“Petarda” Danske u Dublinu za plasman na Svjetsko prvenstvo

Posljednja reprezentacija iz Europe koja je rezervirala mjesto na SP-u u Rusiji je Danska.

Uzvratni ogled između Republike Irske i Danske završio je velikom pobjedom nordijske selekcije čime su kao posljednja reprezentacija dodatnih europskih kvalifikacija ostvarili plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji iduće godine. Danci su nakon 0:0 iz prvog susreta u uzvratu slavili s uvjerljivih 5:1.

Time se prvi put u povijesti dogodilo da se neke tri nordijske države istovremeno plasiraju na Svjetsko prvenstvo u nogometu, a to su za predstojeći Mundijal Danska, Švedska i Island.

No, nije sve tako bajno krenulo za Dance. Reprezentacija Republike Irske na najbolji mogući način otvorila je susret u Dublinu.

Naime, već u šestoj minuti utakmice izabranici Martina O’Neilla došli su do prednosti nakon jedne nespretne reakcije danske obrane. Robbie Brady je poslao jednu loptu u srce danskog šesnaesterca, a tamo je pogrešku obrane iskoristio Shane Duffy i doveo Irce u vodstvo.

Nakon pogotka Irci su se okrenuli obrani, možda i prerano jer su Danci odmah ubacili u brzinu više i krenuli furiozno po izjednačenje. I uspjeli su, izveli su magičan preokret u samo tri minute.

Prvo je u 29. minuti Andreas Christensen primio loptu na rubu šesnaesterca i pucao po golu, a lopta je nes(p)retno promijenila smjer, tako da je irski vratar Darren Randolph ostao nemoćan i Danska je imala izjednačen rezultat.

A potom je u 32. minuti došlo do potpunog preokreta i Danci su se iz inferiornog položaja našli na pragu odlaska na SP. Nicolai Jorgensen je uputio jedan prizeman centaršut, a loptu je malo izvan šesnaesterca prihvatio Christian Eriksen i projektilom pogodio od grede u irsku mrežu za 2:1.

Držala se Irska nekako s jednim pogotkom zaostatka i pokušavala se vratiti u susret i tijekom nastavka. Randolph je u nekoliko navrata spriječavao danske napade i održavao svoju reprezentaciju na kolikim-tolikim šansama za povratak u rezultatski egal, ali onda im je u 63. minuti konačno presudio Eriksen.

Ofenzivni veznjak Tottenhama zabio je svoj drugi pogodak i to lijepim plasiranim udarcem s ruba kaznenog prostora nakon što ga je poslužio Pione Sisto.

Odličnu igru u Dublinu Eriksen je okrunio hat-trickom kojeg je kompletirao golom u 74. minuti koji se dogodio nakon jedne očajne reakcije irske obrane koja je izdržala tek pola sata, a onda se potpuno raspala, piše SportArena.hr.

Šlag na tortu u posljednjim sekundama susreta dodao je Nicklas Bendtner postavivši konačan rezultat 5:1 u korist svoje reprezentacije preciznim udarcem s bijele točke.