Pozitivni primjeri: Trojica mladića iz BiH pokrenuli vlastiti posao

Perspektiva u BiH možda nije idealna, ali je sasvim sigurno moguća, ako ste spremni vrijedno i strpljivo raditi na razvoju svojih ideja. Svjedoče tome i mladi iz Jajca, koji su zahvaljujući Institutu za razvoj mladih KULT i Općini Jajce, a uz podršku Ambasade Kraljevine Švedske u BiH, uspjeli pokrenuti svoje biznise.

Prvi od njih je Samed Glamočić, diplomirani fizioterapeut, koji je nakon završenog studija stažirao u Općoj bolnici u Jajcu, nakon čega se pokušao i zaposliti. Međutim, to nije išlo lagano.

Onda se pojavio program Općine u suradnji s Institutom za razvoj mladih KULT gdje su ponudili da apliciramo sa svojim biznis planom. Imao sam viziju što želim jer sam po struci fizioterapeut, a završio sam još neke edukacije te sam odlučio napisati projekt. Konkurirao sam krajem 2018. godine, a rezultati su bili već početkom 2019. godine. Tada je krenuo sam početak i registracija posla, ističe Samed.

On je zahvaljujući programu podrške pokrenuo “Relax Studio” u kojem osim fizioterapeutskih usluga i masaže, nudi i hidžamu, u svijetu poznatu alternativnu metodu “cupping”. A s obzirom na to da je na samom početku, zadovoljan je odzivom ljudi, koji dolaze iz znatiželje kako bi vidjeli o čemu se radi.

Riječ je o potpuno prirodnom tretmanu. U pitanju je medicinska regulatorna metoda, koja pod vakuumom izvlači biološki štetni otpad koji se nakuplja u kapilarnoj krvi te time dovodi ljudski metabolizam u stanje ravnoteže i balansa, objašnjava Samed.

Iako je uvjeren da bi pokušao ostvariti svoju ideju svakako, ovaj program je bio okidač da krene u realizaciju. Unatoč trendu odlaska mladih iz BiH, dodaje, kako je i sam razmišljao o odlasku, ali nije tip osobe koja se pronalazi vani.

Želja mi je da ne idem, želim na sve načine ostati tu, naći sebi egzistenciju. Nisam nikad isključio opciju za odlazak, ali samo na stručno usavršavanje, a ne da ostanem tamo. Volio bih neko novo iskustvo ili edukaciju steći tamo, ali ovdje prakticirati.

Mladima poručuje da ako žele ostati trebaju se truditi i pokušavati.

Ako samo sjede neće ništa postići. Bitno je pokušati i vidjeti kako dalje.

Strpljenje i kontinuirani rad su presudni. Ništa ne dolazi preko noći. Potrebno se strpjeti i rezultat dolazi sam po sebi, zaključuje Samed.

Slično savjetuje i drugi sugovornik, Arnes Hadžić, koji je završio trgovačku školu, a putem ovog programa dobio je sredstva za pokretanje vlastite pekare. On je uvjeren da je to najbolja ideja, s obzirom na to da se nalazi u blizini škole, lokalnih tvrtki, ali i u blizini prometnice.

Biznis sam prijavio krajem srpnja i od tada sam počeo uplaćivati doprinose.

U sklopu obiteljske kuće izradio sam prostor. Većinu poslova sam uradio samostalno. U početku ću raditi sam, a ukoliko bude potrebe zaposlit ću i dodatnu pomoć na pola radnog vremena. Išao sam u Tešanj na praksu, koja će mi sigurno koristiti u ovom biznisu, govori Hadžić.

Njega odlazak iz države nikada nije privlačio, jer je uvjeren da se ovdje može uspjeti, čemu i sam svjedoči. Zahvaljujući ovom programu, on se, kako navodi, konačno odvažio pokrenuti vlastiti biznis.

Bilo je izazova i poteškoća oko nabavke strojeva, zbog čega i kasnim s početkom biznisa, ali snalazim se i planiram ubrzo pokretanje čitave priče. Potrebno je mnogo truda i strpljenja, ali i realističnosti u pristupu. Treba biti uporan, a čak i pomalo dosadan, jer ja sam tri godine pokušavao, ali tek sam sad uspio u svojim pokušajima, iskren je Hadžić.

Njegov stav dijeli i Haris Burek, koji je na prethodnom konkursu aplicirao s potpuno drukčijom idejom, da bi danas, nakon postavljanja jasne ideje i vizije, uspio i u realizaciji. On je završio građevinsku školu, nakon čega je i radio u građevinskoj firmi, a potom se prijavio na ovaj program.

Odlučio sam se za pokretanje građevinskog obrta, GP Konstruktor, registrirao tvrtku prije šest mjeseci, a sada imam dva zaposlena. Nakon što sam čuo da prethodni vlasnik prestaje raditi s kamenom, te prodaje svoje strojeve, kupio sam ih od njega i pokrenuo posao. Pored toga, bavim se izradom nadgrobnih spomenika, a jedini sam koji pravi spomenike za sve konfesije u Jajcu, Mrkonjić Gradu, Šipovu i Jezeru, naglašava Haris.

Dodaje kako je prezadovoljan rezultatima, jer nije očekivao tako brzo uspjeh, međutim, sada je već jasno da nema konkurenciju u oblasti u kojoj djeluje, radi raznovrsnosti usluge.

Nije razmišljao o odlasku, jer ga prije svega veže ljubav prema domovini.

Nema nigdje ovog zraka, ove vode, ove hrane. Vani je sve genetski modificirana. Tamo ne možeš sebi uzgojiti povrće, nema kvalitete života. Život nije samo novac i materijalno dobro. Ima tu nešto i duhovno, što se nalazi u kvaliteti života.

Mladima poručuje da je najteži prvi korak, ali je potrebno usuditi se i onda je uspjeh siguran.

Ja sam uvijek imao želju pokrenuti nešto svoje, a ovaj poticaj mi je dao malo više vjere da krenem dalje, dao mi je snagu.

Uvijek sam imao cilj u životu i to je ključ svega. Imati cilj, usuditi se i uspjet ćeš.

O novoj ulozi mladog poduzetnika, Haris govori kako je poslu potpuno predan.

I kad spavaš radiš. I gdje god da si ostavljaš svoj dojam kakav si, tako da ljudi dolaze kod tebe kad vide da si nasmijan. Ti si ogledalo svog posla.

Već nakon pola godine, njegov posao je postao samoodrživ, čime je ostvario značajan uspjeh. Trenutno su mu jedine poteškoće u pogledu prijevoza, za velike i teški strojevi, ali i to je, uvjeren je, nešto što će doći s vremenom.

Usprkos svim poteškoćama, izazovima, sumnjama i strahovima, ovi mladi poduzetnici, dokaz su da je uspjeh zaista moguć, ako predano radite na razvoju svoje ideje. Naravno, za sve je potrebna i podrška, koju su, na sreću, imali zahvaljujući Institutu, Općini Jajce i Veleposlanstvu Kraljevine Švedske u BiH.

Ali ono što je sasvim sigurno, a već po nekima i izvjesno je da će njihov uspjeh na kraju zaista ovisiti od njih i njihove spremnosti da se u današnjem društvu izbore za svoje mjesto. Na tržištu, među ljudima, ali i u svijetu. Kao dobar primjer da je za uspjeh potrebno prije svega ono osnovno, vjerovati u svoju ideju.

(www.mladi.org)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.