Poraz bezidejne Hrvatske

Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je na stadionu u Maksimiru od Belgije s 1:2 (0:2), te tako izgubila sve izglede za osvajanje prvog mjesta u skupini i izravan plasman u Brazil, dok su Belgijanci osigurali vizu za SP.

[youtube id=”Uyfdq4NgeF0″ width=”600″ height=”350″]

Hrvatska je doživjela tek treći poraz na domaćem terenu u kvalifikacijama, prethodna dva pretrpjela je od Engleske u rujnu 2008. (1:4), te Škotske u lipnju ove godine (0:1).

Kolo prije kraja natjecanja u skupini Belgija ima 25 bodova, osam više od druge Hrvatske, te je postala 12. reprezentacija koja je osigurala plasman u Brazil, dok je Hrvatska, koja za četiri dana u Glasgowu igra rezultatski nevažan ogled protiv Škotske,  zahvaljujući remiju Italije i Danske osigurala dodatne kvalifikacije, koje će se igrati 15. i 19. studenoga.

Izostanak kažnjenih Darija Srne i Josipa Šimunića, loše ozračje oko reprezentacije, užasna kiša koja je padala cijelo vrijeme utakmice i slab posjet na stadionu Maksimir, na kojemu se prvi put moglo dogoditi da je bilo više gostuijućih navijača, bila je uvertira utakmice u kojoj su Belgijanci proslavili plasman na SP, a Hrvatska ostala u neizvjesnosti. Katastrofalne pogreške hrvatskih igrača u prvom dijelu i snaga belgijskog napadača Romelua Lukakua, koji je sam s dva pogotka porazio naše, rezultirali su i drugim domaćim porazom naše reprezentacije u ovim kvalifikacijama.

Sjajna prilika Perišića i – raspad

Susret je započeo sjajnom prilikom Perišića, koji u drugoj minuti na ubačaj Rakitića neometan s deset metara puca pored vrata, a hrvatska reprezentacija je odlučno ušla u utakmicu. No, nažalost, u 15. minuti Belgijanci su došli do vodstva zahvaljujući neshvatljivoj pogrešci Perišića, koji je u svojoj polovici doslovce predao loptu Defouru, koji odmah upošljava nečuvanog Lukakua.

Crnoputi belgijski napadač prošao je i Pletikosu i lako zabio za vodstvo gostiju. Pogodak primljen iz velike pogreške posve je zaustavio hrvatsku igru, uslijedio je period velike nervoze i pogrešaka, a Belgijanci su u 28. minuti mogli povećati vodstvo, no udarac glavom Fellainija iz blizine jedva je obranio Pletikosa. U 38. minuti gosti su poveli s 0:2 nakon još jedne velike pogreške hrvatske obrane i brzog protunapada u kojem je ponovno Lukaku na centru igrališta prevario Ćorluku, potom ga nije uspio zaustaviti niti Kovačić. Pletikosa je prvi udarac obranio, no ne i drugi. U sudačkoj nadoknadi Mandžukić je imao sjajnu priliku, ali njegov udarac glavom brani Courtois, a kako je iznad Maksimira tada uslijedio jak pljusak, dosta je hrvatskih navijača već u poluvremenu napustilo stadion.

Početni pritisak Hrvatske početkom nastavka

U drugom dijelu odmah je ušao Kalinić umjesto Perišića, a to je rezultiralo s dva opasna udarca Kalinića i Strinića, koje je belgijski vratar obranio. To je bilo sve od hrvatskih napada u sljedećih pola sata utakmice, koja se po sve jačoj kiši pretvorila u uspavanku. U 78. minuti udarac Fellainiaj iz velike blizine brani Pletikosa, u 80. minuti je probao Vida glavom s pet metara, no udarac je otišao pored vrata.

Kranjčar nakratko vratio nadu

U 83. minuti konačno je pala belgijska obrana. Nakon što je udarac Kalinića iz blizine obranio Courtois, na odbijenu loptu natrčao je Kranjčar i zakucao je u mrežu. U 89. minuti dogodila se dvojbena situacija u belgijskom kaznenom prostoru, no start vratara Belgije nad Mandžukićem engleski sudac Webb nije vidio kao kazneni udarac.

Završni pritisak Hrvatske nije urodio plodom i Belgija je na Maksimiru proslavila prvi plasman na veliko natjecanje nakon 12 godina.

U utorak u zadnjem kolu Hrvatska igra u Glasgowu protiv Škotske.

Utakmici na Maksimiru nazočio je i belgijski premijer Elio di Rupo, a prije početka susreta minutom šutnje je odana počast nedavnome preminulome bivšemu predsjedniku HNS-a Vlatku Markoviću. (HRT.hr)