Oconu prva pobjeda u karijeri u kaotičnoj utrci

Esteban Ocon pobjednik je Velike nagrade Mađarske, 11. utrke u ovosezonskom kalendaru Formule 1. Francuski vozač Alpine-Renaulta stigao je tako do svog drugog postolja i prve pobjede u karijeri u natjecanju čiji je član od 2016. godine.

Najbolji ovosezonski rezultat Ocona u ovoj sezoni bilo je sedmo mjesto kojeg je osvojio na Velikoj nagradi Portugala, u trećoj utrci sezone, a još je četiri puta u 2021. bio devetoplasirani.

Drugoplasirani u ovoj utrci bio je četverostruki prvak Sebastian Vettel, dok je treće mjesto pripalo sedmerostrukom i aktualnom prvaku Lewisu Hamiltonu koji je pet krugova prije kraja na četvrtom mjestu prestigao Fernanda Alonsa, a potom u 67. od 70 krugova i Carlosa Sainza.

Ocon je imao osmo vrijeme kvalifikacija i iskoristio je tu poziciju u kaosu koji je nastao na početku utrke u kojem su petorica vozača u sudaru završila nastupe, među njima i Valtterri Bottas, koji je startao kao drugi. Odustat su morali i Lance Stroll, no i Sergio Perez, Lando Norris te Charles Leclerc, svi redom s boljim startnim mjestima u utrku od Ocona.

Sigurnosni automobil, potom i crvena zastava zbog previše krhotina od bolida na stazi, ulasci u boks… Sve to iskoristio je Ocon koji je utrku nastavio s drugog mjesta. Točnije, nakon kruga povratka na stazu, svi izuzev Hamiltona koji je startao sam, otišli su po gume za suho. On je to napravio poslije kruga nastavka, pao na posljednje, 14. mjesto, a Ocon je preuzeo vrh koji je kroz pravovremene ulaske u boks i sačuvao, prenosi Index.

Dodajmo da je Verstappen utrku završio na 10. mjestu, što je Hamiltona dovelo na čelo poretka u konkurenciji vozača.