Prisjetite se velikog slavlja: Na današnji dan Vatreni su ponizili Messija i društvo

Hrvatska nogometna reprezentacija je na današnji dan prošle godine u veličanstvenoj utakmici svladala favoriziranu Argentinu sa 3:0.

Nakon odlično odrađenog prvog testa protiv Nigerije (2:0) u Kalinjingrad, Vatreni su krenuli put Nižnji Novgorod. Pobjeda protiv Nigerije je nešto što su svi nekako očekivali, nešto što se moralo odraditi, ali velika pobjeda nad Gaučosima dala je naslutiti da bi Vatreni nakon dugo vremena i godina čekanja konačno mogli napraviti nešto veliko ljeta 2018.

Argentina je u prvom kolu odigrala slabašnih 1:1 s Islandom i ovoj su utakmici bili pod imperativom pobjede.

Izbornik Zlatko Dalić bio je svjestan i toga, ali i same kvalitete Argentine. Znao je da ne može igrati napadački kao protiv Nigerije, pa je Andreja Kramarića preselio na klupu a u prvu postavu ubacio Marcela Brozovića kako bi imao što veću stabilnost u sredini terena.

Taktika je definirana: Puštamo im posjed lopte, stajemo u blok, bit ćemo zgusnuti. Ako se otvorimo dat ćemo im puno prostora i imati problema. Idemo se zbiti u 30 metara i otvarati brzo, napisao je Dalić u svojoj knjizi “Rusija naših snova”.

Prvo poluvrijeme donijelo je po nekoliko prilika s obje strane, a najbolju imala je Argentina preko Enze Pereza koji je promašio prazan gol. Ante Rebić je agresivnom igrom zaradio žuti karton i bio na rubu crvenog.

Upozorio sam ga da mora promijeniti način igre. Ostani, igraj dalje dat ćeš gol, prepričava Dalić.

Zlatko Dalić: Ovo je najveća pobjeda u mojoj karijeri, zabili smo Argentini tri gola!

I dok je hrvatski izbornik početkom drugog poluvremena razmišljao o izmjeni Rebić-Kramarić, argentinski vratar Willy Caballero krivo zahvaća loptu, što koristi Rebić i zabija sjajan gol iz voleja.

Dok bi većina igrača u toj situaciji bi pokušali primiriti loptu i onda tražiti način kako da svlada vratara, “Mali iz Vinjana Donjih” ipak nije taj tip. On ju je raspalio iz prve, ne razmišljajući hoće li možda otići preko gola, i u jednoj minuti srušio svu onu nervozu koju je imao u prvom poluvremenu.

Hrvatska potopila Argentinu u Rusiji!

Mnogi navijači su priželjkivali tada da još nakon prvog poluvremena Rebić ostane u svlačionici i da uđe netko umjesto njega, ali izbornik Vatrenih mu je odlučio dati još malo prostora, točno onoliko koliko je trebalo.

Hrvatskoj taj pogodak daje dodatno samopouzdanje, a s druge strane unosi nemir u argentinske redove. Jorge Sampaoli uvodi Gonzala Higuaina i Paula Dybalu, ali ni to im ne pomaže.

Hrvatska kontrolira utakmicu i u 80. minuti dolazi do 2:0. Luka Modrić sjajnim udarcem s 20-ak metara rješava pitanje pobjednika. Konačnih 3:0 postavlja Ivan Rakitić u sudačkoj nadoknadi, nakon sjajne akcije s Kovačićem koja podsjeća na mali nogomet.

Ludnica u svlačionici: Srušili Messija i slavili uz Thompsona

Izbornik Argentine Jorge Sampaoli nije pružio ruku na kraju utakmice Zlatku Daliću.

Nije mi rekao ni riječ. Žalosti me što je čovjek otišao s terena, a nije me pozdravio. Nikad to nisam učinio kao trener, da bih se samo pokupio, da nisam pružio ruku čovjeku koji me pobijedio. Prije utakmice sam mu poklonio hrvatski dres, i sad mi je drago da će imati lijep poklon od Hrvatske. Nakon susreta moraš doći, biti dostojanstven i čestitati. Ne znam što god da bude, rekao je tada Dalić.

Hrvatska je pobjedom nad Argentinom prvi put nakon 20 godina osigurala prolaz u osminu finala Svjetskog prvenstva, što je izazvalo veliko slavlje i euforiju među navijačima.

ARGENTINA – HRVATSKA 0-3 (0-0)

Nižnji Novgorod. Gradski stadion.
Gledatelja: 43.319
Sudac: Irmatov (Uzbekistan)
Strijelci: 0-1 Rebić (53), 0-2 Modrić (80), 0-3 Rakitić (90+1)

ARGENTINA: Caballero – Mercado, Otamendi, Tagliafico – Salvio (Pavon, 56), Mascherano, Perez (Dybala, 68), Acuna – Messi, Aguero (Higuain, 54), Meza

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić – Rebić (Kramarić, 57), Rakitić, Modrić, Brozović, Perišić (Kovačić, 82) – Mandžukić (Ćorluka, 90+3)

Neviđena euforija među Hrvatima

Velika pobjeda nad Argentinom pokrenula je veliko slavlje i euforiju diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine i dijaspore. Hrvati su ponovno jedva čekali sljedeću utakmicu Vatrenih. Nema grada u kojem žive Hrvati koji nije slavio ovu strašnu pobjedu Vatrenih.

Gorile su baklje, ulice bile blokirane, pivo je teklo u potocima, navijačke pjesme pjevale su se do zore…

Ljeto 2018. ostat će u našim srcima zauvijek, a godinu dana kasnije pokušajte se samo prisjetiti što se radili u četvrtak 21. lipnja 2018. i vjerujemo kako ćete se naježiti na sami spomen ove veličanstvene pobjede i euforije nakon utakmice.

Luda proslava veličanstvene pobjede Hrvatske u #ŠirokiBrijeg: Ulice blokirane, gore baklje i bengalke, pucaju petarde

Posted by Jabuka.tv on Thursday, 21 June 2018

Bilo je to ljeto u kojem smo grizli nokte, živcirali se tijekom utakmica, a svakih 4-5 dana po završetku utakmica Vatrenih slavili i feštali do ranih jutarnjih sati. Hrvatska je šokirala Argentinu i poručila svijetu da je tu i da će biti itekako opasna na ovom prvenstvu.

Prisjetite se kako se slavila ova sjajna pobjeda Vatrenih u Hercegovini.

Nakon fotogalerije iz Širokog Brijega, pogledajte kako se slavilo i u ostalim hercegovačkim gradovima.