Minimalni poraz poput pobjede, Dinamo – Real Madrid (0:1)

U spektaklu koji se na Maksimiru čekao godinama, Dinamo je dočekao veliki Real i – odigrao veliku utakmicu. Na kraju će pisati nula u rubrici bodova, no Dinamo je pokazao da nije u Ligu prvaka zalutao, da će skupo prodati svoju kožu i protiv najvećih i da neće biti “kanta za napucavanje”. Daleko od toga. (Sportnet)

Od prve minute bilo je jasno da to neće biti baš onakva utakmica kakvu je većina očekivala, a posebno igrači Reala iz Madrida. Istina, u trećoj minuti Cristiano Ronaldo izbjegao je zaleđe i potom loše pucao iz vrlo izgledne pozicije, no Dinamo je već u tom startu dao naznačiti da će odigrati veliku utakmicu. Hrabro, samopouzdano, živo, pokretljivo i raspoloženo krenuli su Modri i iako je Real imao laganu terensku inicijativu, daleko od toga da je domaćin bio podređen.

Štoviše, često su Dinamove brze akcije izgledale vrlo opasno, plod čega je bilo i više kornera domaće momčadi. Nedostajao je još pokoji bolji zadnji pas ili udarac, a nejčešće neka glava koja bi bila viša od Pepeove.

Nije Real igrao slabo, ali Dinamo je jednostavno odgovorio istom mjerom. Izuzetno dobro igrao je Luis Ibanez koji je nekoliko puta i ofenzivnim i defenzivnim potezima iznuđivao pljesak tribina, vrlo dobro je sredinom patrolirao Calello, a svakako treba istaknuti Jerka Leku koji je ipak preuzeo poziciju desnog beka i odradio je tu ulogu u skladu sa svojim iskustvom.

Osim te šanse Ronalda Real je u prvih pola sata zaprijetio s tek nekoliko dalekometnih pokušaja, od kojih su najbliže golu – no ne i dovoljno blizu – bili oni Fabija Coentraoa i Benzeme.

Nimalo impresioniran bio je Mateo Kovačić, autor nekoliko lijepih poteza kojima je dokazao da njegov talent uistinu jest izvanserijski, pa mu je i pokoju pogrešku lakše oprostiti nego Milanu Badelju koji je također pokazao da može i zna i protiv ovakvih igrača – njegova kontrola lopte uglavnom je superiorna – ali koji je i pokazao da još mora naučiti kada to znanje pokazivati, a kada za to nije trenutak. Raspoložen je bio i rastrčani Rukavina, probojan je bio Tomečak, a Sammir kao da je ponekad previše htio – a ovoga puta nije mu sve polazilo za nogom.

U 30. minuti Realu se ukazao “sveti” Ivan Kelava. Nakon što je Benzema ispromiješao cijelu obranu Dinama, prvi opasan udarac uputio je Di Maria, a potom se Kelava s poda podiže i na Ozilov udarac iz blizine upisuje jednu od obrana karijere.

Real je za taj promašaj umalo kažnjen u 36. minuti. Jerko Leko dao je odličnu loptu kroz sredinu terena i izbacio Rukavinu samog ispred Ikera Casillasa, no iskusni Španjolac pričekao je možda malo prebrzi udarac Rukavine i na kraju to lako obranio.

Do kraja je Dinamo izdržao pritisak Reala i u svlačionicu otišao nagrađen ovacijama prezadovoljnih gledatelja.

I u nastavku je započelo sličnim ritmom, Dinamo je vrlo dobro parirao Realovom napadu, a izvrsnih 0:0 na semaforu je stajalo do 53. minute.

Seriju dodavanja oko šesnaesterca započeo je Ronaldo, Benzema je proslijedio do Marcela koji asistira za strijelca Angela Di Mariju.

Dinamo je, srećom, imao na golu Ivana Kelavu koji je spriječio potpuni raspad sustava u idućih nekoliko minuta. U 53. minuti skinuo je dobar udarac Ronalda, pa onda Marcela, a još minutu kasnije je iz gužve nakon kornera pokušao Carvalho, i opet je bolji Dinamov vratar.

No, nakon što je “preživio” to kritično razdoblje, Dinamo se opet dignuo i vratio na razinu s kojom je uspješno parirao Realu. Nedostajali su raspoloženiji Sammir i Badelj za više ozbiljnih prigoda, ali Dinamo je oko 70. minute zaista dobro pritisnuo Real, nanizao nekoliko kornera i pokušaja – dojam je da se moglo i češće pokušavati udarcima, no Modri su uporno tražili asistencije u izglednim prigodama, a tu se uvijek našao neki dobro postavljeni gost.

U 73. minuti Real je ostao s igračem manje nakon što je zbog simuliranja kaznenog udarca drugi žuti karton dobio Marcelo. No, da tako neće biti puno lakše igrati pokazao je u idućem napadu Ronaldo koji je nanizao nekoliko igrača i poslužio Benzemu, no opet je odličan Kelava.

Dobru je prigodu Dinamo složio iz prekida – Sammir je lijepo iz slobodnog udarca na drugoj strani pronašao Tomečaka, no njegov udarac u zadnji je trenutak blokirala Realova obrana.

Ronaldo je pokušao i u 80. minuti, novu sjajnu obranu upisuje Kelava. Pokušavao je Dinamo, iako očigledno na izmaku snaga, zaprijetiti Casillasu, no upisao je tek nekoliko polušansi, poput one kada je Tonel pucao glavom, no pogodio je Sergija Ramosa.

Nisu Modri uspjeli, gosti su sačuvali bod i ostat će žal što velika, dobra igra Dinama protiv najvećeg svjetskog kluba – i jedne od najboljih svjetskih momčadi – nije okrunjena bodom. Real je, dakako, bio bolji, Real bi slavio i uvjerljivije da nije bilo Ivana Kelave, no Dinamo ima na što biti ponosan.

I zato je zaradio veliki pljesak punog Maksimira, ali i respekt madridskih zvijezda.