Veleposlanica Bosne i Hercegovine u Republici Francuskoj Višnja Lončar, prilikom posjeta Elizejskoj palači i susreta s predsjednikom Republike Francuske Emmanuelom Macronom, uručila mu je knjigu “Heroji Mostara”.
Radi se o fotomonografiji koja je dostupna za čitanje besplatno na internetskoj stranici Herojimostara.ba gdje je opisana kao “dokument vremena o herojskom otporu srpsko-hrvatskoj agresiji na Grad Mostar od 1992. do 1995. godine”.
Autori knjige navode da je napisana za sve branitelje i građane koji su branili Mostar, dolinu Neretve i državu Bosnu i Hercegovinu, kao i za sve izravne sudionike i svjedoke tih sudbonosnih povijesnih događaja.
S posebnim pijetetom, poštovanjem i zahvalnošću, ispisujemo je i za sve naše suborce koji su položili živote u obrani svojih obitelji, kućnih pragova, svoga grada i jedine države Bosne i Hercegovine, kojoj su pripadali i koju su voljeli, navode na službenoj stranici.
Lončar je napisala posebnu posvetu predsjedniku Macronu na knjizi (prevedeno s francuskog):
Gospodine Predsjedniče Republike,
Izražavamo vam našu duboku zahvalnost i najiskrenije zahvale za ključnu ulogu koju je Francuska Republika odigrala u uspostavljanju trajnog mira u našoj domovini, Bosni i Hercegovini.
Imamo čast prenijeti vam poštovane pozdrave dvojice bivših zapovjednika obrane Mostara, bivših zapovjednika slavne 41. mostarske brigade Armije RBiH:
g. Semira Drljevića zvanog “Lovac”, koji je 8. svibnja 1995., povodom parade u Parizu kojom se obilježavala 50. obljetnica pobjede nad fašizmom, ponosno nosio zastavu s ljiljanima u ime svih građana Bosne i Hercegovine;
te zapovjednika i velikog heroja naše nacije, g. Esada Hume, odlikovanog najvišim vojnim odličjem, Zlatnim ljiljanom, legendarne figure i ponosa našeg naroda.
Ova dva heroja imaju čast posvetiti vama, kao i prijateljskom francuskom narodu, ovo djelo naslovljeno “Heroji Mostara”, kao svjedočanstvo poštovanja, zahvalnosti i prijateljstva između naših dviju nacija.

Posveta veleposlanice Lončar predsjedniku Macronu
Veleposlanica Lončar naglasila je da je ovu knjigu uručila ne samo u svojoj diplomatskoj ulozi nego i kao građanka Mostara, u ime svojih ubijenih školskih kolega i svih nevinih žrtava, prenosi Mostardanas.ba.
Osjetila je osobnu i moralnu dužnost da predsjednika Macrona upozna isključivo s istinom, istinom o stradanju, ali i o snazi jednoga naroda da opstane i sačuva dostojanstvo.
(www.jabuka.tv | Foto: Veleposlanstvo BiH u Francuskoj)


Kakva veleposlanica to je vjestica
HDZ neće reagirati oni gledaju privatne interese.
Nemaju kad imaju prešnijeg posla, ovo ponašanje je muslimanima ok kad Srbi rade isto propinju se na zadnje noge.
Hrvati ne rade ništa.
Zna li itko gdje živi ova Helena Lončar?Po imenu i prezimenu bi se reklo kako je Hrvatica a po ideologiji koju zastupa bi se reklo kako je čista muslimanka.Iako je nju na to mjesto veleposlanice BIH postavio Sejdo Komšić otkud njoj pravo reći i zastupati tezu kako je na Mostar izvršena srpsko- hrvatska agresija?Što se tiče srpske agresije ona je na Mostar zaista izvršena ali kako Hrvati mogu izvršiti agresiju na grad koji su oni od tih istih Srba oslobodili u cijelosti?Prije bi se reklo kako su muslimani izvršili agresiju na Hrvate u Mostaru ako se uzme u obzir koliko ih je živjelo prije rata na lijevoj obali Mostara a koliko ih živi sada.A što se tiče desne obale Mostara na njoj i danas živi preko 20 000 muslimana.I tko je onda ovdje lud?I tko je na koga izvršio agresiju u Mostaru.E jadni moji hrvatski političari iz svih stranaka.Umjeso odgovarajuće reakcije na ovo vi šutite čime hrvatski narod gurate u još veću rupu nego li su sada u ovoj.
