Na panel raspravi u Širokom Brijegu ukazano na položaj žena u društvu

Panel rasprava na temu ”Nevidljive žene” održana je u hotelu Park u Širokom Brijegu, izvijestila je Jabuka.tv.

Koordinatorica ovog projekta Antonija Banožić kazala je kako je ovo način da se promovira djelovanje i uloga žena u društvu koja je od velike važnosti.

Promoviramo žene u Hercegovini i njihovu snažnu ulogu u društvu i životu. Žene su nositeljice obitelji i temelj društva, a cilj ovog projekta je da pokažemo koliko su zapravo žene u Hercegovini snažne, ponekad nevidljive, ali izrazito bitne za cjelokupno društvo. Radimo ovakve projekte kako bismo prenijeli važnost svijesti da su žene važne u društvu i na nekim poljima znatno sposobnije nego muškarci i treba se davati više prostora u javnosti ovim pitanjima, naglasila je Banožić.

Ifeta Ćesir Škoro dugogodišnja je zdravstvena djelatnica, aktivistica i predsjednica udruženja „Incijativa građanki i građana Mostara“ je kazala kako ima prostora za napredak u djelovanju za bolja prava žena.

Naš cilj je da promoviramo žene iz prošlosti koje su jako puno učinile i udarile temelje svih blagodati koje žene danas imaju. Iz prošlosti nam je poznato da su žene u zapadnoj Hercegovini ostajale same dok su njihovi muževi išli u pečalbu. O njima se ne govori puno, a one su imale važnu ulogu u obitelji i značajno nam je da takve žene izvadimo iz anonimnosti. One trebaju biti vidljive, jer su odgojile generacije ljudi. Mi se kroz ovaj projekt osvrćemo na prošlost, a mogu reći da su se prava žena dosta popravila u odnosu na ovo vrijeme u prošlosti, ali još uvijek je to nedovoljno. Žene nisu prisutne na odgovornim vodećim položajima nekih ustanova ili organizacija, a najbolji primjer je u obrazovanju gdje ima veliki broj žena i ako ima ijedan muškarac, on je najčešće ravnatelj ili čelni čovjek organizacije, kazala je.

Na ovaj način, Incijativa građanki i građana Mostara nastoji skrenuti pozornost javnosti o ženama koje su obilježile povijest Hercegovine.

Projekt financira organizacija ”Kvinna till Kvinna”. U sljedećem razdoblju Incijativa građanki i građana Mostara, će kroz devet projektnih aktivnosti predstaviti žene, koje svojim radom doprinose razvoju Hercegovine, priopćili su organizatori iz Inicijative građanki i građana Mostara.

Radica Lasić, predsjednica Udruge Narcis ukazala je na važnost zdravlja žena i redovi pregled koji će pomoći u borbi protiv raka dojke.

Mi smo kroz rad udruge okupili žene kako bismo podigli svijest o zdravstvenom problemu raka dojke. Kroz ovih 18 godina su promijenjena je svijest i shvaćanje, a uspjeli smo podignuti svijest o važnosti pregleda kako bi se u ranoj fazi moglo otkriti rak dojke. Danas smo prepoznatljivi i uspjeli smo znatno napredovati u podizanju svijesti o važnosti zdravlja, ali ima još prostora za napredak u svakom smislu, kazala je Lasić.

(www.jabuka.tv)

 

38 komentara

    • Tako je. Ne trebaju meni Sorosovci objasnjavat moju ulogu i polozaj u obitelji i drustvu.
      Antonija, drzi se ti krscanskog gledanja i sve ce biti u redu.

  • Po cemu je ostvaren napredak i poboljsala se prava zena u drustvu u odnosu na vrijeme socijalizma?, U starom sustavu su skoro sve zene bile zaposlene i imale su radna mjesta u skladu sa svojim kvalifikacijama. I bilo je puno manje diskriminacije na radnom mjestu. Sukladno tome su zene bile financijski neovisne, a to je jedina istinska neovisnost.
    Sada je stopa nezaposlenosti zena puno visa, a pogotovu zena sa srednjom strucnom spremom. U skladu s time slabi se i polozaj zene, jer nema izbora ako bude izlozena pritiscima i nasilju muza, koje je najvidljivije u fizickom nasilju, ali ima bezbroj drugih nijansi nasilja. Posto su zene u nasoj sredini najcesce tako socijalizirane da sute, trpe i podnose vrlo rijetko se uspiju emancipirati.
    To su teme koje se trebaju isticati, svaki put kad se govori o polozaju zena u drustvu, a pogotovu zena koje predstavljaju vecinu i nisu predstavnice priviligiranog srednjeg drustvenog sloja, koje je najcesce imalo priliku i na dobro obrazovanje, koje im osigurava rel.dobru drustvenu poziciju.
    Svaka zene je podjednako vrijedna

    • Daa, složila bih se s vama. Mlađe žene, koje bi trebale rađati, a imaju samo srednjoškolsko obrazovanje teško da mogu naći posao. Razlog tome je jer poslodavac, privatnik mora plaćati sve obaveze, osim zdravstvenog osiguranja. Sav teret, plaća i mirovinskog je na teretu poslodavca. Pa nisu ni oni socijalna ustanova, iskreno. Dok se to ne promijeni, da država, županija ili grad plaća sve obaveze prema rodiljama, žene će i dalje biti nezaposlene, osim onih u državnim ustanovama, a tamo su zaposle, svi znamo koje!!!

