Od 1991. godine, 15. kolovoz se slavi kao Dan Općine Široki Brijeg

Odlukom Općinskog vijeća Široki Brijeg iz 1991. godine, 15. kolovoza slavi se kao Dan Općine Široki Brijeg.

Povodom Dana Općine, čestitku građanima uputili su načelnik Miro Kraljević i predsjednik OV Široki Brijeg, Vinko Topić:

Poštovane Širokobriježanke i Širokobriježani,

od srca Vama i Vašim najbližima čestitamo Dan Općine, uz želju da i ubuduće budemo ponosni čuvari našeg povijesno-kulturnog nasljeđa, te da zajedničkim radom i zalaganjem, učinimo naš Široki Brijeg još ljepšim i ugodnijim za život svih nas njegovih  stanovnika i da u zajedništvu s našom zaštitnicom Širokobriješkom Gospom proslavimo najdraži nam blagdan.

[youtube id=”nT3ZwqmCwqU” width=”600″ height=”350″]

Široki Brijeg je grad i općina u Bosni i Hercegovni, središte Županije Zapadnohercegovačke.

Sadašnji oblik imena grada je ijekavizirani oblik ikavskog: Široki Brig budući da je ovo područje tradicionalno ikavsko. Ikavski oblik se koristi u pjesmama, navijačkim skupinama i neslužbenoj uporabi, iako službeno se koristi isključivo ijekavski. U svakodnevnom razgovor najčešće se koristi izraz Široki. Mjesto gdje se danas nalazi središnji dio grada, kraj rječice Lištice, pripadalo je naselju Lise. Uzvisina južno od Ugrovače pred njezino ušće u Lišticu zvala se Široki brig i pripadala je naselju Pribinovići (danas mjesto samostana i crkve). Ponad grada uzdižu se tri brijega okrenuta prema rijeci Lištici: Burića brig, Brig Stražnica i Široki brig. Ovaj posljednji, smješten u sredini, najširi je od sviju i otud mu ime Široki brig. Na njemu je godine 1846. započeta gradnja franjevačkoga samostana i crkve. I kada je to mjesto postalo duhovno žarište i uljudbeno središte cijele Hercegovine, njegovi su pismeni i nepismeni stanovnici zadržali dotadašnji oblik njegova imena: Široki brig (Brig). Tako su ga i pisali franjevci prvih pedeset godina. Većina ih je drugu dionicu i dalje pisala malim slovom, iako je to označavalo veliki sadržaj. Na izmaku 19. stoljeća ime se počinje pisati u i/j/ekavskom obliku: Široki Bri/j/eg. Takvo je službeno pisanje nastavljeno i u 20. stoljeću. Ali u govornom jeziku većine običnog puka i jezično svjesnih učenih ljudi iz ovoga kraja i dalje se zadržao ikavski oblik. Štoviše, pojedinci su ga tako i pisali.
Glavno mjesto u početku nastanka gradića mijenjalo je ime više puta. Najprije se zvalo Lis, a ne Ćemer kako neki pogrešno navode. Ćemer je bio samo dio oko mlinica, odnosno Ćemer – po mlinici koja je bila sagrađena na svod (ćemer, perzijsko-turski kemer = svod). Potom se prozvalo Lištica – po rječici koja izvire u Borku, dva kilometra sjeverno od središta grada. Nakon toga mjesto dobiva ime Široki Brig – po smještaju franjevačkoga samostana i gimnazije koji su bili veoma poznati. Pedesetih godina prošloga stoljeća komunistička vlast mijenja naziv u Lištica. Široki Brig je preimenovan u Lišticu (ime rječice koja teče kroz taj grad) zbog poraza partizana u tom kraju u Drugom svjetskom ratu. Župa i samostan iznad Lištice zadržali su i dalje ime Široki Brijeg. Gradu i općini vraćeno je prvotno ime god. 1991. kad su odškrinuta vrata demokracije.

Nažalost, vraćanjem nekadašnjeg imena, nije iskorištena prigoda za ikavsku izvornost imena Široki Brig (izvorno ime) nego za njegovu preinaku (ijekavizaciju) koja je nastala koncem 19. stoljeća.

Široki Brijeg je smješten na rijeci Lištici. Sam grad je 1991. brojao 5.039 stanovnika, dok je općina imala 27.160 žitelja. Općina Široki Brijeg broji danas oko 30.000 stanovnika, a sam grad oko 10.000 stanovnika. Površina općine je 1168 ha (11.680 km2). Središte grada je smješteno na 270 metara nadmorske visine , te tako pripada onom dijelu koji se naziva “niska Hercegovina”, premda veliki dio općine pripada tzv. “visokoj Hercegovini” (gotovo cijeli sjeverni dio općine), s najvišim vrhom Bile Stine u Donjem Crnču. Grad je udaljen 22 km od Mostara, 33 km od Međugorja te oko 88 km od obale Jadranskog mora (Ploče). Široki Brijeg je smješten na vrlo važnoj prometnici Mostar-Split te magistralnoj cesti M 6.1 Mostar-Livno (Bihać-Zagreb).

Ukupna dužina lokalnih i nerazvrstanih cesta na području općine Široki Brijeg je otprilike 400 km.

(www.jabuka.tv)

7 komentara

    • .U zadnjem poglavlju umjesto ”Široki je Brijeg smješten…”. moglo se napisati i ”Široki Brijeg je smješten…”. Čemu umetanje riječi JE između imena grada. Isto kao što ne govorimo ”Marija je Bistrica” , već ”Marija Bistrica je”… to isto važi i za Široki Brijeg. Pozdrav,odličan video!

  • Postojala su dva odvojena toponima Lištica i Široki Brig, ali kako kaže fra Domonik Mandić, izgradnjom most ta se naselja povezuju i dobivaju zajedničko ime Široki Brig. I danas akom želimo točno naglasiti kamo idemo kažemo u Lišticu odnosno na Brig. često se čuje u Čaršiju jer to za domicilno stanovništvo označava uži dio oko mosta i križa.

    • listica i carsija se govorilo do nazad 10 godina.neznam kad sam zadnji put cuo da je netko to koristio.cak ni starije vise ne cujem da koriste te nazive.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.