimaju naknadu za vođenje računa. Zašto se roditeljima ne uplaćuju novci a ne otvarati račun svakom maloljetnom djetetu pojedinačno?

  • Ako županija može ukinuti cenzus,zasto ne ukine?Ah da,težak je i velik to posao za masu zupaniju,ipak tu treba malo i mozak ukljucit.Izglda da samo u Sarajevu imaju mozak.

  • Bio u banci(5djece),za svako dijete moram poseban racun otvorit,za djecu iznad 10god vodenje racuna 6 KM. Znači 5 racuna po 6 KM je 30 KM,godisnje 360KM mi uzme banka. E svaka vam Čast

  • Intesa do robne kuce u Sirokom Brijegu 1.5KM naknada(mjesecna).U paketu dobijete mobilno bankarstvo I kartice bankovne(Koje ostaju kod njih) navodno pravila banke.
    Ukoliko imate 5 djece za svako morate instalirat mobilnu aplikaciju,stim da nemoze 5 aplikacija na jednom mobilnom uređaju.

  • Još gore je koja se pitanja postavljaju u zahtjevu. Svi mogući podaci o ocu, majci i svima ostalima dotle da se pita koliko ima muških, koliko ženskih osoba, koja stručna sprema, koliko starijih od 65, koliko mladih od 18…..kakve to veze ima s doplatnom za djecu????

  • Eto toliko o doplatku predali papire u 10 mjesecu nidje rjesenja ni doplatka sramota pored vas sva djecu mogu pocrkat.Jos ukinulo i onaj jadni kantonalni.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.