Pobjeda košarkaša BiH nad Latvijom za plasman na Eurobasket

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u nedjelju Latviju sa 79:73, u susretu četvrtog kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2022. godine.

Igrači izbornika Vedrana Bosnića su sa dvije vezane pobjede u dvorani hotela Hills, prije tri dana nad Bugarskom i protiv Latvije, preuzeli prvo mjesto u grupi H i dva kola prije kraja osigurali plasman na Eurobasket.

Veći dio utakmice košarkaši BiH bili su bolji na terenu, u jednom trenuklu imali su i 18 poena prednosti, ali su u posljednjoj četvrtini dozvolili Latviji da se u potpunosti vrati u igru i izbori dramatičnu završnicu.

Početak susreta pripao je gostima koji su poveli sa 2:9, ali je uslijedila velika serija bh. selekcije od 13:2 kojom su preuzeli vodstvo koje nisu ispuštali do kraja utakmice.

Izjednačeno se igralo do kraja poluvremena kada reprezentacija BiH s dvije vezane trice Kamenjaša i Robersona dolazi do 10 poena prednosti (38:28), a u posljednjim sekundama Lazić pogađa sa slobodnih bacanja za vodstvo od 12 poena nakon 20 minuta igre.

Dominacija bh. tima nastavila se i u trećoj četvritini u kojoj su prednost povećali na 18 poena i činilo se da će bez većih problema slaviti uvjerljivu pobjedu. No, u posljednjoj četvrtini gosti su zaigrali bolje, proradio je vanjski šut, a košarkaši BiH su ponovno počeli griješiti u napadu. Sve to rezultiralo je velikim povratkom gostujuće ekipe koja za samo samo četiri minute smanjuje zaostak na osam poena, a tricom Lomazsa četiri minute prije kraja na samo pet poena zaostatka.

Ipak, bh. košarkaški smogli su snage da zadrže koncentraciju i spriječe potpuni preokret te na kraju dođe do velikog trijumfa.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Edin Atić i Kenan Kamenjaš sa po 19 poena, John Daniel Roberson postigao je 12, a Emir Sulejmanović 10 poena.

U reprezentaciji Latvije najbolji su bili Rihards Lomazs s 19, Aigars Skele s 16 i Martins Meiers s 15 poena.

U prvom susretu četvrtog kola u ovoj grupi Grčka je nakon produžetka pobijedila Bugarsku 84:78 i zauzima drugo mjesto s učinkom od tri pobjede i jednog poraza, kao i prvoplasirana Bosna i Hercegovina.

U posljednja dva kola u veljači 2021. godine reprezentacija BiH igrat će protiv Grčke i Bugarske.