Jadno i žalosno.
Bog i Hrvati!
ZDS!
muslimančuge po starom
Tebe zanima Danas,Savez Antifašističkih Boraca😂.
Pa ova ima hrvatsko ime i prezime ,mi Hrvati smo osuđeni na propast u BiH nas obične ljude taru svi poredu pocevsi od naših gazda za koje radimo pa nasi iz nase velike stranke HDZ pa onda i ovi muslimanski ,da im nas Hrvata nije bilo Srbi ih pobili ko zeceve ,muslimani su nas izdali pocevsi od drugog svjetskog rata pa do domovinskog zato mi Hrvati ako ikad opet nedaj Boze dode do rata dobro trebamo gledati komecemo pomagati da nam nebi opet bilo noz u leda ,Bog i Hrvati
To je zlo iza kojeg stoji Komšić da je ovakve spodobe stavio za veleposlanike
Tako je sve sami. Hrvatski izrodi bijeda bez srama,,
Čiji je taj Mostar pa ga branili od Srba i Hrvata znači da je mudžahedina ko kao što si i ti kravetino jadna koliko je mudžahedina ležalo sa tobom pa pišeš u njihovo ime jadne majke koja te ima
Tako je sve sami. Hrvatski izrodi bijeda bez srama,,
Vidim ovu Turkinju je postavio Sejdo Komšić.
Ovako ovo je sotona od žene…ali na žalost u Mostaru makat 50 % Hrvata katolika evo po mom iskustvu ne vidi nikakav oroblem da oženi srpkinju ili muslimanku,kažu samo nek je žena da valja ( u svakom smislu)
Ljudi moji šta se čudite onda ovakvom stanju.
Ima li povratna sta mali pedofil francuski odgovori na knjigu.
O čemu vi na novcu ništs nepise jeli bosnjacki srpski hrvatski nama je bitan samo novac suradnja funkcionira samo tako.
A balije lažu ko I obično
Knjiga je falsifikat mostarskih islamista kojima se neće dozvoliti da uzurpiraju zasluge HVO Hrvati su 91 god kad je počeo rat u Sloveniji i Hrvatskoj čuvali straže po panjevini đikovini čulima Miljkovićima zaustavili tenkove u pologu muslimani su govorili nije njihov rat i bacali cvijeće na tenkove i polako se naoružavali znajući da će biti napadnuti samo je bilo pitanje vremena muslimani nisu imali tri lovačke puške i dvije tri puške M.48 rat u Mostaru je krenuo 4.4.92 god u večernjim satima kad je srpska JNA iz sjevernog logora pucala iz topništva po zapadnom Mostaru ali su dobili brzi odgovor od HVO minobacačima i topništvom muslimani su bili u mišijim rupama oružje što su dobivali kasnije je od HVO Hrvati su imali i karitas u franjevačkoj crkvi gdje su dolazile nene u fiokama dobivale hranu odjeću i obuću Mostar je bio stalno granatiran HVO je bila povjerena odbrana grada Mostara muslimani su glumili neutralnost koga oni zovu agresorima bagra kukavička u 7 mjesecu 92 god počelo je oslobađanje doline Neretve pod vodstvom generala Praljaka Ante Rosso daiđa Jaganjca Petkovića oslobođen Stolac Čapljinu brdo Hum najveća točka grada Mostara i na kuli postavljen stijeg Srbi kad su vidjeli da gube pobjegli su iz istočnog Mostara borbe su se vodile u podveležju Merđan glava gdje su živote dali borci HVO jer je bilo jako srpsko uporište lijevu stranu trebali napadati muslimani koji su POBJEGLI to su najveće pičkice HVO je oslobodio podveležje da se znai bijelo polje postoji snimci brifinga u pećini u starom gradu bili daiđa Rosso jaganjca tuta bio Oručevič u uniformi HVO Edo bajram pitanja postavljao novinar Behram kasnije je bio relativno mirno sve do 9.5 93 kad su muslimani bez ikakva razloga napali