Pogledajte šalabahter koji je spasio Hrvatsku

Nizozemska je velikim preokretom u posljednjem kolu Lige nacija u Gelsenkirchenu odigrala 2:2 protiv Njemačke i osigurala sebi Final Four, a Hrvatskoj status nositelja u ždrijebu kvalifikacija za Europsko prvenstvo.

Hrvatska je dan ranije porazom od Engleske (1:2) ispala iz Lige A u Ligi nacija i našla se na desetom mjestu u poretku svih reprezentacija u elitnoj skupini Lige nacija.

Za status nositelja u nadolazećim kvalifikacijama za Europsko prvenstvo tu poziciju morala je i zadržati.

U suprotnom, Hrvatskoj je prijetio pad u drugu jakosnu skupinu, odnosno ovisnost o ishodima na utakmicama drugih skupina. Prvu prigodu da Hrvatska ipak sačuva status nositelja imala je sinoć i odmah je sve bilo riješeno zahvaljujući neriješenom rezultatu u Gelsenkirchenu, prenosi Index.hr.

Modrić i ekipa bit će nositelji u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo jer Njemačka nije uspjela pobijediti Nizozemsku pred svojim navijačima, odnosno ispustila je pobjedu u posljednjim trenucima susreta.

Unatoč činjenici da je Njemačka vodila 2:0 do 85. minute, utakmica u Gelsenkirchenu završila je bez pobjednika. Prvo je u 85. minuti Promes zabio golčinu za smanjenje njemačkog vodstva na 2:1, a dramatičnu je završnicu golom u 90. minuti okrunio Virgil van Dijk i podario Hrvatskoj status nositelja u kvalifikacijama za Euro.

Njemačka je Hrvatskoj bila izravna konkurencija za status nositelja, ali zahvaljujući kasnom izjednačujućem golu nizozemskog kapetana protiv Njemačke, Hrvatska je prije ždrijeba kvalifikacija završila u društvu Francuske, Belgije, Italije, Španjolske te Njemačke ili Poljske, umjesto da je pala u drugi pot, čime bi joj oni bili potencijalni suparnici na putu za Euro.

A ovo veliko olakšanje Hrvatskoj je donio jedan šalabahter nizozemskog pomoćnog trenera Dwighta Lodewegesa.

Izbornik Ronald Koeman priznao je ne samo da upute na njemu nisu njegova zasluga. Kaže kako papir koji mu je predao asistent nije niti pogledao prije nego što ga je proslijedio desnom bočnom Kennyju Teteu, koji ga je pak dao kapetanu Van Dijku.

Na njemu su pisale upute igračima kako da se rasporede za završni juriš na gol za veliki povratak, remi, prvo mjesto skupine, odlazak na final four Lige nacija. I spas Hrvatske.

Lodeweges je zamislio da se stoper Van Dijk u špici pridruži napadaču Luuku de Jongu, a da se u obranu s tri stopera spusti odličan mladi veznjak Frenkie de Jong.

Igrači su odmah poslušali naputak i presložili se u 3-2-3-2.

Zahvaljujući tome, priručni napadač Van Dijk u sudačkoj nadoknadi iz voleja zakucava u Neuerovu mrežu za delirij nizozemskih navijača i HNS-a.