Na FFMO-u predstavljena knjiga ‘Sukob legitimiteta: izazovi demokraciji u multinacionalnim državama’

Hrvatski prijevod knjige Alaina-G. Gagnona “Sukob legitimiteta: izazovi demokraciji u multinacionalnim državama” predstavljen je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Alain-G. Gagnon, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti u Montrealu i voditelj sveučilišne katedre za istraživanje Kanade i Quebeca, među vodećim je akademicima koji na međunarodnoj razini snažno promiču kanadska iskustva u primjeni načela multinacionalnog federalizma i upravljanja dubokim razlikama.

Ideja da napišem ovu knjigu obrise je dobila tijekom godišnjeg odmora u Parizu 2017. godine. Uz nastavak istraživanja i mentalno osvježenje bio sam u mogućnosti organizirati niz intelektualno provokativnih predavanja o kulturnom i pravnom pluralizmu na New Sorbonne Universityju te s mojim kolegom Alainom Dieckhoffom, ravnateljem Centra za međunarodne studije, stimulativan niz konferencija na Sciences Po Paris pod nazivom “Budućnost nacija: kontinuitet i prekidi”, koje su izravno povezane s ovom knjigom. Od govornika je zatraženo da diskutiraju suvremeno istraživanje o nacionalizmu i načinima zajedničkog života u demokratskom multinacionalnom kontekstu, rekao je Gagnon.

Supredstavljači knjige bili su Felix Mathieu, stručnjak za komparativni federalizam i izvanredni profesor na Odjelu za političke znanosti Sveučilišta Winnipeg, i Pablo Ouziuel, stručnjak za nenasilne prakse demokratizacije i postdoktorand na Sveučilištu Quebec u Montrealu.

Od bh. predstavljača o Gagnonovoj knjizi govorili su profesor Ugo Vlaisavljević s Univerziteta u Sarajevu te dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Dražen Barbarić, prenosi Fena.

Knjigu je na hrvatski preveo Dejan Vanjek, docent sa Sveučilišta u Mostaru.

Preveli smo knjigu jednog renomiranog profesora, knjiga je inspirativna i nudi jako mnogo spoznaja za nas koji se ovdje bavimo društveno-političkim istraživanjima i nudi jako mnogo analogija i pojmova koji su vrlo značajni za razumijevanje bh. stvarnosti, za razumijevanje federalizma, različitih metoda upravljanja, razlikama na društvenoj razini, institucionalnom odgovoru na razlike i slično, izjavio je Vanjek.

Knjiga profesora Gagnona teorijski razmatra federalizam, a posebnu inspiraciju za sadržaj crpi odnosima između Kanade i Quebeca.

Knjiga radi komparativne osvrte i na španjolski slučaj, Veliku Britaniju i tako dalje. To je jedna široka knjiga koja te politološke teme stavlja među širi međunarodni normativni okvir i važna je za razumijevanje suvremenih trendova na području upravljanja razlikama, federalizma, konsocijacijske demokracije, u biti, svega onoga što je relevantno za razumijevanje bh. društva i rješavanje problema, zaključio je Vanjek.

Sunakladnici prijevoda knjige “Sukob legitimiteta: izazovi demokraciji u multinacionalnim državama” su Sveučilište u Mostaru i Udruga za promicanje filozofije federalizma (UPFF).

Knjiga je prevedena i objavljena u sklopu projekta “Suvremeni federalizam u teoriji i praksi: Kanada – BiH”, koji je realiziran uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Nakon predstavljanja održan je okrugli stol na kojem se razgovaralo o mogućnosti primjene kanadskih iskustava u upravljanju razlikama na Bosnu i Hercegovinu te daljnjem unaprjeđenju akademske suradnje i razmjene.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.