Ništa od SP: Poraz košarkaša BiH od Češke u Skenderiji

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je drugi poraz u drugom krugu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Izabranici Jasmina Repeše sinoć su u Skenderiji, pred oko 3.500 gledatelja poraženi od Češke s 80:85.

Ovim porazom reprezentacija Bosne i Hercegovine praktično je ostala bez šansi da izbori plasman na SP, dok su Česi upisali sedmu pobjedu i gotovo su sigurni učesnici prvenstva u Kini.

Veći dio susreta Česi su diktirali tempo i imali rezultatsku prednost do devet poena. Pred kraj poluvremena BiH predvođena kapetanom Kikanovićem, serijom poena dolazi do izjednačenja 35:35.

U posljednoj minuti Česi su tricom Bohacika ponovno poveli, a potom je Atić pogodio za konačnih 37:38 nakon 20 minuta igre.

Početak drugog poluvremena pripao je bh. košarkašima koji prvi put dolaze do vodstva 42:38. Uzvratili su Česi s pet uzastopnih poena, ali je tada proradio ponovno Kikanović koji vraća prednost na stranu BiH.

Do kraja treće četvrtine igralo se izjednačeno, a pred kraj Milošević i Atić pogađaju za vodstvo BiH 60:57. Ipak sa zvukom sirene Česi trojkom dolaze do izjednačenja.

Česi i u posljednjoj četvrtini ponovno preuzimaju igru i dolaze do prednosti od 64:70. Ipak, kraj je donio pravu dramu, s obzirom na to da su košarka BiH serijom poena u 39. minuti došli na samo poen zaostatka. Imali su priliku i za vodstvo, ali je Nurkiću dosuđen prekršaj u napadu, peti-isključujući.

Česi su u nastavku postigli četiri poena i došli do prednosti 79:74. Atić je trojkom 55 sekundi pije kraja vratio nadu bh. momčadi, ali je Satoranski u naredna dva napada bio precizan i vratio šest poena prednosti, nedostižnih za reprezentaciju BiH.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Nurkić s 19, Kikanović sa 16, Musa s 15 poena i Atić sa 13 poena, a kod Češke Satoransky s 23 i Schilb s 22 poena.