Peletu i ogrjevnom drvetu su nerealno visoko podignute cijene

Federalno ministarstvo trgovine upoznalo je Vladu Federacije BiH na jučerašnjoj sjednici u Sarajevu o realizaciji zaključka od 23. lipnja u vezi s izvršenim uvidom u stanje zaliha i kalkulacije cijena proizvođača i trgovaca oblog ogrjevnog drveta i peleta.

Tada je usvojena informacija Ministarstva o potrebi analize ovih cijena u Federaciji BiH, te je u skladu sa zaduženjem Federalni tržišni inspektorat izvršio inspekcijski nadzor kod 14 proizvođača i trgovca peleta, briketa, oblog ogrjevnog drveta i cijepanog ogrjevnog drveta.

Podsjećanja radi, Vlada Federacije je reagirala čim je u BiH došlo do nestašica i rasta cijena peleta i ogrjevnog drveta, uslijed povećane potražnje europskog tržišta za ovim proizvodima što je prvenstveno rezultat rata u Ukrajini i traženja alternativa za ruski plin pred predstojeću sezonu grijanja.

Kako je Vladu izvijestio federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović inspektori su kod većine kontroliranih subjekata nadzora utvrdili niz nepravilnosti i nedostataka, vezano za neposjedovanje odgovarajuće dokumentacije koja prati robu, kao i neažurnog vođenja trgovačkih knjiga.

Uz ostale utvrđene nedostatke, iz izvještaja Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP) jasno je da su proizvođači i prodavači ogrjevnog materijala, koristeći novonastalu situaciju općeg povećanja cijena roba i usluga izazvanih, nerealno visoko podigli cijene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktualnom trenutku globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva, istaknuto je u informaciji koju je podnio ministar Vujanović.

Ponovno dozvoljen izvoz briketa iz BiH

Također, podsjetio je da je Vlada Federacije u Inicijativi upućenoj Vijeću ministara BiH tražila zabranu izvoza do 31. prosinca 2022. godine, ali je Vijeće ministara BiH donijelo Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, koja se primjenjuje 90 dana od dana njenog stupanja na snagu.

Kada uzmemo u obzir da 90 dana istječe 24. rujna ove godine, što je razdoblje još uvijek prije predstojeće sezone grijanja koja počinje 1. listopada, evidentno je da je puno veći značaj zadnjeg kvartala tekuće godine.

Tijekom analize tržišta i inspekcijskih nadzora uočeno je da je poslovna politika i ambicija gospodarskih subjekata koji prometuju ogrjevnim materijalom dominantno orijentirana ka izvozu s ciljem ostvarivanja maksimalnog profita, a ne vodi se dovoljno računa o zadovoljenju potreba domaćeg tržišta, kako količinski, tako i cjenovno. Zbog toga je opravdana naša bojazan da do 24. rujna neće doći do željenog pokazivanja ekonomskog patriotizma, upozorio je ministar Vujanović.

Kako je najavio, u tom slučaju, Ministarstvo će Vladi Federacije predložiti nove mjere zaštite građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mjere, te zahtjev za produženje trajanja Odluke Vijeće ministara BiH o zabrani izvoza ogrjevnog materijala do kraja ove godine.

(www.jabuka.tv)

20 komentara

  • Iman traktor prikolicu motornu pilu svj gaj od 5 duluma briste kostile ,za mene nema zime i ne zanima me oceli poskupiti drva i struja,veliki pozdrav iz
    Graba

  • A gdje su sad ” sve moguće inspekcije” federacije pa da provjere kako posluju “peletari”,koliko fiskalnih računa izdaju kad prodaju pelet,koliko imaju uposlenih,kasne li sa uplatom doprinosa…..Nemaju oni kad to,oni dođu u pekare, kafiće,sitne trgovine,pa tamo glumataju državu,pišu u startu kaznu od 3.000,00 KM pa nadalje,jer im se žuri,moraju utjerati po nalogu u budžet malo parica,a i za sebe da nešto “uštinu”.Nego kad dođu i počnu se bahati,treba uzeti draču pa po vrh napuhane glavurde i onda se otići prijaviti sam u policiju za napad na službenu osobu.

    • Nisu ako imaš svoje pile, svoje auto i punu kuću čeljadi. Inače ako sve to plaćaš ta ista drva te izađu cca 120 maraka po metru, a ako ti treba 15 metara, bome je to puno para. Opet nastrada sirotinja i umirovljenici, čija dica rade dan i noći ne mogu pomoć ni sebi, kamoli svojim roditeljima.

  • Tak je kada Drvosječa radi kalko hoće i diže cjene, pa se svi proizvođači kojih ima malo veći broj , koji rade na crno i ravnaju se prema njima. Gdje je inspekcija nek obiđe pa nek se uvjete , skladište pelet i čekaju dok zabrana prođe , ode sve van .a mi moj narode ložite gume uz malo drva i zima prođe. Kakvi inspektori zaboli nji neka stvar.

  • Dobro plaćena odluka, ko da je netko lud. Do 1.9. cijena će biti 800 KM, tko će im zabraniti. Samo je kvaka u cijeni i dozvoli za sirovinu. Kada bi se uvela kontrola i plaćanje balvana, sve bi bilo OK. Međutim…

  • Briga nji daju ispekciji kofere sa param i oni odose tako i u medugorju radnici na crno nitko prijavljenj daju pare i svak zadovoljan

  • Nema zabrane za brikete super umjesto briketa ode pelet preko granice, plate inspekciji plate na granici i divota. Majku vam j.lopovsku da ove vlasti išta briga utvrdili bi realnu cjenu peleta i kvit. Samo po portalima poskupio poskupio m r š u tri p.m.

  • Bezobrazno skupa drva i pelete,podigni cijenu radi goriva,ali podigniti za 20km,je bezobrazluk,lani 100km,a ove godine 120km,sramota i grijota!!?

    • U odnosu na drva pelet i nije skup jer drva treba preraditi. Već treba zabraniti proizvidnju peleta pa bi i drva bila jeftinija.

  • Vraća bome narod peći ta nisu ludi, ko to može platit, nek izvoze ta svakako ga izvoze samo neznam dokle. Traktor za traktorom ide bome, pomalo do zime spremno.

  • Pitam se, ako pri kupovini peći za pelet dobijete povrat sredstava od 15%,zbog sufinanciranja europske agencije preko unucredita, zašto onda se ne odbija 15% pri kupovini peleta

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.