Mbappe odveo Francusku u nokaut-fazu Svjetskog prvenstva

Francuska je pobijedila Dansku 2:1 u drugom kolu skupine D i tako osigurala plasman u nokaut-fazu Svjetskog prvenstva.

U prvom poluvremenu nije bilo golova, dok je u drugom Kylian Mbappe zabio dva, a jedini strijelac Danske bio je Andreas Christensen. Australija je u ranijem terminu ove skupine pobijedila Tunis 1:0.

Danci skoro šokirali bolje Francuze

Francuska je u prvih 20-ak minuta prijetila nakon ubačaja Antoinea Griezmanna i Ousmanea Dembelea, a glavom su pucali Olivier Giroud i Raphael Varane. Najbliže je bio Adrien Rabiot, čiji je pokušaj glavom u 21. minuti fantastičnom intervencijom zaustavio Kasper Schmeichel.

Pokušavali su i Jules Kounde te ponovno Giroud i Griezmann iz vrlo teškog kuta, što je golman Danske obranio nogom. Iako je Francuska bila bolja, Danci su je zamalo šokirali u 36. minuti kada je Pierre-Emile Hojbjerg oduzeo loptu Kylianu Mbappeu i uposlio Andreasa Corneliusa.

Danski napadač sjurio se prema Hugu Llorisu i gađao bliži kut njegova kola. Bio je to dobar i snažan pokušaj, ali promašio je gol. Četiri minute kasnije, Mbappe na drugoj strani nije iskoristio savršenu povratnu loptu Dembelea. Prva zvijezda aktualnog svjetskog prvaka pucala je visoko iznad gola te se na poluvrijeme otišlo s 0:0.

Mbappeov drugi gol

Desetak minuta bilo je potrebno za prvu priliku. Mbappe je iskoristio ponuđeni prazni prostor i krenuo prema golu Danske. U trku se namjestio na slabiju, lijevu nogu i gađao prvi kut, na što je Schmeichel opet bio spreman.

No, ono što Mbappe nije iskoristio u prvom poluvremenu kada mu je dodao Dembele, u pogodak je pretvorio u drugom. U 61. minuti proigrao je Thea Hernandeza koji je utrčao u prostor, da bi zatim povratnom loptom namjestio situaciju za Mbappea, a on zabio za 1:0. Bio je to drugi Mbappeov gol u Kataru.

Danska do 68. minute nije pucala u okvir francuskog gola, a onda je izjednačila iz prve takve situacije. Andreas Christensen naklonio se na drugoj stativi nakon što mu je loptu, poslije ubačaja iz kornera, prebacio suigrač Joachim Andersen. Lloris tu ništa nije mogao, ali je zato u 73. zaustavio udarac Jespera Lindstroma, spriječivši brzi preokret.

Fantastično drugo poluvrijeme

Uzbudljivo drugo poluvrijeme nastavilo se pokušajem Aureliena Tchouamenija glavom, a zatim i škaricama Rabiota desetak minuta prije kraja. Martin Braithwaite je na drugoj strani pogodio stativu nakon što je utrčao na prvu stativu.

Nije tu bio kraj prilikama i golovima jer je Mbappe u 86. vratio vodstvo Francuskoj nakon asistencije Griezmanna, koji ga je pronašao ubačajem. Pokazalo se da je to bio pogodak vrijedan plasman u iduću fazu natjecanja.