        • Niste u pravu, je u državnim firmama. U privatnika sve plaća poslodavac, samo mu zzo vrati oko 270 KM za doprinose za zdravstveno osiguranje.

          • 21:40,
            Poslodavac plaća a Zavod refundira 270 KM a koliko to poslodavac uplati? (od plaće radnika i njezina rada) Nego poslodavac naučio da je sve njemu što mu dođe na račun.

    • Napredak je ostvaren u tome sto su trazile to su i dobile.
      Zele biti ravnopravne, neka budu, ja kuham, masina pere, samo meni ne treba govoriti da guram ormar.
      U socijalizmu reklame su promovrale obitelj, danas pro.oviraju nesto drugo.
      Zene i muskarci samo sanjaju i misle da mozes ne raditi i imati.
      Nije istina da danas nema posla , a to sto nece raditi je drugo.
      Prije su zene osim zaposlenoh radile i pomagale i kod kuce sadile .
      Kakve su place bile onda za srednju, lose, al se nije cijela placa davala na nokte, ftizuru, mobitel, auto, kupovinu.
      Svi znamo da danas vecinom zene sjede svaki dan po kaficima, kupe gotovo jelo.

  • A sta je sa muškim.? Ovo je postalo tko LGB zajednica njih forsiraju a brak muza i zene nista. Tako i sa ženama vazda ugrožene. Mislim da su danas vise muški ugrozeni od zena. Naravno nitko ne treba biti ugrozen, omalovažen i potčinjen. Ali ovo sve Lici na cirkus koji šteti obitelji….

    • Danas su više ugroženi muškarci od žena. One kad dočekaju da se udaju tek onda se razgoropade, neće da rade,kuhaju, čiste, ne poštuju muža i njegovu obitelj…..
      Samo ja, ja i ja.
      Moja majka, moj tata, sestra, brat
      … samo ja i moji.
      Pa eto ti ih.
      Samo mobitel, naslikavanje na društvenim mrežama,nokti, kavana, glume uzorne supruge i majke na mrežama… a ni ručak neće ili ne znaju djeci skuhati. Pa im onda kriv svatko samo su one pametne i u pravu.
      Odgoj i ponašanje su donijele od svoje majke kao i svi i ponašaju se kako su odgojeni i vidjeli u majke. Pa neka pametni će se od takvih odmaknuti.
      A ima divnih mladih žena i svaka im čast.

  • Traže da im muževi,kuhaju,peru ravnopravno sa njima a nijedna (cast izuzecima)da se izjednači sa ostalim poslovima.. Za mene ugroženi su muževi jako,jako …

  • ”Nevidljive žene” predvodi žena koja bode oči sa jedno sto pedeset golemih jumbo bilboard plakata od Širokog do Mostara i Posušja, tako da nisu tu baš sve nevidljive, ne osuđujem dotičnu, samo ona ja krajnja koja može reći da je nevidljiva, ostale puno više zaslužuju taj prefiks

  • Ano 10:10 Sposobna žena sve zna raditi sama pa i teške poslove.Brak je zajednica dvoje ljudi,koji sve rade uz dogovor,pa tako muž može i da kuha a žena može i drva cijepati.Problem je što neki muškarci nađu nesposobne žene ili ne shvaćaju da je brak kompromis.Oni misle da ženidbom dobivaju sluškinju.Onda im je kriv čitav ženski rod,pa se liječe pišući ružne komentare.Ako si ugrožen-sam si kriv.

  • Sigurna sam da u našem društvu postoje žene koje potajno brišu suze, koje su zlostavljane i koje se ništa ne pita. Ovakvi paneli bi trebali njih ohrabriti da izađu s istinom.

    A ove koje glume da su dame jer su bile na noktima, ili da su majke samim time što guraju dječja kolica, ja bi lijepo spakirala i kući materi.

  • Baš je bila gužva na toj raspravi. Antonija se bori za prava žena… Bolje nam misli Ljubo Ćesić Rojs od nje. Koja Antonija, pa ona vidi samo sebe, dajte molim Vas. Kolko dana rada u realnom sektoru ima dotična?

  • Mira,
    Kakvo je mjerilo rad u realnom sektoru
    dipl.pravnika ?
    A i ovaj panel(zar nema hrvatska riječ) je da se nešto naslikava.
    Možda bude udruga,da se izvuku plaće.

  • Ovo je preljevanje supljeg u prazno. Preko 20. godina zene su kod nas ravnopravne s muskarcima.
    Zene su danas i revizori, na celnim pozicijama u drz. sektoru, odvjetnice, direktorice u privatnom sektoru, lijecnice, itd… A isto tako u braku su, imaju obitelj. Proslo je vrijeme kad je glavni domet zene bio naobrazba uciteljice i tete u vrticu ( Ne treba ni to mislim osporavat, ako netko to voli raditi… ) ili pak da su domacice.
    Tako da ovo je bespotrebno.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.