Hrvatska ide na Eurobasket!

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je Švedsku 87:72 i matematički izborila Eurobasket.

Najefikasniji igrač Hrvatske bio je Marčinković s 20 poena, koji je trce gađao 5-6. Željko Šakić je ubacio 14 poena, a Miro Bilan 12 uz 10 skokova. Kod Šveđana je prednjačio Denzel Andersson sa 27 poena.

Hrvatska je bila uvjerljiva, sigurna i u četvrtom nastupu u kvalifikacijama za Eurobasket 2022, svladala je Švedsku sa 87:72, a time upisala i četvrtu pobjedu. I prva se, ne računajući one reprezenatcije koje kao domaćini imaju osigiuran nastup na Eurobasketu (Njemačka, Italija. Češka i Gruzija), kvalificirala na europsku smotru. U veljači ćemo još jednom igrtati s Nizozemcima i Turcima, ali tu će Mršić samo skicirati imena koje će koristiti na kvalifikacijama za Olimpijske igre, a one igraju krajem lipnja u Splitu.

Hugo Lopez, Španjolac na klupi Šveđana, imao je ispred sebe video-zapis utakmice Hrvatske i Turske i jedino o čemu je brinuo bilo je kako zaustaviti Miru Bilana, jer je znao da u svojoj selekciji nema tijela koja mogu odgovoriti na fizičku snagu 31-godišnjeg Šibenčanina. Usput, otpao mu je uoči utakmice jedini ozbiljni centar kojega je imao u Istanbulu, Nicholas Spires, a koji je bio ponajbolji čovjek Šveđana u tijesnom porazu od Nizozemske u petak.

Ideja Šveđana, stoga, bila je zonska obrana, pri čemu su bočne pozicije udvajale do bilo kad bi se lopta spuštala na Bilana.

I Hrvatskoj je trebalo samo uvodnih pet minuta da se adaptira na ovu obranu Šveđana, koja je, pak, kad je i dala rezultata, unosila i nešto samopouzdanja u njihov napad.

I tu se ukazao Pavle Marčinković. Ako u Hrvatskoj tražite igrače, a bez danas je nemoguće složiti bilo koju NBA momčad, igrača koji je ono što će Amerikanci reći “3 and D”, prevedeno, u stanju je pogoditi vanjski šut i odigrati vrhunsku obranu, onda je to Pavle Marčinković. Pavle Marčinković je jedan od onih koji će, nema u to dvojbe, imati svoje mjesto u ovoj selekciji kad ona bude puna, i Bojanom Bogdanovićem i ostalim našim NBA i euroligaškim igračima.

Pavle Marčinković bio je zadužen u ideji Veljko Mršića za uštopati Chrisa Czerapowitza, prvog igrača švedskog sastava, a u napadu je baš od Marčinkovića dobio čovjeka koji će razbiti dosadnu zonu Šveđana. Vezao je Pavle dvije trice, a onda je procurilo. Ubacio je Marčinković još jednu, nešto prije i Ukić, pa su počeli zatrpavati i oni s klupe, Roko Rogić i Filip Krušlin. Hrvatska je do odmora bila posve opuštena, a Švedska je ostala bez ikakve ideje kako joj se suprotstaviti. I bilo je tu svega, u jednom je trenutku Roko Ukić kroz noge nakon picka poslao asist za Miru Bilana, svoj je debi dočekao i Antonio Vranković, pa je Hrvatska na odmoru imala već velikih 48:31.

I nekako sa strane, bilo je to posve novo, jedno čudno iskustvo. Gledati Hrvatsku i ne nervirati se. Samo uživati. Kakva je to privilegija!

Niti nastavak, iako je Mršić sad počeo ispravljati detalje, pa se i više ljutiti nego na svim dosadašnjim iskušenjima na ovoj klupi, nije bio različitiji. Pavle Marčinković i dalje igrao svoju najbolju utakmicu za Hrvatsku u karijeri, a vrijedi istaknuti i kako je Roko Prkačin, između dva brutalna zakucavanja, morao na minutu na klupu, jer je dobio ozbiljnu porciju izbornikovih prigovora kad nije zagradio u obrani, piše Jutarnji list.

Nije Hrvatska posljednjih deset minuta odigrala na razini prve četvrtine, Mršić je i kombinirao s postavama (nije ulazio jedini Marić, a opet su izvan momčadi ostali Tomislav Gabrić i Antonio Jordano), stigli su Šveđani na šest minuta do konca do minus 13, pa i minus 12 na tri minute do sirene, ali to je uvijek bila utakmica koja je igrala oko 15 poena prednosti Hrvatske, nešto gore, nešto dolje.

No, kad je Czerapowitz na dvije i pol minute do konca smanjio na 70:80, Veljko Mršić je za svaki slučaj pozvao minutu odmora.

Nakon nje, Pavle Marčinković je stavio i svoju petu tricu iz šestog pokušaja, otišao je na 20 poena, skupio je i osam skokova, podijelio asist i ukrao je dvije lopte. I kad je bio na Czerapowitzu ovome je bilo jako teško. Osim što smo se matematički kvalificirali na Eurobasket ovom pobjedom, pamtit ćemo utakmicu protiv Švedske i po Pavlu Marčinkoviću…