Naplata sudskih troškova u BiH: Pljenidbom do pokrića

Nekadašnji član Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, danas sudac i predsjednik Županijskog suda u Mostaru Mladen Jurišić pojašnjava da je naplata sudskih troškova generalno vrlo slaba.

Nepokretne stvari

To je veliki problem. Ukoliko osoba ne plati navedene troškove u ostavljenom roku, onda mi šaljemo presudu nadležnom pravobranitelju, nakon čega on pokreće prinudnu naplatu pokretnih i nepokretnih stvari, ovisno što odabere pravobranitelj“, kazao je Jurišić.

S obzirom na to da sudovi nisu pravna lica, objašnjava Jurišić, samim tim ne mogu ni pokretati izvršenje naplate.

Međutim, pravobranitelj pokreće taj postupak i on zastupa interese imovine, bilo da je ona u vlasništvu županije ili Federacije. To ovisi od toga koji je sud donio spomenuto rješenje“, dodaje predsjednik mostarskog Županijskog suda.

Hoće li osuđenik biti oslobođen plaćanja troškova vođenja sudskog postupka ili ne, kako saznaje Oslobođenje, ovisi o više stvari. Prema riječima Jurišića, osoba protiv koje se vodi postupak pred sudom može podnijeti zahtjev za oslobađanje troškova postupka, ako bi plaćanjem tih troškova dovela u pitanje svoju i egzistenciju svoje obitelji.

To, prije svega, treba da se dokaže. Dakle, traže se skoro isti uvjeti kao i kada se nekome postavlja branitelj po službenoj dužnosti po siromaškom pravu. Ta osoba, prema određenom pravilniku, treba dostaviti potvrdu sa biroa da je nezaposlena, da ne radi, da nema druga primanja, da nema zemlje, prihode od zemlje, kućnu listu… Treba da dokaže da nema sredstava ni ona, ali ni njena obitelj. Ukoliko se ti uvjeti ispune, donosi se rješenje da se osuđena osoba oslobađa plaćanja vođenja postupka“, ističe Mladen Jurišić i dodaje da je bilo slučajeva i kada sudski izvršitelj nije imao što uzeti od osuđenika.

Pokriće troškova

„U slučaju kada se od osuđene osobe zaplijene materijalne stvari, sudski izvršitelj to prodaje, a novac od toga ide u proračun za pokriće troškova. U slučaju da od prodaje tih stvari ostane novca, a da se istovremeno izmirio trošak postupka, onda se ostatak novca vraća osobi od koje su oduzete stvari. Ukoliko se donese rješenje da osoba treba da plati troškove postupka, tada sud izračuna koje je troškove on prouzročio, a u što su uključeni troškovi vještačenja, svjedoka i sudski paušal od 100 ili 200 KM koji se uvijek plaća“, dodaje na kraju Jurišić.

Posebno rješenje

Mersudin Mešanović je zbog neovlaštenog prometa droga, falsificiranja isprava i nedozvoljenog držanja oružja ili eksplozivnih materija osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 15 godina, a Vijeće Apelacijskog suda BiH mu je dosudilo da je obavezan da naknadi troškove kaznenog postupka, o čijoj visini će, kako je tijekom izricanja presude priopćeno, Sud odlučiti posebnim rješenjem po pribavljanju potrebnih podataka. (Oslobođenje)

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.