Netflixov film o curicama koje twerkaju zgrozio gledatelje

Nakon što je objavljen trailer za francuski film Cuties, Netflix se našao na udaru kritika zbog seksualiziranog prikaza djevojčica, koje plešu u oskudnim kompletićima i twerkaju pred kamerom.

Film priča priču 11-godišnje senegalske muslimanske djevojčice Amy, koja se priključuje plesnoj školi i sudjeluje u natjecanju u twerkanju, zbog čega je njena majka uzrujana jer se taj ples protivi njenim vjerskim uvjerenjima.

Film je označen kao neprimjeren za mlađe od 18 godina, no unatoč tome kritike o pretjeranom seksualiziranju djevojčica te previše provokativnom traileru i posteru samo se nižu.

Netflix ima film Cuties o 11-godišnjakinjama koje twerkaju u grupi. Neki tvrde da je film komentar današnjeg seksualiziranja djece, no ovo je poster za film. Uzmite u obzir da glavna glumica ima 11 godina, u filmu i u stvarnosti, jedan je od komentara.

Drugi su istaknuli razliku između postera kojim se film reklamirao u Francuskoj i onog kojim se reklamira u Sjedinjenim Američkim Državama. Na prvom se djevojčice nasmijane vraćaju iz shoppinga, dok su na drugom u provokativnim pozama, odjevene u kratke topiće i vruće hlačice.

Zanimljivo ih je usporediti. Na francuskoj verziji se djeca zabavljaju, dok je američka verzija jebeno gnjusna. Mislim da će marketinški tim Netflixa morati odgovarati za ovo, napisao je jedan korisnik Twittera.

U sinopsisu filma piše: 11-godišnja Amy živi sa svojom mamom Mariam i mlađim bratom te čekaju da se otac iz Senegala pridruži obitelji. Amy je fascinirana plesnom grupom svoje neposlušne susjede Angelice, grupom koja je u oštrom kontrastu s Mariaminim tradicionalnim vrijednostima. Iznenađena time što je djevojčice iz grupe odbacuju i željna bijega od disfunkcionalne obitelji, Amy kroz svijest o svojoj rastućoj ženstvenosti potiče grupu da prihvate sve senzualniju plesnu rutinu i budi nadu djevojčica da će twerkom pobijediti na lokalnom plesnom natjecanju.

Iako je film usmjeren na komentiranje opasnosti koje leže iza seksualizacije mladih, dio gledatelja je zgrožen načinom na koji je plasiran u javnost.

Problem s ovom kampanjom je to što su djevojčice odvratno seksualizirane. Netko treba dobiti otkaz, jedan je od komentara.

Zanimljivo je da se na IMDb-u twerk uopće ne spominje, tek da se Amy želi baviti plesom, a njena ženstvenost raste. I na Wikipediji se ističe da je film komentar društva te da ističe zabrinutost zbog utjecaja društvenih mreža na djevojčice pred pubertetom.

Film se bazira na priči tradicionalne senegalske muslimanske djevojčice koja je rastrgana između dva suprotna svijeta, tradicionalnih vrijednosti i internetske kulture, a istovremeno govori o hiperseksualizaciji pred-adolescentskih djevojčica, piše u opisu filma.

Nakon što su na njihovu adresu došle brojne kritike, Netflix se ispričao, a za Deadline su istaknuli da su uklonili “neprimjerene umjetničke radove” koji su koristili za promociju filma. Osim toga, ažurirali su opis filma na svojoj stranici, piše Index.hr.

Duboko nam je žao zbog neprikladnih umjetničkih djela koja smo koristili za Cuties. To nije bilo u redu, kao ni naš prikaz filma koji je premijerno prikazan na festivalu u Sundanceu. Ažurirali smo slike i opis, rekla je glasnogovornica Netflixa.

Sad se u opisu više ne spominje twerkanje, već se naglašava Amyjina pobuna protiv strogog odgoja.

Jedanaestogodišnja Amy pobunila se protiv tradicije svoje konzervativne obitelji nakon što je postala fascinirana slobodoumnom plesnom ekipom, piše sad u opisu.

Podržavam raspravu o teškim temama, no ne moramo seksualizirati mlade djevojke da bismo razgovarali o seksualnosti mladih djevojaka, ističu.

Film je režirala Maïmouna Doucouré, francusko-senegalska scenaristica i redateljica, a na Sundanceu je nagrađena za režiju.

(www.jabuka.tv) 

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.