Potpisan kolektivni ugovor sa zdravstvenim djelatnicima na području HNŽ-a

Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županiji, i Josip Masatović, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar i Osman Tufek, predsjednik Nezavisnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu HNŽ/K potpisali su u petak Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva na području HNŽ.

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije je na 82. sjednici u četvrtak donijela Odluku o davanju suglasnosti na prijedlog Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva na području HNŽ kao i uvjetima i roku primjene, a današnjim potpisivanjem Kolektivnog ugovora uspješno smo okončali ovaj postupak, istaknuo je Herceg.

Herceg nadodaje kako je bilo potrebno puno zajedničkog napora, dijaloga i kompromisa kako bi se došlo do obostrano prihvatljivog rješenja, te kako je potpisivanje ovog Kolektivnog ugovora potvrda je kako Vlada HNŽ-a sindikate doživljava istinskim socijalnim partnerima.

U više sam navrata istaknuo kako je dijalog naše trajno opredjeljenje, te sam uvjeren u to kako ćemo i razgovore koji su pred nama s predstavnicima drugih sindikata uspješno i na obostrano zadovoljstvo okončati. Nedavnim potpisivanjem Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama poslodavaca i radnika iz djelatnosti doktora medicine i stomatologije na području HNŽ i ovim potpisivanjem Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva na području HNŽ, pokazali smo našu predanost u traženju rješenja s ciljem poboljšanja uvjeta rada zdravstvenih djelatnika, ali i razine kvalitete zdravstvene skrbi, rekao je predsjednik Vlade HNŽ-a, navodi se u zajedničkom priopćenju.

Goran Opsenica, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi zahvalio je, također, predstavnicima sindikata na korektnoj suradnji kao i predsjedniku Vlade Hercegu i kolegama ministrima na razumijevanju i potpori, istaknuvši kako je danas potpisani Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva na području HNŽ-a izrađen na istim principima kao i Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i radnika iz djelatnosti doktora medicine i stomatologije na području HNŽ, koji je, također, nedavno potpisan, prenosi Brotnjo.info.

Naše članstvo s velikom je pozornošću pratilo postupak pregovaranja, koji je potrajao dosta dugo, ali sada možemo kazati kako je uspješno doveden do kraja. Stoga našim članovima zahvaljujem na razumijevanju, potpori i strpljivosti. Također, u ime svih članova oba sindikata, pregovaračkog tima sindikata i osobno, zahvaljujem predsjedniku Hercegu, ministru Opsenici i svim članovima Vlade uvjeren u to kako će i u vremenu pred nama dijalog biti jedino sredstvo rješavanja svih otvorenih pitanja, kazao je govoreći u ime sindikata Josip Masatović, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, koji je bio i ujedno predsjednik Pregovaračkog tima oba sindikata.

(www.jabuka.tv)

3 komentara

  • Radi se o ukupno 25-27 miliona KM na godišnjoj razini. Trećinu će izdvajati zavodi, trećinu vlada a trećinu zdravstvene ustanove. 😀
    Recimo KB Mostar sa svojih 2100 djelatnika trebati će dodatnih 12 miliona KM izdvajati za plaće i davanja na godišnjoj razini, te bi prema projekcijama trebala na plaće izdvajati oko 62 miliona KM, što je 70% njihovog budžeta što je dugoročno neodrživo. Ovo povećanje plaća uzdrmani će čitav zdravstveni sustav u HNŽ. Ili se moraju pronaći novi izvori financiranja ili treba smanjiti broj radnika za 25% da broj djelatnika koji rade u zdravstvu bude na razini drugih županija po broju stanovnika. Broj zaposlenih djelatnika u zdravstvu HNŽ je na razini skandinavskih zemalja, a zaštita je nemjerljiva manja. Drugim riječima izgleda da je zdravstveni sustav u HNŽ kao i sve druge javne ustanove običan poligon za zapošljavanje pogodnih i podobnih. Jednostavno zdravstvo mora imati ekonomsku logiku, ne smije trošiti više nego što ima, uskoro više neće biti onih koji će nam pokrivati gubitak, pa će mi svi a posebice naša djeca izvući deblji kraj.

  • Možda je i tako.!Ali zašto se čeka i naručuje danima i mjesecima unaprijed i vraćaju pacijenti?
    Pusta administracija od porte do ureda,internet se bulji poruke šalju,umjesto da tko god dođe da se usluga obavi taj dan kad je netko zatraži i sve se može do podne,osoblja ko u priči.Ali ako će se primati kao sada 5-6 pacijenata dnevno i biti istovremeno na poslu,fakultetu gonjati titule,parlamentu i privatno ma ne može se tako liječiti ljudi!Ako si odabrao fakultet ili parlament idi tamo i ne radi u bolnici uzmi knjižicu jer narod treba liječnike i to je ozbiljan posao i težak i od vas zavisi život pacijentima
    Kako možete obići sva ta radna mjesta u danu,nikako,a radite na više poslova a na drugoj strani ispaštanju pacijenti i još više se razboljevaku ju jer ne dobiju adekvatnu pomoć kad je zatraže.
    Tijekom godine dođeš evo sad kažu upisi na fakultetu i nema liječnika,pa onda odmor isto,najesen upisi,brucoši,ispiti pa odredite se ili budite učitelji ili liječnici u bolnici.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.