HVO iako niko nije ništa ni branio došli su do Rondoa gdje je bilo malo vojnika HVO niko nije znao šta se događa kad su uvidjeli počela pucnjava i muslimani su pobjegli putem uhvatili mervnog bolesnika Ivicu Pehara kojeg su kasnije ubili on je prva žrtva muslimana poslije ga je tražila obitelj islamisti tražili novac kasnije ga vratili u čaršafu bio zakopan kod spomenika Osmana Đikića u fejićevoj Balije kad su vidjeli da ih neće biti nigdje u povijesti počeli su rat protiv Hrvata a svoju djecu žene prebacili u Hrvatsku bilo preko 500000 balinskih izbjeglica i o kakvoj Balije pričaju agresiji 92-95 svijet je nasjeo na njihove laži i podvale pričaju o nekom lovcu Humi herojima to su mostarski kriminalci najveći kasapini u ratu su bili Balije Hrvati su čuvali svoja ognjišta jesu li muslimanski kasapini branili BiH napadajući Hrvate na njihovim ognjištima konjic Jablanica Bugojno Busovača Sarajevo Tuzla Zenica.postoje dokazi muslimani su protjerali 200000 Hrvata sa njihovih ognjišta ko je ovdje bio agresor sa ovim se treba da ozbiljno zabave hrvatski povjesničari dosta više val neke demagogije oni su bili agresori sa svojom islamisličkom mudžahedinskom bagrom koji ništa nisu odbranili nek se zahvale Amerikancima oni su kad i čemer a ovu ženu gurbeta treba tužiti za iznošenje laži i podvala ZDS
Je li Sejdo Komšić imenovao ovi k**** za veleposranicu u Francuskoj? Poserem mu se na “zlatni ljiljan”,
Je li Safa Oručević dao svoj “obol” oko pisanja ove knjige? Ima li kakvih podataka načinu krađ kasetofona, auta, guma, cigareta itd.
Višnja lončar Širokobriški izrod protjerana iz širokog
Ajde sve ali srusiti stari most,bas je falilo pameti ka danas ,nazalost nismo puno napredovali
Je li lopov i vliki kriminalac Safa Oručević dao svoj “obol” oko pisanja ove knjige? Ima li kakvih podataka načinu krađ kasetofona, auta, guma, cigareta itd, te o vlikom Safinu prijatlju, ratmom zloćincu Ratku Mladiću?
Ko je ova žena?
Pa zar je ona Hrvatica iz Sirokog..čija je?
Ako ova gospodja slucajno ima i hrvatsko drzavljanstvo vlasti RH bi mozda mogle razmotriti njegovo oduzimanje, jer podupire ideju o Hrvatskoj kao agresoru na BiH, sto je skandalozno. Pogotovu kao osoba na najvisoj poziciji u diplomatskoj slubi BiH.
Kao drugo, izuzetno je glupa. Hrvatska je clanica EU.a i Macron i Plenkovic su dio jedne ekipe. I trebala bi da ima ista u glavi paziti na svoje izjave, koje bi trebale biti konstruktivne i trebale bi biti na korist BiH, a ne na stetu.
Kakva drzava takva i diplomatska sluzba. Katastrofa.
Udbaška posla…
Da nam nije udbasa ko bi nas vodio ,evo ko bi se ovako zalaga za prava Hrvata
Nezna Alija da laže ?
Šta su radili ,,šehidi i drugi iz arabskig vilajeta.kad i kako neooredjeljeni postaše Bošnjaci .Bosna kao Država je tvorevina Osmanlijskog imperija i kasnije stranih imperijskih namjera to je zemlja Katarine i Tvrtka kraljeva hrvatskih korjena,Neka Francuz napiše nešto o Alžiru i drugim prigodama pa njoj na spomen , samo istina vodi uRaj preko zvonika ,,Notre Daam,,lp.
Možemo biti protivnici ili pobornici djelovanja oslobodilačke Armije BiH, ali moramo priznati sebi da je HVO spriječio Islamske fundamentaliste da očiste srednju Bosnu od Hrvatskog naroda.