Nova stvarnost za pušače u BiH: Kava u kafiću, cigareta ispred kafića

Ove zime u Bosni i Hercegovini prvi put će se u potpunosti primjenjivati zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, koji zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima.

Najveći izazov očekuje male kafiće i ugostiteljske objekte koji nemaju dio za pušače, a onda ni kao alternativu terasu, dvorište ili natkriveni dio na otvorenom, gdje bi gosti mogli izaći na cigaretu.

Pad prometa

Vlasnici strahuju da bi im prihodi mogli pasti, jer je zima u BiH duga i hladna, a mnogi gosti su navikli piti kavu uz cigaretu. Tako se sada stvara nova svakodnevica. Kava ostaje u kafiću, a cigareta se puši ispred.

Već u prvim hladnijim danima ispred manjih lokala nastaju male “gužve”, jer gosti izlaze vani kako bi zapalili cigaretu. Tenda ili neka nadstrešnica, samo da se ne kisne.

Nama koji radimo u manjim lokalima najteže je. Ljudi naruče kavu, pa izađu na cigaretu, a onda često i odu kući jer im je hladno. Neće ostati duže. To znači manje prometa, a troškovi ostaju isti, kaže vlasnik jednog sarajevskog kafića, piše Raport.

Kreće naplata kazni: Evo kolike su kazne i što sve morate znati o zabrani pušenja u FBiH

Dio ugostitelja već traži načine kako da improviziraju vanjske prostore, dok drugi tvrde da je zakon “ubio posao”.

Inspekcije su najavile pojačane kontrole, a kazne za kršenje zabrane nisu male. Predviđene su i za ugostitelje i za goste.

Druga strana

Prema zakonu, zabrana pušenja odnosi se na sve zatvorene javne prostore, uključujući ugostiteljske objekte, a kazne se kreću od nekoliko stotina do nekoliko tisuća maraka, zavisno od toga je li prekršitelj gost ili vlasnik lokala.

S druge strane, dio gostiju pozdravlja zabranu i smatra da će kafići bez dima postati ugodniji i za obitelji i za nepušače, uz poruku da je samo pitanje vremena kada će se većina naviknuti na nova pravila.

Istovremeno, dio građana pronašao je i način prilagođavanja, kroz sve veću upotrebu uređaja za sagorijevanje duhana, koji nisu obuhvaćeni zabranom.

(www.jabuka.tv | Foto: Jonathan Brady/PRESS ASSOCIATION/Pixsell)





30 komentara

  • Bogu hvala i slava na ovome.Neću više smrditi kada dođem kući iz kafića,moram se skinuti vani i odmah pod tuš.Fuj kako je to odvratno.
    Ovo je extra,imaju dvije opcije jedan prostor za pušače i drugi za nepušače pa bujrum

  • Za 17.31 Bog je stvorio duhan da ga ljudi konzumiraju i nekad je to bilo moderno znam puno ljudi koji su doživjeli 90 to nisu gasili cigaru a bogami ima ih koji je nisu zapalili živili ko zdravo pa otresli nisu 50 doživili a ti u planinu čuvaj ovce čist zrak u planini ovce ne puše neće ti bit odvratno ni fuj glupi zakoni i mozgovi svakako ovaj svijet vode na put bez povratka u normalno. Hahaha svi ga mi pušimo u svakom pogledu tako da će ti bit baš fuj i odvratan ovaj život što ga kroje nesposobni.

    • Ja znam dosta onih koji nisu pušili i doživili duboku starost a znam i one koji su pušili i umrla relativno mladi. Ta ti je priča bezveze, ne radi se o tome tko će duže živit već da pušači ne ugrožavaju ne pušače.

  • I kavu treba piti kuci jer je i kava postala luksuz. 2.5 km kava, caj 2 km a negdje i 2.5 km a 20 vrećica 3.5 km. Kuci narode pij te kavu, caj, pušite i družite se.

  • Pušač sam i sigurno ću manje u kafić ići što je dobro. Kad opet bude toplije narod će na terase i sve normalno. Samo mi nije jasno kako je iqos uspio lobirati da se može pušiti to je baš kriminal teški.

  • Za 18:01, neodgovorno je kako pises i sta zastupas. Davno je dokazano da je pusenje jako stetno za covjeka i utice na nastajnje raznih teskih bolesti. Stetno je ako mladi pocnu rano pusiti i konzumirati alkohol i to ne smije biti prihvaceno kao nesto sto je OK i cak cool. Cesto su kafici okruzje koje potice konzumiranje alkohola i cigareta i potice nastajanje cjelozivotnih ovisnosti i velike stete za zdravlje.
    U mom najblizem okruzju ima nazalost primjera kako je pocinjanje pusenja u pubertetskom dobu, uz ostale faktore rizika dovelo do nastanka arteroskleroze, a sve je kao krajnju posljedicu imalo preranu smrt.
    Pusenje stvara ovisnost, jako je stetno za zdravlje i u redu je ako se u javnom prostoru ogranice mjesta u kojima je pusenje dopusteno, ili drugacije izrazeno, treba biti odgovoran pusac i ne ugrozavati uz vlastito zdravlje i zdravlje drugih ljudi.

    • Neznas ko je gori jazavac, vi koji pusite il vi koji ne pusite, evo ja sam pusio 25 godina evo vec 7 fala Bogu ne pusim..ne smetaju mi pusaci, tj smetat ce mi kad se rjesite ovih euro 0 auta i ovih bez dpf-a novijih isto euro 0 kad su bez DPF-a, i kotrolirate hranu/pice da nam sve i svasta ne uvaljuju…e tada ce i pusaci biti bitni..dotad au tek 3 ili 4 na listi rakoizazivaca….

Komentiraj: