Njemačka: Od 1. siječnja veće minimalne satnice za 100.000 radnika

Nove minimalne satnice u industriji primjenjivat će se u krovopokrivačkoj industriji počevši od 2026. godine.

Njemački savez njemačke krovopokrivačke industrije (ZVDH) i sindikat IG Bauen-Agrar-Umwelt (IG BAU) dogovorili su ranije podizanje satnica. Sporazum predviđa različita povećanja za kvalificirane i nekvalificirane radnike tijekom razdoblja od tri godine, pišu njemački mediji, piše Fenix.

Novi kolektivni ugovor o minimalnoj satnici obvezuje svih otprilike 100.000 radnika u industriji i vrijedi od 1. siječnja 2026. do 31. prosinca 2028.

Minimalna satnica za nekvalificirane radnike (minimalna plaća 1) bit će jednokratno povećana s trenutnih 14,35 € na 14,96 € po satu 1. siječnja 2026. Ova razina će se zatim održavati do kraja 2028. godine.

Za kvalificirane radnike minimalna satnica će se povećati u tri faze:

  • Od 1. siječnja 2026.: 16,60 €
  • Od 1. siječnja 2027.: 17,10 €
  • Od 1. siječnja 2028.: 17,60 €

Njemačka potiče na rad u mirovini do 2.000 eura

Dobra vijest za radnike

Ovim kolektivnim ugovorom osiguravamo s jedne strane pravedne plaće u krovopokrivačkoj industriji, a s druge strane stvaramo sigurnost planiranja za naše tvrtke, rekao je njemačkim medijima predsjednik ZVDH-a. Rastući jaz između dvije skupine plaća namjerno je odabran, „kako bi se održao poticaj za kvalificiranu obuku u krovopokrivačkoj industriji.“

Ovim će se postići znatno povećanje plaća za naše članove – čak i u tvrtkama bez kolektivnih ugovora i u tvrtkama koje šalju radnike u druge zemlje, rekao je zamjenik saveznog predsjednika IG BAU. Stvaramo zaštitu od damping konkurencije i osiguravamo pravedne i pouzdane uvjete rada. To šalje snažan signal cijeloj industriji, dodao je.

Minimalne satnice u industriji koje su sada dogovorene moraju se razlikovati od općih kolektivnih ugovora o plaćama, koji se primjenjuju na tvrtke obuhvaćene kolektivnim ugovorima i viši su.

Krajem 2024. godine, partneri u kolektivnim pregovorima već su se dogovorili o kolektivnom ugovoru o satnicama koji vrijedi do rujna 2027. i također predviđa postupno povećanje plaća.

Njemačka ukida socijalnu pomoć za sve koji tri puta odbiju posao

(www.jabuka.tv)





5 komentara

  • Stvarno ne razumim stose vazda pise ovde o uvjetima u Njemackoj ???? Ispada koda neko zeli sponzorirati sto veci odlazak nasih ljudi u Njemacku , time sto ih sa ovakvim objavama zele natentati da pokusaju tamo

Komentiraj: